Ռոսսելխոզնադզորը Իրանից պահանջում է կասեցնել հավաստագրումը, քանի որ կասկածում է, որ իրանական ծաղիկների քողի տակ ՌԴ են ներկրվում հայկական ծաղիկներ
17-07-2026 15:37 Ռուսաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ռոսսելխոզնադզորը Իրանից պահանջվում է կասեցնել հավաստագրումը, քանի որ կասկածում է, որ իրանական ծաղիկների քողի տակ ՌԴ են ներկրվում հայկական ծաղիկներ: Այս մասին հայտնում են Ռոսսելխոզնադզորից:
«Ռոսսելխոզնադզորը դիմել է Իրանի բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների հավաստագրումը կասեցնելու խնդրանքով։
2026 թվականին Իրանից մատակարարումների ծավալը զգալիորեն գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները։ Ֆիտոսանիտարական հավաստագրերում որպես արտադրանքի ծագման վայր նշված է Իրանը։ Մինչդեռ, արտադրանքի արտաքին բնութագրերով և փաթեթավորման առանձնահատկություններով այն նույնական է այն ապրանքին, որը նախկինում ներկրվում էր Հայաստանից։
Ռոսսելխոզնադզորն ավելի վաղ Իրանին տեղեկացրել էր հայկական ծաղկային արտադրանքի նկատմամբ գործող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին։ 2026 թվականի մայիսի 22-ից արգելված է Ռուսաստան ներմուծել կտրած ծաղիկներ, որոնց առաքման և ծագման վայրը Հայաստանն է։
Իրանական կողմից պատասխանի բացակայության պատճառով՝ Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքների ֆիտոսանիտարական բարեկեցությունը պահպանելու, ինչպես նաև Ռոսսելխոզնադզորի կողմից սահմանված արգելքներն ու սահմանափակումները պահպանելու նպատակով, Ծառայությունը դիմել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարության բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ խնդրելով կասեցնել տեղական ծաղկային արտադրանքի հավաստագրումը մինչև երկկողմ բանակցությունների անցկացումը և նշված հարցի պարզաբանումը»:

Россельхознадзор требует от Ирана приостановить сертификацию, так как подозревает, что под видом иранских цветов в Россию ввозятся армянские цветы.
17-07-2026 15:37 Ռուսաստան Обзор прессы Диаспоры
1lurer.am Россельхознадзор требует от Ирана приостановить сертификацию, так как подозревает, что под видом иранских цветов в Россию ввозятся армянские цветы. Об этом сообщают из Россельхознадзора:
«Россельхознадзор обратился в организацию по защите растений Ирана с просьбой приостановить сертификацию цветов, экспортируемых в Россию.»
В 2026 году объем поставок из Ирана значительно превысил показатели аналогичного периода прошлого года. В фитосанитарных сертификатах в качестве места происхождения продукции указан Иран. В то же время, по внешним характеристикам и особенностям упаковки она идентична той продукции, которая ранее ввозилась из Армении.
Россельхознадзор ранее уведомил Иран о действующих временных ограничениях на армянскую цветочную продукцию. С 22 мая 2026 года запрещен ввоз в Россию срезанных цветов, место отправки и происхождения которых - Армения.
В связи с отсутствием ответа с иранской стороны, для сохранения фитосанитарного благополучия на территориях России и стран ЕАЭС, а также для соблюдения установленных Россельхознадзором запретов и ограничений, Служба обратилась в организацию по защите растений Министерства сельского хозяйства Исламской Республики Иран с просьбой приостановить сертификацию местной цветочной продукции до проведения двусторонних переговоров и разъяснения указанного вопроса»: