Ռոսսելխոզնադզորը Իրանից պահանջում է կասեցնել հավաստագրումը, քանի որ կասկածում է, որ իրանական ծաղիկների քողի տակ ՌԴ են ներկրվում հայկական ծաղիկներ
17-07-2026 15:37 Ռուսաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ռոսսելխոզնադզորը Իրանից պահանջվում է կասեցնել հավաստագրումը, քանի որ կասկածում է, որ իրանական ծաղիկների քողի տակ ՌԴ են ներկրվում հայկական ծաղիկներ: Այս մասին հայտնում են Ռոսսելխոզնադզորից:
«Ռոսսելխոզնադզորը դիմել է Իրանի բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ Ռուսաստան արտահանվող ծաղիկների հավաստագրումը կասեցնելու խնդրանքով։
2026 թվականին Իրանից մատակարարումների ծավալը զգալիորեն գերազանցել է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշները։ Ֆիտոսանիտարական հավաստագրերում որպես արտադրանքի ծագման վայր նշված է Իրանը։ Մինչդեռ, արտադրանքի արտաքին բնութագրերով և փաթեթավորման առանձնահատկություններով այն նույնական է այն ապրանքին, որը նախկինում ներկրվում էր Հայաստանից։
Ռոսսելխոզնադզորն ավելի վաղ Իրանին տեղեկացրել էր հայկական ծաղկային արտադրանքի նկատմամբ գործող ժամանակավոր սահմանափակումների մասին։ 2026 թվականի մայիսի 22-ից արգելված է Ռուսաստան ներմուծել կտրած ծաղիկներ, որոնց առաքման և ծագման վայրը Հայաստանն է։
Իրանական կողմից պատասխանի բացակայության պատճառով՝ Ռուսաստանի և ԵԱՏՄ անդամ պետությունների տարածքների ֆիտոսանիտարական բարեկեցությունը պահպանելու, ինչպես նաև Ռոսսելխոզնադզորի կողմից սահմանված արգելքներն ու սահմանափակումները պահպանելու նպատակով, Ծառայությունը դիմել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության Գյուղատնտեսական ջիհադի նախարարության բույսերի պաշտպանության կազմակերպությանը՝ խնդրելով կասեցնել տեղական ծաղկային արտադրանքի հավաստագրումը մինչև երկկողմ բանակցությունների անցկացումը և նշված հարցի պարզաբանումը»:

Rosselkhoznadzor demands Iran to suspend certification, as it suspects that Armenian flowers are being imported into Russia under the guise of Iranian flowers.
17-07-2026 15:37 Ռուսաստան Press of Diaspora
1lurer.am  Rosselkhoznadzor is demanding that Iran suspend the certification, as it suspects that Armenian flowers are being imported into Russia under the guise of Iranian flowers. This was reported by Rosselkhoznadzor.
“Rosselkhoznadzor has appealed to the Iranian Plant Protection Organization with a request to suspend the certification of flowers exported to Russia.”
In 2026, the volume of supplies from Iran significantly exceeded the figures for the same period last year. The phytosanitary certificates indicate Iran as the country of origin of the products. Meanwhile, the external characteristics and packaging features of the products are identical to those that were previously imported from Armenia.
Rosselkhoznadzor had previously informed Iran about the temporary restrictions on Armenian floral products. Since May 22, 2026, the import of cut flowers into Russia, with Armenia as the place of delivery and origin, has been prohibited.
Due to the lack of response from the Iranian side, in order to maintain the phytosanitary well-being of the territories of Russia and EAEU member states, as well as to uphold the bans and restrictions set by Rosselkhoznadzor, the Service has appealed to the Plant Protection Organization of the Ministry of Agricultural Jihad of the Islamic Republic of Iran, requesting to suspend the certification of local floral products until bilateral negotiations are held and the issue is clarified.”