Համայնքային ոստիկանները թմրամիջոց պատրաստելու նպատակով կանեփ աճեցնելու դեպքեր են բացահայտել
Համայնքային ոստիկանության Չարենցավանի բաժնի ծառայողները հուլիսի 15-ին օպերատիվ տեղեկություն էին ստացել, որ Ալափարս գյուղի բնակիչը թմրամիջոց պատրաստելու նպատակով տնամերձ հողամասում կանեփ է աճեցնում։ Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ 39-ամյա տղամարդու տնամերձ հողամասում հայտնաբերվել է կանեփի 419 բույս։
Բնակության հասցեում կանեփ աճեցնելու վերաբերյալ օպերատիվ տեղեկություն էին ստացել նաև Համայնքային ոստիկանության Վաղարշապատի բաժնի ծառայողները։ Մերձավան մեկնած համայնքային ոստիկանները պարզել են, որ տեղեկությունը հավաստի է։
Նախաձեռնվել է քրեական վարույթ, որի շրջանակում կատարված զննությամբ Մերձավան գյուղի բնակիչ 44-ամյա տղամարդու տան բակում և հարակից հատվածում հայտնաբերվել է կանեփի 14 բույս։ Տանտերը հայտնել է, որ կանեփն աճեցրել է թմրամիջոց պատրաստելու նպատակով։
Ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում օպերատիվ տեղեկություն էին ստացել նաև Համայնքային ոստիկանության Արմավիրի բաժնի ծառայողները։ Տեղեկության համաձայն՝ Սարդարապատ գյուղի բնակիչը տան բակում և կից շինությունում պահում էր կանեփից պատրաստած թմրամիջոց։ Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ 39-ամյա տղամարդու տան բակում հայտնաբերվել է չորացված, մանրացված կանեփանման զանգվածով 3 փաթեթ՝ ընդհանուր 12,13 գրամ քաշով։ Տանտերը հայտնել է, որ հայտնաբերվածը թմրամիջոց է, որը պատրաստել է իր աճեցրած կանեփից։
Ըստ Համայնքային ոստիկանության Կումայրիի բաժնի ծառայողների ստացած տեղեկության՝ տան բակում կանեփ էր աճեցնում նաև Գյումրի քաղաքի 38-ամյա բնակիչը։ Նա հրավիրվել է բաժին և բացատրական աշխատանքի արդյունքում հայտնել, որ տեղեկությունը հավաստի է։ Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ 38-ամյա գյումրեցու՝ Խորենացու փողոցում գտնվող տան բակում հայտնաբերվել է կանեփի 71 բույս։
Հուլիսի 15-ին Համայնքային ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնի ծառայողները օպերատիվ տեղեկություն էին ստացել, որ Մալիշկա գյուղի բնակիչ 27-ամյա երիտասարդը կանեփի բույսեր է աճեցնում։ Նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակում կատարված զննությամբ Մալիշկա գյուղի նշված առանձնատանը կից հողամասում հայտնաբերվել է կանեփի 12 բույս։

Community police have uncovered cases of growing cannabis for the purpose of producing drugs.
On July 15, the officers of the Charentsavan division of the Community Police received operational information that a resident of Alapars village was growing cannabis on his residential land for the purpose of preparing drugs. During the investigation initiated within the framework of the criminal proceedings, 419 cannabis plants were discovered on the residential land of the 39-year-old man.
The officers of the Vagharshapat division of the Community Police also received operational information regarding the cultivation of cannabis at a residence. The community police officers who went to the nearby village determined that the information was accurate.
A criminal case has been initiated, and during the investigation conducted within its framework, 14 cannabis plants were found in the yard and adjacent area of the house of a 44-year-old man living in the village of Mrdzavan. The homeowner stated that he had grown the cannabis for the purpose of preparing drugs.
As a result of the measures taken, the officers of the Armavir division of the Community Police also received operational information. According to the information, a resident of Sardarapat village was keeping drugs made from cannabis in his yard and an adjacent building. During the investigation initiated within the framework of the criminal proceedings, 3 packages containing dried, crushed cannabis-like substance weighing a total of 12.13 grams were found in the yard of the 39-year-old man's house. The homeowner stated that the discovered substance was a drug he had prepared from the cannabis he had grown.
According to the information received by the officers of the Kumayri division of the Community Police, a 38-year-old resident of Gyumri was also growing cannabis in his yard. He was summoned to the division and, as a result of explanatory work, confirmed that the information was accurate. During the investigation initiated within the framework of the criminal proceedings, 71 cannabis plants were found in the yard of the 38-year-old Gyumri resident's house located on Khorenatsi Street.
On July 15, the officers of the Yeghegnadzor division of the Community Police received operational information that a 27-year-old resident of Malishka village was growing cannabis plants. During the investigation initiated within the framework of the criminal proceedings, 12 cannabis plants were discovered in the adjacent land of the mentioned private house in Malishka village.