Նախատեսվում է ՀՀ-ի և ԱՄԷ-ի միջև ծառայությունների առևտրի և ներդրումների իրականացման գործընթացների ազատականացում
25-06-2026 18:06 Հայաստան Տնտեսություն
Կառավարությունը հավանություն է տվել 2026 թ. փետրվարի 5-ին ստորագրված «Ծառայությունների առևտրի և ներդրումների մասին Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների կառավարությունների միջև» համաձայնագիրը վավերացնելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծին։
Համաձայնագրի նպատակն է Հայաստանի Հանրապետության և Արաբական Միացյալ Էմիրությունների միջև ծառայությունների առևտրի և ներդրումների իրականացման գործընթացների ազատականացումը։ Համաձայնագիրը նախատեսում է ծառայությունների առևտրի և ներդրումների ոլորտում խոչընդոտների փոխադարձ վերացում, տնտեսական արդյունավետության բարձրացում և բարենպաստ պայմանների ստեղծում՝ ընդլայնելով տնտեսական համագործակցությունը և փոխշահավետ օգուտները, ինչպես նաև նպաստելով երկկողմ տնտեսական հարաբերությունների ակտիվացմանը և երկուստեք նոր շուկաների բացահայտմանը։
Ներդրումների խրախուսման և փոխադարձ պաշտպանության կարգավորումներով Համաձայնագիրը միաժամանակ կխթանի նաև գործարար նախաձեռնությունները։ Համաձայնագիրը ներառում է ծառայությունների առևտրի, ներդրումների, վեճերի կարգավորման, ինչպես նաև թափանցիկության մասին առանձին գլուխներ։
Համաձայնագրի բաղկացուցիչ մասն են կազմում ծառայություններին առնչվող հավելվածները, որոնք համաձայնեցվել են բանակցությունների ընթացքում, և որոնց մեջ ներառված ծառայությունների տեսակների հանդեպ կողմերը պատրաստ են տրամադրել համապատասխան արտոնություններ՝ Առևտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամակցությամբ ՀՀ-ի և ԱՄԷ կողմից ստանձնած պարտավորությունների համեմատ: Մասնավորապես՝ հայկական կողմից էմիրաթական կողմի համար նախատեսվել են արտոնություններ գյուղատնտեսական, որսորդական, անտառտնտեսություններին առնչվող, ինչպես նաև ինժեներիայի ոլորտներում գիտատեխնիկական խորհրդատվության, առողջապահական, կրթական, բնապահպանական և փոստային ծառայությունների մատուցման մասով։
Էմիրաթական կողմից հայկական կողմի համար նախատեսվել են արտոնություններ համակարգչային, գիտատեխնիկական խորհրդատվության, սարքավորումների վերանորոգման, քարտեզագրման, հեռախոսակապի ոլորտներում, ինչպես նաև նախատեսվել են որոշ պարզեցումներ իրավաբանական, շինարարական, հաշվապահական և աուդիտի ոլորտներում ծառայությունների մատուցման մասով։

Предполагается либерализация процессов торговли услугами и инвестиций между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами.
25-06-2026 18:06 Армения Экономика
Правительство одобрило проект закона Республики Армения о ратификации соглашения между правительствами Республики Армения и Объединенных Арабских Эмиратов о «Торговле услугами и инвестициями», подписанного 5 февраля 2026 года.
Цель соглашения заключается в либерализации процессов реализации торговли услугами и инвестиций между Республикой Армения и Объединенными Арабскими Эмиратами. Соглашение предусматривает взаимное устранение препятствий в области торговли услугами и инвестиций, повышение экономической эффективности и создание благоприятных условий для расширения экономического сотрудничества и взаимовыгодных преимуществ, а также содействие активизации двусторонних экономических отношений и открытию новых рынков.
Регулирования поощрения инвестиций и взаимной защиты также будут способствовать бизнес-инициативам. Соглашение включает отдельные главы по торговле услугами, инвестициям, разрешению споров, а также по прозрачности.
Составляющими соглашения являются приложения, касающиеся услуг, которые были согласованы в ходе переговоров, и в которых стороны готовы предоставить соответствующие льготы по сравнению с обязательствами, взятыми Арменией и ОАЭ при вступлении в Всемирную торговую организацию. В частности, для эмиратской стороны предусмотрены льготы в области сельского хозяйства, охоты, лесного хозяйства, а также в области научно-технического консультирования, здравоохранения, образования, охраны окружающей среды и почтовых услуг.
Для армянской стороны предусмотрены льготы в области компьютерных технологий, научно-технического консультирования, ремонта оборудования, картографии, телефонной связи, а также предусмотрены некоторые упрощения в области предоставления юридических, строительных, бухгалтерских и аудиторских услуг.