ՌԴ-ն հույս ունի, որ Հայաստանը կհասկանա ԵԱՏՄ-ին անդամակցության օգուտները. Պեսկով
tert.am. Ռուսաստանը հույս ունի, որ Երևանը վերջնական հաշվով ընտրություն կկատարի հօգուտ Եվրասիական տնտեսական միության, քանի որ այս ինտեգրացիոն գործընթացը զգալիորեն ավելի ձեռնտու է, քան Հայաստանի հնարավոր անդամակցությունը ԵՄ-ին։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
«Մենք համոզված ենք, որ այս ինտեգրացիոն գործընթացը, մասնավորապես՝ ԵԱՏՄ-ն, ամեն տարի Հայաստանում ՀՆԱ-ի աճին տալիս է զգալի տոկոս։ Եվ մենք համոզված ենք, որ իր բոլոր որակական բնութագրերով մեր ինտեգրացիոն գործընթացը զգալիորեն գերազանցում է այլ այլընտրանքների։ Եվ մենք հուսով ենք, որ առաջին հերթին հայ ժողովուրդը, ինչպես նաև ներկայիս հայկական ղեկավարությունը իրավիճակի վերլուծության արդյունքում կգան նույն տեսակետին»,- նշել է նա։
Պեսկովը հավելել է, որ Երևանն այժմ գտնվում է իր զարգացման ուղին ընտրելու գործընթացում, և դա կարևոր է Մոսկվայի համար, քանի որ Ռուսաստանը և Հայաստանը բազմաթիվ դարերի ընթացքում եղել են եղբայրական երկրներ։

РФ надеется, что Армения поймет преимущества членства в ЕАЭС, - Песков
tert.am. Россия надеется, что Ереван в конечном итоге сделает выбор в пользу Евразийского экономического союза, поскольку этот интеграционный процесс значительно более выгоден, чем возможное членство Армении в ЕС. Об этом заявил пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков, сообщает корреспондент ТАСС.
«Мы уверены, что этот интеграционный процесс, в частности, ЕАЭС, каждый год дает значительный процент роста ВВП в Армении. И мы уверены, что по всем качественным характеристикам наш интеграционный процесс значительно превосходит другие альтернативы. И мы надеемся, что в первую очередь армянский народ, а также нынешнее армянское руководство в результате анализа ситуации придут к тому же мнению»,- отметил он.
Песков добавил, что Ереван сейчас находится в процессе выбора своего пути развития, и это важно для Москвы, поскольку Россия и Армения на протяжении многих веков были братскими странами.