2025 թվականի առաջին եռամսյակի արդյունքներ. Հայաստանում աճել է ներմուծման բեռնափոխադրումների պահանջարկը, արտահանումը՝ ստագնացիայի մեջ է
15-04-2025 12:00 Հայաստան Տնտեսություն
2025 թվականի առաջին եռամսյակում աճել է այլ երկրներից Հայաստան ավտոմոբիլային տրանսպորտով բեռների տեղափոխման պահանջարկը: Միաժամանակ, արտահանման փոխադրումների նկատմամբ հետաքրքրությունը, ընդհակառակը, շարունակում է նվազել: Այսպիսի տվյալներ է ներկայացնում միջազգային «ATI.SU բեռնափոխադրումների բիրժան»:
Ներմուծման փոխադրումները ցույց են տալիս վերականգնման նշաններ՝ 2024 թվականի աննշան անկումից (-8% տարեկան) հետո: 2025 թվականի առաջին եռամսյակում «ATI.SU բեռնափոխադրումների բիրժայում» այլ երկրներից Հայաստան բեռների տեղափոխման հայտերի քանակը տարեկան աճել է 26%-ով և 7%-ով՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ: Եռամսյակային աճը հատկապես ցուցադրական է՝ հաշվի առնելով սեզոնային գործոնը. սովորաբար, ընդհակառակը, չորրորդ եռամսյակը փոխադրողների համար ամենահաջողվածն է:
Ներմուծվող բեռների մեծ մասը գալիս է Ռուսաստանից. այս ուղղությամբ հայտերի քանակը տարեկան աճել է 23%-ով, իսկ եռամսյակային հաշվարկով՝ 5%-ով: Աճել է նաև Բելառուսից և Ղազախստանից բեռների տեղափոխման պահանջարկը: Չնայած շուկայի աշխուժացմանը, ներմուծման փոխադրումների միջին գները մնացել են անցյալ տարվա մակարդակին:
Մինչդեռ, արտահանման փոխադրումների նկատմամբ հետաքրքրությունը շարունակում է նվազել: Հայաստանից այլ երկրներ բեռների տեղափոխման հայտերի քանակը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 25%-ով, իսկ նախորդ եռամսյակի համեմատ՝ անմիջապես 41%-ով: Այստեղ սեզոնային գործոնը ուժեղացվել է շուկայի իրական անկմամբ:
Մեծապես այս միտումը պայմանավորված է Ռուսաստանով. այս ուղղությամբ հայտերի քանակը տարեկան նվազել է 31%-ով: Պահանջարկի նվազմանը զուգընթաց նվազել են նաև Հայաստանից այլ երկրներ բեռների տեղափոխման գները. տարեկան դրանք իջել են 14%-ով:
«Արտահանման բեռնափոխադրումների կրճատումը տնտեսության ընդհանուր վիճակի ցուցանիշ է: Օրինակ, 2025 թվականի առաջին երկու ամիսներին երկրում արդյունաբերական արտադրությունը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 19.4%-ով: Գրեթե բոլոր հիմնական արտահանման ճյուղերը բացասական դինամիկա են ցույց տվել, ինչը նկատելի է Հանրապետության վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով», - նշել է միջազգային «ATI.SU բեռնափոխադրումների բիրժայի» Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրեն Սերգեյ Մկրտչյանը:
«Բացի այդ, արտահանման փոխադրումների զարգացումը դանդաղեցնում է ռուս-վրացական սահմանի («Վերին Լարս» ՄԱՆՊ) իրավիճակը: Մասնավորապես, այս ձմեռ սահմանն անցնելու ժամանակը զգալիորեն աճել է՝ պայմանավորված եղանակային պայմաններով և վրացական մաքսատան կողմից հսկողության ուժեղացմամբ:
Սակայն կան բարելավման հույսեր: 2025 թվականի մարտից հայաստանյան փոխադրողներին թույլատրվել է կաբոտաժային փոխադրումներ կատարել Ռուսաստանում: Այսպիսով, Հայաստանից բեռները տեղափոխելուց հետո նրանց համար ավելի հեշտ կլինի վերադարձի ճանապարհին եկամուտ ստանալ՝ դատարկ չվերադառնալու համար: Մենք հույս ունենք, որ դա կբարձրացնի փոխադրումների շահութաբերությունը»:

Results of the First Quarter of 2025: Demand for Import Cargo Transportation Grows in Armenia, While Exports Stagnate․ International ATI.SU Freight Exchange
15-04-2025 12:00 Armenia Economy
In the first quarter of 2025, demand for road freight transportation to Armenia from other countries increased. Meanwhile, interest in export shipments continues to decline. This data is provided by the international ATI.SU Freight Exchange.
Import transportation shows signs of recovery after a slight decline in 2024 (-8% year-on-year). In Q1 2025, the number of requests for cargo delivery to Armenia from other countries posted on the ATI.SU Freight Exchange grew by 26% year-on-year and by 7% compared to the previous quarter. The quarterly growth is particularly notable given the seasonal factor—typically, the fourth quarter is the most successful period for carriers.
Most imported goods come from Russia, with requests on this route increasing by 23% year-on-year and 5% quarter-on-quarter. Demand for shipments from Belarus and Kazakhstan also rose. Despite the market revival, average prices for import transportation remained at last year's levels.
Meanwhile, interest in export transportation continues to decline. The number of requests for shipments from Armenia to other countries fell by 25% compared to the same period last year and by 41% compared to the previous quarter. Here, the seasonal factor is compounded by an actual market downturn.
Russia largely influenced this trend, with requests on this route decreasing by 31% year-on-year. Following the drop in demand, prices for exports from Armenia also fell—down 14% year-on-year.
"The decline in export freight traffic reflects the overall state of the economy," said Sergey Mkrtchyan, Director of the Armenian Representative Office of the ATI.SU Freight Exchange. "For example, industrial production in the country decreased by 19.4% in the first two months of 2025 compared to the same period last year. Almost all key export sectors showed negative dynamics, as seen in the data from the Statistical Committee of the Republic."
"Additionally, the situation at the Russian-Georgian border (Upper Lars checkpoint) is hindering the development of export transportation. This winter, border crossing times significantly increased due to weather conditions and stricter controls by Georgian customs. However, there are hopes for improvement. Since March 2025, Armenian carriers have been permitted to perform cabotage transportation in Russia. This will make it easier for them to earn revenue on return trips after delivering goods from Armenia, avoiding empty hauls. We hope this will increase the profitability of transportation."