Առողջության համընդհանուր ապահովագրության շնորհիվ շուրջ 54 տոկոսով ավելացրել է ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը
22-07-2026 13:24 Հայաստան Առողջապահություն
Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման արդյունքում ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը նախորդ տարիների համեմատ աճել է գրեթե 54 տոկոսով։ Բացի այս, ֆինանսավորման նոր մեխանիզմները ոչ միայն բարձրացրել են ընտանեկան բժիշկների աշխատավարձերը, այլև ընդլայնել նրանց ծառայությունների շրջանակը՝ հնարավորություն տալով լրացուցիչ վարձատրվել նաև ամբուլատոր պայմաններում բուժվող հիվանդներին խորհրդատվություն տրամադրելու համար։
«Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին նշեց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը՝ ամփոփելով հիմնադրամի գործունեության առաջին կիսամյակի արդյունքները։
«Պոլիկլինիկաների, ընտանեկան բժիշկների ծառայություններն ամբողջությամբ փոխհատուցվում են Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի կողմից։ Այստեղ ուզում եմ շատ կարևորել այն հանգամանքը, որ մեր ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը զգալիորեն բարձրացել է՝ նախորդ տարիների համեմատ աճելով գրեթե 54 տոկոսով։ Բացի այդ, ընտանեկան բժիշկները հնարավորություն են ստացել առանձին ամբուլատոր պայմաններում բուժման ենթակա հիվանդությունների բուժման դեպքում նաև խորհրդատվություն տրամադրել և սրա համար նույնպես առանձին վարձատրվել»,-ասաց Խարազյանը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ ընտանեկան բժիշկների համար նաև լայն հնարավորություններ են ստեղծված ոչ միայն հիվանդների բուժման, այլև հիվանդությունների ընթացիկ վերահսկման համար, որովհետև հիմնադրամի համար շատ կարևոր են, որպեսզի քրոնիկ հիվանդություն ունեցող քաղաքացիների համար հասանելի լինեն ընտանեկան բժիշկների խորհրդատվություններն ու դեղորայքը, որոնք ևս տրամադրվում են Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի կողմից։«Առողջության ապահովագրության համակարգի ներդրման միջոցով մենք նաև ակնկալում ենք, որ պետք է տեղի ունենան որոշակի փոփոխություններ, և հիվանդանոցային այն դեպքերը, որոնք կապված էին հենց հիվանդությունների հսկողության բացթողումների հետ, կրճատվեն»,-նշեց Սամվել Խարազյանը։Վերջինիս խոսքով՝ համակարգի ներդրման մեջ զգալի փոփոխություններ են իրականացվել նաև օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժման վրա, որտեղ հիմնադրամի ծախսերը զգալիորեն աճել են․ մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է քիմիոթերապևտիկ ծառայության դեղերի հատկացման ծավալների վրա կատարվող շեշտադրմանը։«Մենք այդ ծախսերը մեծացրել ենք շուրջ 10 անգամ։
Եթե նախկինում մեր քաղաքացիները հնարավորություն ունեին պետական պատվերի շրջանակներում ընդամենը 150 հազար դրամի չափով օգտվել քիմիոթերապիայի ծրագրից, ապա հիմա այդ թիվը կազմում է 1,2 միլիոն դրամ»,-շեշտեց Խարազյանը։Հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը նաև հավելեց, որ համակարգի ներդրման 6 ամիսների ընթացքում եղել է շուրջ 2,6 միլիոն դուրս գրված դեղատոմս, և հունվար ամսվա համեմատ՝ այդ թիվը աճել է շուրջ 3 անգամ։«Մենք հունիսին արդեն ունենք 172 հազար շահառու, որոնք օգտվել են դեղորայքի փաթեթից, և ընդհանուր առմամբ, այն շահառուների թիվը, որոնք իրենց քրոնիկ հիվանդությունների հսկման կամ ամբուլատոր պայմաններում բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքից օգտվել են, կազմում է շուրջ 400 հազար»,-պարզաբանեց Սամվել Խարազյանը։Հայաստանում առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։
Առաջին փուլով համակարգի շահառու են դարձել 200 հազար դրամ և դրանից բարձր աշխատավարձ ստացող անձինք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, 65 և ավելի բարձր տարիքի թոշակառուները և մինչև 18 տարեկան երեխաները։

Благодаря универсальному медицинскому страхованию, вознаграждение семейных врачей увеличилось примерно на 54 процента.
22-07-2026 13:24 Армения
В Армении с 1 января 2026 года в результате внедрения системы универсального медицинского страхования вознаграждение семейных врачей увеличилось почти на 54 процента по сравнению с предыдущими годами. Кроме того, новые механизмы финансирования не только повысили зарплаты семейных врачей, но и расширили спектр их услуг, предоставив возможность дополнительно получать оплату за консультации пациентов, лечащихся в амбулаторных условиях.
На пресс-конференции в пресс-центре «Арменпресс» об этом сообщил временно исполняющий обязанности генерального директора Фонда универсального медицинского страхования Самвел Харазян, подводя итоги работы фонда за первое полугодие.
«Услуги поликлиник и семейных врачей полностью компенсируются Фондом универсального медицинского страхования. Здесь я хочу подчеркнуть, что вознаграждение наших семейных врачей значительно увеличилось, увеличившись почти на 54 процента по сравнению с предыдущими годами. Кроме того, семейные врачи получили возможность предоставлять консультации при лечении отдельных заболеваний в амбулаторных условиях и за это также получать отдельное вознаграждение», - сказал Харазян.
По его словам, для семейных врачей также созданы широкие возможности не только для лечения пациентов, но и для текущего контроля заболеваний, потому что для фонда очень важно, чтобы консультации и лекарства семейных врачей были доступны для граждан с хроническими заболеваниями, которые также предоставляются Фондом универсального медицинского страхования. «Внедрение системы медицинского страхования также предполагает, что должны произойти определенные изменения, и случаи госпитализации, связанные с упущениями в контроле заболеваний, будут сокращены», - отметил Самвел Харазян. По его словам, в внедрении системы также были внесены значительные изменения в лечение онкологических заболеваний, где расходы фонда значительно увеличились; в частности, речь идет о акценте на объемах предоставления лекарств для химиотерапевтических услуг. «Мы увеличили эти расходы примерно в 10 раз.
Если раньше наши граждане имели возможность воспользоваться программой химиотерапии в рамках государственного заказа всего на 150 тысяч драм, то теперь эта сумма составляет 1,2 миллиона драм», - подчеркнул Харазян. Временный исполняющий обязанности генерального директора фонда Самвел Харазян также добавил, что за 6 месяцев внедрения системы было выдано около 2,6 миллиона рецептов, и по сравнению с январем это число увеличилось примерно в 3 раза. «В июне у нас уже есть 172 тысячи получателей, которые воспользовались пакетом лекарств, и в целом число получателей, которые воспользовались необходимыми лекарствами для контроля своих хронических заболеваний или лечения в амбулаторных условиях, составляет около 400 тысяч», - пояснил Самвел Харазян. Система универсального медицинского страхования в Армении вступила в силу с 1 января 2026 года.
На первом этапе участниками системы стали лица, получающие зарплату в размере 200 тысяч драм и выше, лица с инвалидностью, пенсионеры в возрасте 65 лет и старше и дети до 18 лет.