Առողջության համընդհանուր ապահովագրության շնորհիվ շուրջ 54 տոկոսով ավելացրել է ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը
22-07-2026 13:24 Հայաստան Առողջապահություն
Հայաստանում 2026 թվականի հունվարի 1-ից առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի ներդրման արդյունքում ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը նախորդ տարիների համեմատ աճել է գրեթե 54 տոկոսով։ Բացի այս, ֆինանսավորման նոր մեխանիզմները ոչ միայն բարձրացրել են ընտանեկան բժիշկների աշխատավարձերը, այլև ընդլայնել նրանց ծառայությունների շրջանակը՝ հնարավորություն տալով լրացուցիչ վարձատրվել նաև ամբուլատոր պայմաններում բուժվող հիվանդներին խորհրդատվություն տրամադրելու համար։
«Արմենպրես»-ի մամուլի կենտրոնում կայացած ասուլիսի ընթացքում այս մասին նշեց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը՝ ամփոփելով հիմնադրամի գործունեության առաջին կիսամյակի արդյունքները։
«Պոլիկլինիկաների, ընտանեկան բժիշկների ծառայություններն ամբողջությամբ փոխհատուցվում են Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի կողմից։ Այստեղ ուզում եմ շատ կարևորել այն հանգամանքը, որ մեր ընտանեկան բժիշկների վարձատրությունը զգալիորեն բարձրացել է՝ նախորդ տարիների համեմատ աճելով գրեթե 54 տոկոսով։ Բացի այդ, ընտանեկան բժիշկները հնարավորություն են ստացել առանձին ամբուլատոր պայմաններում բուժման ենթակա հիվանդությունների բուժման դեպքում նաև խորհրդատվություն տրամադրել և սրա համար նույնպես առանձին վարձատրվել»,-ասաց Խարազյանը։
Վերջինիս բնորոշմամբ՝ ընտանեկան բժիշկների համար նաև լայն հնարավորություններ են ստեղծված ոչ միայն հիվանդների բուժման, այլև հիվանդությունների ընթացիկ վերահսկման համար, որովհետև հիմնադրամի համար շատ կարևոր են, որպեսզի քրոնիկ հիվանդություն ունեցող քաղաքացիների համար հասանելի լինեն ընտանեկան բժիշկների խորհրդատվություններն ու դեղորայքը, որոնք ևս տրամադրվում են Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի կողմից։«Առողջության ապահովագրության համակարգի ներդրման միջոցով մենք նաև ակնկալում ենք, որ պետք է տեղի ունենան որոշակի փոփոխություններ, և հիվանդանոցային այն դեպքերը, որոնք կապված էին հենց հիվանդությունների հսկողության բացթողումների հետ, կրճատվեն»,-նշեց Սամվել Խարազյանը։Վերջինիս խոսքով՝ համակարգի ներդրման մեջ զգալի փոփոխություններ են իրականացվել նաև օնկոլոգիական հիվանդությունների բուժման վրա, որտեղ հիմնադրամի ծախսերը զգալիորեն աճել են․ մասնավորապես, խոսքը վերաբերում է քիմիոթերապևտիկ ծառայության դեղերի հատկացման ծավալների վրա կատարվող շեշտադրմանը։«Մենք այդ ծախսերը մեծացրել ենք շուրջ 10 անգամ։
Եթե նախկինում մեր քաղաքացիները հնարավորություն ունեին պետական պատվերի շրջանակներում ընդամենը 150 հազար դրամի չափով օգտվել քիմիոթերապիայի ծրագրից, ապա հիմա այդ թիվը կազմում է 1,2 միլիոն դրամ»,-շեշտեց Խարազյանը։Հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Սամվել Խարազյանը նաև հավելեց, որ համակարգի ներդրման 6 ամիսների ընթացքում եղել է շուրջ 2,6 միլիոն դուրս գրված դեղատոմս, և հունվար ամսվա համեմատ՝ այդ թիվը աճել է շուրջ 3 անգամ։«Մենք հունիսին արդեն ունենք 172 հազար շահառու, որոնք օգտվել են դեղորայքի փաթեթից, և ընդհանուր առմամբ, այն շահառուների թիվը, որոնք իրենց քրոնիկ հիվանդությունների հսկման կամ ամբուլատոր պայմաններում բուժման համար անհրաժեշտ դեղորայքից օգտվել են, կազմում է շուրջ 400 հազար»,-պարզաբանեց Սամվել Խարազյանը։Հայաստանում առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ուժի մեջ է մտել 2026 թվականի հունվարի 1-ից։
Առաջին փուլով համակարգի շահառու են դարձել 200 հազար դրամ և դրանից բարձր աշխատավարձ ստացող անձինք, հաշմանդամություն ունեցող անձինք, 65 և ավելի բարձր տարիքի թոշակառուները և մինչև 18 տարեկան երեխաները։

Thanks to universal health insurance, the remuneration of family doctors has increased by about 54 percent.
22-07-2026 13:24 Armenia Health
In Armenia, as a result of the implementation of the universal health insurance system starting from January 1, 2026, the remuneration of family doctors has increased by nearly 54 percent compared to previous years. In addition, the new financing mechanisms have not only raised the salaries of family doctors but also expanded the scope of their services, allowing them to receive additional compensation for providing consultations to patients treated in outpatient settings.
During a press conference held at the «Armenpress» press center, Samvel Kharazyan, the acting director of the Universal Health Insurance Fund, mentioned this while summarizing the results of the fund's activities for the first half of the year.
«The services of polyclinics and family doctors are fully reimbursed by the Universal Health Insurance Fund. Here, I want to emphasize the very important fact that the remuneration of our family doctors has significantly increased, growing by nearly 54 percent compared to previous years. Additionally, family doctors have been given the opportunity to provide consultations for diseases subject to outpatient treatment and to be compensated separately for this as well,» said Kharazyan.
According to him, broad opportunities have also been created for family doctors not only for treating patients but also for the ongoing management of diseases, because it is very important for the fund that consultations and medications from family doctors are accessible to citizens with chronic illnesses, which are also provided by the Universal Health Insurance Fund. «Through the implementation of the health insurance system, we also expect that certain changes will occur, and the hospital cases related to the shortcomings in disease management will decrease,» noted Samvel Kharazyan. He stated that significant changes have also been made in the treatment of oncological diseases, where the fund's expenses have significantly increased; specifically, this refers to the emphasis on the volumes of medications provided for chemotherapy services. «We have increased these expenses by about 10 times.
If previously our citizens had the opportunity to benefit from the chemotherapy program within the framework of the state order for only 150,000 drams, now that figure is 1.2 million drams,» emphasized Kharazyan. The acting director of the fund, Samvel Kharazyan, also added that during the 6 months of the system's implementation, there have been about 2.6 million prescriptions issued, and compared to January, that number has increased by about 3 times. «By June, we already have 172,000 beneficiaries who have utilized the medication package, and in total, the number of beneficiaries who have accessed medications necessary for the management of their chronic diseases or outpatient treatment is around 400,000,» explained Samvel Kharazyan. The universal health insurance system in Armenia came into effect on January 1, 2026.
In the first phase, the beneficiaries of the system include individuals earning 200,000 drams or more, persons with disabilities, pensioners aged 65 and older, and children under 18 years old.