Հունիսի դրությամբ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ունի շուրջ 1,8 մլն շահառու, որից 762.404-ն օգտվել են այս կամ այն ծառայությունից
22-07-2026 13:06 Հայաստան Առողջապահություն
1lurer.am Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում զգալի աճ է գրանցել՝ հասնելով շուրջ 1,8 միլիոնի։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պարտականությունները կատարող Սամվել Խարազյանը:
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից, ապահովագրված քաղաքացիների ընդհանուր թիվն ավելացել է շուրջ 14 տոկոսով։
Եթե տարեսկզբին խոսում էինք 2026 թվականին շուրջ 1,6 մլն շահառուների սպասարկման մասին, ապա, հունիսի տվյալների համաձայն, շահառուների թիվը շուրջ 1,8 մլն անձ է, որոնց մեջ տեսակարար կշիռ են կազմում վարձու աշխատողներն ու անհատ ձեռնարկատերերը։ Այսինքն՝ այս աճը հիմնականում պայմանավորված է 200 հազար և բարձր աշխատավարձ ստացող շահառուների թվաքանակի աճով: Միայն հունվար ամսվա դրությամբ այս շահառուների թվաքանակի աճը կազմել է ավելի քան 30 տոկոս»,- ասաց նա։
Ըստ Սամվել Խարազյանի՝ այս ցուցանիշների աճը նաև պայմանավորված է երկրի տնտեսական աճով, նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ և առողջապահության համակարգի կարևորությամբ։ Նա նաև նշեց, որ հունիս ամսվա դրությամբ եղել է շուրջ 1,8 մլն շահառու, որից 762.404-ն օգտվել են համակարգի այս կամ այն ծառայությունից։
«Փաստորեն, գրեթե յուրաքանչյուր երկրորդ ապահովագրված անձ օգտվել է ապահովագրված փաթեթում ներառված որևէ ծառայությունից և ստացել է որևէ դեղ, իսկ որ միայն դեղորայք է ստացել, նման շահառուների թիվը 35.961 է»,- ասաց նա։
Այս 6 ամիսների ընթացքում արդեն իսկ շահառուներին փոխհատուցվել են 102,4 մլրդ դրամի ծառայություն և դեղորայք։ Հիմնադրամի ծախսերի գերակշիռ մասն ուղղված է եղել թանկարժեք վիրահատությունների կամ ոչ այնքան թանկարժեք, բայց անհրաժեշտ վիրահատությունների իրականացմանը:

As of June, the Universal Health Insurance system has around 1.8 million beneficiaries, of which 762,404 have utilized one service or another.
22-07-2026 13:06 Armenia
1lurer.am The number of beneficiaries of the universal health insurance system has seen a significant increase in the first half of 2026, reaching around 1.8 million. This was stated by Samvel Kharazyan, acting director of the Universal Health Insurance Fund, during a press conference:
«Since the implementation of the universal health insurance, starting from January 1, 2026, the total number of insured citizens has increased by about 14 percent.»
If at the beginning of the year we were talking about servicing around 1.6 million beneficiaries in 2026, according to June data, the number of beneficiaries is about 1.8 million people, among whom wage earners and individual entrepreneurs make up a significant proportion. This means that this increase is mainly due to the rise in the number of beneficiaries earning 200,000 and above. As of January, the increase in the number of these beneficiaries has been more than 30 percent,» he said.
According to Samvel Kharazyan, the increase in these indicators is also due to the country's economic growth, the creation of new jobs, and the importance of the healthcare system. He also noted that as of June, there were about 1.8 million beneficiaries, of which 762,404 had used one service or another from the system.
«In fact, almost every second insured person has used some service included in the insured package and received some medication, and the number of those who received only medication is 35,961,» he said.
During these 6 months, beneficiaries have already been reimbursed for services and medications amounting to 102.4 billion drams. The majority of the fund's expenses have been directed towards expensive surgeries or less expensive but necessary surgeries.