Հունիսի դրությամբ Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգն ունի շուրջ 1,8 մլն շահառու, որից 762.404-ն օգտվել են այս կամ այն ծառայությունից
22-07-2026 13:06 Հայաստան Առողջապահություն
1lurer.am Առողջության համընդհանուր ապահովագրության համակարգի շահառուների թիվը 2026 թվականի առաջին կիսամյակում զգալի աճ է գրանցել՝ հասնելով շուրջ 1,8 միլիոնի։ Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ ասաց Առողջության համընդհանուր ապահովագրության հիմնադրամի գլխավոր տնօրենի պարտականությունները կատարող Սամվել Խարազյանը:
«Առողջության համընդհանուր ապահովագրության ուժի մեջ մտնելուց ի վեր՝ 2026 թվականի հունվարի 1-ից, ապահովագրված քաղաքացիների ընդհանուր թիվն ավելացել է շուրջ 14 տոկոսով։
Եթե տարեսկզբին խոսում էինք 2026 թվականին շուրջ 1,6 մլն շահառուների սպասարկման մասին, ապա, հունիսի տվյալների համաձայն, շահառուների թիվը շուրջ 1,8 մլն անձ է, որոնց մեջ տեսակարար կշիռ են կազմում վարձու աշխատողներն ու անհատ ձեռնարկատերերը։ Այսինքն՝ այս աճը հիմնականում պայմանավորված է 200 հազար և բարձր աշխատավարձ ստացող շահառուների թվաքանակի աճով: Միայն հունվար ամսվա դրությամբ այս շահառուների թվաքանակի աճը կազմել է ավելի քան 30 տոկոս»,- ասաց նա։
Ըստ Սամվել Խարազյանի՝ այս ցուցանիշների աճը նաև պայմանավորված է երկրի տնտեսական աճով, նոր աշխատատեղերի ստեղծմամբ և առողջապահության համակարգի կարևորությամբ։ Նա նաև նշեց, որ հունիս ամսվա դրությամբ եղել է շուրջ 1,8 մլն շահառու, որից 762.404-ն օգտվել են համակարգի այս կամ այն ծառայությունից։
«Փաստորեն, գրեթե յուրաքանչյուր երկրորդ ապահովագրված անձ օգտվել է ապահովագրված փաթեթում ներառված որևէ ծառայությունից և ստացել է որևէ դեղ, իսկ որ միայն դեղորայք է ստացել, նման շահառուների թիվը 35.961 է»,- ասաց նա։
Այս 6 ամիսների ընթացքում արդեն իսկ շահառուներին փոխհատուցվել են 102,4 մլրդ դրամի ծառայություն և դեղորայք։ Հիմնադրամի ծախսերի գերակշիռ մասն ուղղված է եղել թանկարժեք վիրահատությունների կամ ոչ այնքան թանկարժեք, բայց անհրաժեշտ վիրահատությունների իրականացմանը:

По состоянию на июнь система всеобъемлющего медицинского страхования насчитывает около 1,8 млн получателей, из которых 762.404 воспользовались той или иной услугой.
22-07-2026 13:06 Армения Здравоохранение
1lurer.am Число получателей системы универсального медицинского страхования значительно увеличилось в первой половине 2026 года, достигнув около 1,8 миллиона. Об этом на пресс-конференции сообщил исполняющий обязанности генерального директора Фонда универсального медицинского страхования Самвел Харазян:
«С момента вступления в силу универсального медицинского страхования, с 1 января 2026 года, общее число застрахованных граждан увеличилось примерно на 14 процентов.»
Если в начале года мы говорили о обслуживании около 1,6 миллиона получателей в 2026 году, то, согласно данным июня, число получателей составляет около 1,8 миллиона человек, среди которых значительную долю составляют наемные работники и индивидуальные предприниматели. То есть, этот рост в основном обусловлен увеличением числа получателей с зарплатой 200 тысяч и выше. Только по состоянию на январь рост числа этих получателей составил более 30 процентов»,- сказал он.
По словам Самвела Харазяна, рост этих показателей также обусловлен экономическим ростом страны, созданием новых рабочих мест и важностью системы здравоохранения. Он также отметил, что по состоянию на июнь было около 1,8 миллиона получателей, из которых 762.404 воспользовались той или иной услугой системы.
«Фактически, почти каждый второй застрахованный человек воспользовался какой-либо услугой, включенной в застрахованный пакет, и получил какое-либо лекарство, а число тех, кто получил только лекарства, составляет 35.961»,- сказал он.
За эти 6 месяцев получателям уже было возмещено услуг и лекарств на сумму 102,4 миллиарда драмов. Большая часть расходов Фонда была направлена на проведение дорогостоящих операций или менее дорогих, но необходимых операций.