Դատախազը դատարան է հանձնել Կողբ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
30-11--0001 00:00 Հայաստան Իրավունք
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 16-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել ներկայում Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար, 2005-2021 թվականներին Կողբ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կողբ համայնքի նախկին ղեկավարն իր պաշտոնեական դիրքն ու իշխանական լիազորություններն օգտագործել է համայնքի և պետության շահերին հակառակ:
Մասնավորապես՝ Ա.Ա.-ն, տեղեկանալով, որ իրավաբանական անձին պատկանող հողատարածքում գտնվող պոմպակայանում պետության միջոցներով իրականացվելու են շինարարական աշխատանքներ, ապահովել է, որպեսզի պետության կողմից կատարված ներդրումների արդյունքը դառնա իրավաբանական ընկերության սեփականությունը:
Այդ նպատակով Ա.Ա.-ն ապօրինի կերպով «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ին տվել է Կողբ համայնքի 1-ին փողոց 31/1 հասցեում գտնվող՝ սեփականության իրավունքով իրավաբանական անձին պատկանող հողամասում 1999 թվականին պետական միջոցներով կառուցված և 2009 թվականի դեկտեմբերից որպես ինքնակամ կառույց հաշվառված Բերդավանի պոմպակայանի բարելավման շինմոնտաժային աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ թույլտվությունը: Արդյունքում՝ պետական մարմնի կողմից կատարվել են 82 միլիոն 83 հազար դրամ արժողությամբ աշխատանքներ:
Այնուհետև, տեղյակ լինելով, որ նշված կառույցը պետական միջոցների հաշվին է կառուցված և որպես ինքնակամ կառույց ենթակա չէ օրինականացման, 2018 թվականի նոյեմբերի 12-ի որոշմամբ 200 հազար 600 դրամով, որպես ինքնակամ կառույց, հօգուտ իրավաբանական անձի՝ օրինական է ճանաչել պոմպակայանը և դրան կից կառույցները: Արդյունքում՝ պոմպակայանի նկատմամբ 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին գրանցվել է իրավաբանական ընկերության սեփականության իրավունքը:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ նշված գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 70 միլիոն 62 հազար դրամ գույքային վնաս: Մասնավորապես՝ պետությունը ստիպված է եղել նույն անշարժ գույքը հողամասի հետ միասին 2024 թվականին իրավաբանական անձից ձեռք բերել 70 միլիոն 62 հազար դրամով, այն դեպքում, երբ նախկինում արդեն իսկ պետական միջոցների հաշվին իրականացրել էր պոմպակայանի վերակառուցման աշխատանքները՝ ներդնելով 82 միլիոն 83 հազար դրամ:
Դատախազի կողմից Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է գրավը:
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 16-ին հաստատել է քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան։

Прокурор передал в суд материалы уголовного дела о злоупотреблении служебными полномочиями бывшим главой общины Кохб.
30-11--0001 00:00 Армения Право
Прокурор 16 июля 2026 года с утвержденным обвинительным заключением передал в Антикоррупционный суд материалы уголовного дела в отношении А.А., который в настоящее время является главой Нойемберянской общины и занимал должность главы Когбской общины с 2005 по 2021 год:
В ходе уголовного производства установлено, что бывший глава Когбской общины использовал свое служебное положение и властные полномочия вопреки интересам общины и государства:
В частности, А.А., узнав, что на земельном участке, принадлежащем юридическому лицу, в насосной станции будут проводиться строительные работы за счет средств государства, обеспечил, чтобы результат инвестиций, осуществленных государством, стал собственностью юридического лица:
С этой целью А.А. незаконно выдал разрешение на выполнение строительных и монтажных работ по улучшению насосной станции Бердаван, построенной в 1999 году за счет государственных средств и зарегистрированной как самовольная постройка с декабря 2009 года, для земельного участка, принадлежащего юридическому лицу по адресу: 1-й улица Когба, 31/1, компании «Хайджрмункоглуи» ЗАО. В результате государственным органом были выполнены работы на сумму 82 миллиона 83 тысячи драмов.
Затем, зная, что указанное сооружение построено за счет государственных средств и как самовольная постройка не подлежит легализации, решением от 12 ноября 2018 года было признано законным насосная станция и сопутствующие сооружения в пользу юридического лица на сумму 200 тысяч 600 драмов как самовольная постройка. В результате 15 ноября 2018 года было зарегистрировано право собственности юридического лица на насосную станцию.
В ходе уголовного производства было установлено, что в результате указанных действий государству был причинен особо крупный имущественный ущерб в размере 70 миллионов 62 тысяч драмов. В частности, государство было вынуждено приобрести ту же недвижимость вместе с земельным участком у юридического лица в 2024 году за 70 миллионов 62 тысячи драмов, в то время как ранее уже за счет государственных средств были проведены работы по реконструкции насосной станции на сумму 82 миллиона 83 тысячи драмов.
Прокурором в отношении А.А. возбуждено публичное уголовное преследование по пунктам 2 и 5 части 2 статьи 441 Уголовного кодекса (злоупотребление полномочиями или служебным положением должностным лицом или превышение полномочий):
В отношении А.А. в качестве меры пресечения применена залог:
Прокурор 16 июля 2026 года утвердил обвинительное заключение по уголовному делу и передал материалы дела в Антикоррупционный суд.