Դատախազը դատարան է հանձնել Կողբ համայնքի նախկին ղեկավարի կողմից պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
30-11--0001 00:00 Հայաստան Իրավունք
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 16-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել ներկայում Նոյեմբերյան համայնքի ղեկավար, 2005-2021 թվականներին Կողբ համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած Ա.Ա.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Քրեական վարույթով պարզվել է, որ Կողբ համայնքի նախկին ղեկավարն իր պաշտոնեական դիրքն ու իշխանական լիազորություններն օգտագործել է համայնքի և պետության շահերին հակառակ:
Մասնավորապես՝ Ա.Ա.-ն, տեղեկանալով, որ իրավաբանական անձին պատկանող հողատարածքում գտնվող պոմպակայանում պետության միջոցներով իրականացվելու են շինարարական աշխատանքներ, ապահովել է, որպեսզի պետության կողմից կատարված ներդրումների արդյունքը դառնա իրավաբանական ընկերության սեփականությունը:
Այդ նպատակով Ա.Ա.-ն ապօրինի կերպով «Հայջրմուղկոյուղի» ՓԲԸ-ին տվել է Կողբ համայնքի 1-ին փողոց 31/1 հասցեում գտնվող՝ սեփականության իրավունքով իրավաբանական անձին պատկանող հողամասում 1999 թվականին պետական միջոցներով կառուցված և 2009 թվականի դեկտեմբերից որպես ինքնակամ կառույց հաշվառված Բերդավանի պոմպակայանի բարելավման շինմոնտաժային աշխատանքներ իրականացնելու վերաբերյալ թույլտվությունը: Արդյունքում՝ պետական մարմնի կողմից կատարվել են 82 միլիոն 83 հազար դրամ արժողությամբ աշխատանքներ:
Այնուհետև, տեղյակ լինելով, որ նշված կառույցը պետական միջոցների հաշվին է կառուցված և որպես ինքնակամ կառույց ենթակա չէ օրինականացման, 2018 թվականի նոյեմբերի 12-ի որոշմամբ 200 հազար 600 դրամով, որպես ինքնակամ կառույց, հօգուտ իրավաբանական անձի՝ օրինական է ճանաչել պոմպակայանը և դրան կից կառույցները: Արդյունքում՝ պոմպակայանի նկատմամբ 2018 թվականի նոյեմբերի 15-ին գրանցվել է իրավաբանական ընկերության սեփականության իրավունքը:
Քրեական վարույթով հիմնավորվել է, որ նշված գործողությունների հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի՝ 70 միլիոն 62 հազար դրամ գույքային վնաս: Մասնավորապես՝ պետությունը ստիպված է եղել նույն անշարժ գույքը հողամասի հետ միասին 2024 թվականին իրավաբանական անձից ձեռք բերել 70 միլիոն 62 հազար դրամով, այն դեպքում, երբ նախկինում արդեն իսկ պետական միջոցների հաշվին իրականացրել էր պոմպակայանի վերակառուցման աշխատանքները՝ ներդնելով 82 միլիոն 83 հազար դրամ:
Դատախազի կողմից Ա.Ա.-ի նկատմամբ հարուցվել է հանրային քրեական հետապնդում՝ Քրեական օրենսգրքի 441-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ և 5-րդ կետերով պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը:
Ա.Ա.-ի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է գրավը:
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 16-ին հաստատել է քրեական վարույթով մեղադրական եզրակացությունը և վարույթի նյութերը հանձնել Հակակոռուպցիոն դատարան։

The prosecutor has submitted the materials of the criminal case regarding the abuse of official powers by the former head of the Koghb community to the court.
30-11--0001 00:00 Armenia Human Rights
The prosecutor, on July 16, 2026, submitted the materials of the criminal case against A.A., the current head of the Noyemberyan community and former head of the Koghb community from 2005 to 2021, to the Anti-Corruption Court with an approved indictment conclusion:
The criminal proceedings have established that the former head of the Koghb community used his official position and powers in violation of the interests of the community and the state:
In particular, A.A., having learned that construction works would be carried out at the pump station located on the land owned by a legal entity with state funds, ensured that the result of the investments made by the state would become the property of the legal company:
To this end, A.A. unlawfully granted permission to "Hayjrmughkoyughi" LLC for the improvement construction and installation works of the Berdavan pump station, which was built with state funds in 1999 and registered as an unauthorized structure since December 2009, on the land owned by a legal entity at 31/1, 1st Street, Koghb community. As a result, works worth 82 million 83 thousand drams were carried out by the state body:
Subsequently, being aware that the mentioned structure was built with state funds and was not subject to legalization as an unauthorized structure, by a decision dated November 12, 2018, he recognized the pump station and its adjacent structures as legal in favor of the legal entity for 200 thousand 600 drams as an unauthorized structure. Consequently, the ownership right of the legal company was registered for the pump station on November 15, 2018:
The criminal proceedings have substantiated that as a result of the mentioned actions, the state suffered particularly large property damage amounting to 70 million 62 thousand drams. In particular, the state was forced to acquire the same immovable property along with the land plot from the legal entity in 2024 for 70 million 62 thousand drams, while previously it had already carried out reconstruction works of the pump station with state funds, investing 82 million 83 thousand drams:
The prosecutor has initiated public criminal prosecution against A.A. under the second part of Article 441 of the Criminal Code, points 2 and 5 (abuse of official or service powers or the influence derived from them by an official):
A bail has been applied as a measure of restraint against A.A.:
On July 16, 2026, the prosecutor confirmed the indictment conclusion in the criminal proceedings and submitted the materials of the case to the Anti-Corruption Court.