Աննա Վարդապետյանի հոդվածը հրապարակվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում
17-07-2026 11:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 2026 թվականի հուլիսյան մասնագիտական պարբերականում (IAP News, №101) հրապարակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հեղինակած «Հայաստանում ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով քննության մարտավարության առանձնահատկությունները» խորագրով հոդվածը։
Գլխավոր դատախազը հոդվածում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով ձևավորված իրավական կարգավորումներն ու քննչական պրակտիկան, ինչպես նաև այդ բնույթի քրեական վարույթների արդյունավետ իրականացմանն ուղղված մոտեցումները։
Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով վերջին տարիներին իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներին, ներկայացրել է ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով միասնական քննչական պրակտիկայի հիմնական առանձնահատկությունները, այդ թվում՝ բռնության կրկնության ռիսկերի վաղ գնահատման, տուժողակենտրոն մոտեցման, երեխաների լավագույն շահի պաշտպանության, ինչպես նաև ապացույցների արդյունավետ հավաքագրման և տարբեր պետական մարմինների միջև համակարգված համագործակցության կարևորությունը։

Статья Анны Вардапетян опубликована в профессиональном журнале Международной ассоциации прокуроров.
В международном профессиональном журнале Ассоциации прокуроров (IAP News, №101) за июль 2026 года опубликована статья Генерального прокурора Республики Армения Анны Вардапетян под заголовком «Особенности тактики расследования дел о семейном и бытовом насилии в Армении».
Генеральный прокурор в статье представила правовые нормы и следственную практику, сложившиеся в Республике Армения по делам о семейном и бытовом насилии, а также подходы, направленные на эффективное осуществление уголовных производств такого рода.
Анна Вардапетян, обращаясь к законодательным реформам, проведенным в последние годы, представила основные особенности единой следственной практики по делам о семейном и бытовом насилии, включая важность ранней оценки рисков повторения насилия, жертвенно-центрированный подход, защиту наилучших интересов детей, а также эффективного сбора доказательств и скоординированного сотрудничества между различными государственными органами.