Աննա Վարդապետյանի հոդվածը հրապարակվել է Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի մասնագիտական պարբերականում
17-07-2026 11:20 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Դատախազների միջազգային ասոցիացիայի 2026 թվականի հուլիսյան մասնագիտական պարբերականում (IAP News, №101) հրապարակվել է Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանի հեղինակած «Հայաստանում ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով քննության մարտավարության առանձնահատկությունները» խորագրով հոդվածը։
Գլխավոր դատախազը հոդվածում ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետությունում ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով ձևավորված իրավական կարգավորումներն ու քննչական պրակտիկան, ինչպես նաև այդ բնույթի քրեական վարույթների արդյունավետ իրականացմանն ուղղված մոտեցումները։
Աննա Վարդապետյանը, անդրադառնալով վերջին տարիներին իրականացված օրենսդրական բարեփոխումներին, ներկայացրել է ընտանեկան և կենցաղային բռնության գործերով միասնական քննչական պրակտիկայի հիմնական առանձնահատկությունները, այդ թվում՝ բռնության կրկնության ռիսկերի վաղ գնահատման, տուժողակենտրոն մոտեցման, երեխաների լավագույն շահի պաշտպանության, ինչպես նաև ապացույցների արդյունավետ հավաքագրման և տարբեր պետական մարմինների միջև համակարգված համագործակցության կարևորությունը։

Anna Vardapetyan's article has been published in the professional journal of the International Association of Prosecutors.
17-07-2026 11:20 Armenia Press release
The article titled "Features of the Investigation Tactics in Cases of Domestic and Family Violence in Armenia," authored by the Prosecutor General of the Republic of Armenia, Anna Vardapetyan, has been published in the July 2026 professional periodical of the International Association of Prosecutors (IAP News, No. 101).
The Prosecutor General presents the legal regulations and investigative practices established in the Republic of Armenia regarding cases of domestic and family violence, as well as the approaches aimed at the effective implementation of criminal proceedings of this nature.
Anna Vardapetyan, addressing the legislative reforms carried out in recent years, outlines the main characteristics of a unified investigative practice in cases of domestic and family violence, including the early assessment of the risks of violence recurrence, a victim-centered approach, the protection of the best interests of children, as well as the importance of effective evidence collection and coordinated cooperation among various state bodies.