«Գորիս» ՔԿՀ-ի շենքային պայմանները չեն համապատասխանում ոլորտում գործող միջազգային չափանիշներին
Հուլիսի 20-ին Անահիտ Մանայանը ՄԻՊ ներկայացուցիչների ուղեկցությամբ այց է իրականացրել Արդարադատության նախարարության «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկ։
Քրեակատարողական հիմնարկի պետ Գևորգ Բաղդասարյանի ուղեկցությամբ Անահիտ Մանասյանը շրջայց է կատարել հիմնարկի տարածքում, ուսումնասիրել ազատությունից զրկված անձանց պահման պայմանները։ Պաշտպանն այցելել է նաև խցեր, զրուցել ազատությունից զրկված անձանց հետ, լսել նրանց կողմից բարձրաձայնված հարցերն ու խնդիրները։
«Ազատությունից զրկված անձինք բարձրաձայնել են իրենց իրավունքներին առնչվող հարցեր:
Ազատությունից զրկված անձանց կողմից բարձրացված խնդիրները մանրամասն վերլուծվելու են Պաշտպանի կողմից, համապատասխան առաջարկներ կներկայացվեն իրավասու մարմիններին:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը հատուկ ընդգծում է, որ ազատությունից զրկված կամ այլ կերպ պետության իրավասության ներքո գտնվող անձանց իրավունքների ապահովման համար պետությունը կրում է պատասխանատվություն:
Անահիտ Մանասյանը ընդգծում է նաև, որ «Գորիս» քրեակատարողական հիմնարկի շենքային պայմանները չեն համապատասխանում ոլորտում գործող միջազգային չափանիշներին, ինչը պետք է պատշաճ հասցեավորում ստանա։
ՄԻՊ
Ազատությունից զրկման վայրերում իրավունքների ապահովման հարցերը մշտապես գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության ներքո:
Պաշտպանը կարևորում է նաև քրեակատարողական ծառայողների աշխատանքային պատշաճ պայմանների ապահովման հետ կապված հարցերը, որոնք ևս հատուկ քննարկման առարկա կդառնան իրավասու մարմինների հետ հաղորդակցության շրջանակներում»

«Горис» ИК не соответствует международным стандартам, действующим в этой области.
20 июля Анахит Манаян с сопровождающими представителями ОМП посетила учреждение уголовно-исполнительной системы «Горис» Министерства юстиции.
Сопровождаемая директором учреждения Геворгом Багдасаряном, Анахит Манаян провела экскурсию по территории учреждения, изучила условия содержания лиц, лишенных свободы. Защитник также посетила камеры, пообщалась с лицами, лишенными свободы, выслушала поднятые ими вопросы и проблемы.
«Лица, лишенные свободы, подняли вопросы, касающиеся их прав.
Проблемы, поднятые лицами, лишенными свободы, будут подробно проанализированы Защитником, соответствующие предложения будут представлены компетентным органам:
Уполномоченный по правам человека особо подчеркивает, что государство несет ответственность за обеспечение прав лиц, лишенных свободы или находящихся под юрисдикцией государства иным образом.
Анахит Манаян также подчеркивает, что условия в здании учреждения «Горис» не соответствуют международным стандартам, действующим в данной области, что должно получить надлежащее адресное решение.
ОМП
Вопросы обеспечения прав в местах лишения свободы постоянно находятся под непосредственным вниманием Уполномоченного по правам человека.
Защитник также подчеркивает важность вопросов, связанных с обеспечением надлежащих условий труда для сотрудников уголовно-исполнительной службы, которые также станут предметом специального обсуждения в рамках взаимодействия с компетентными органами»