Վենետիկի ՀՀ պատվավոր հյուպատոսարանում քննարկվել են Հայաստան-Իտալիա տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
21-07-2026 16:36 Իտալիա Մամլո հաղորդագրություն
Իտալիայում Հայաստանի դեսպանատան Ֆեյսբուքի էջից տեղեկանում ենք, որ Հայկական ձեռնարկությունների եվրոպական շուկաներ մուտքի խթանմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ծրագրի շրջանակներում ս. թ. հուլիսի 20-ին Վենետիկում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսարանում կայացավ աշխատանքային հանդիպում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանի, ԿՈՆՖԱՊԻ Վենետիկի գործարարների միության նախագահ Մարկո Զեկկինելիի, գլխավոր տնօրեն Նիկոլա Զանոնի և կառավարման խորհրդի անդամների մասնակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-Իտալիա տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, մտքեր և փորձ փոխանակվեցին տարբեր ոլորտներում հայկական արտադրանքի եվրոպական շուկաներում առաջխաղացման, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման և նոր գործարար հնարավորությունների ստեղծման շուրջ։
Այնուհետև պատվիրակությանն ընդունեց Վենետիկի պրեֆեկտ Դարկո Պելլոսը։ Հանդիպման ընթացքում ընդգծվեց Հայաստանի և Իտալիայի միջև տնտեսական և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հետագա զարգացման կարևորությունը։

В Венецией в Почетном консульстве РА обсуждены перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Италией.
21-07-2026 16:36 Италия Пресс-релизы
На странице посольства Армении в Италии в Facebook сообщается, что в рамках программы правительства РА по содействию выходу армянских предприятий на европейские рынки 20 июля текущего года в почетном консульстве РА в Венеции состоялась рабочая встреча с участием заместителя министра экономики РА Анушик Аветян, посла РА в Италии Владимира Карапетяна, директора фонда «Центр поддержки инвестиций» Гохар Абаджанян, президента Ассоциации предпринимателей Конфапи в Венеции Марко Зеккинели, генерального директора Никола Занони и членов совета управления.
В ходе встречи были обсуждены перспективы расширения экономического сотрудничества между Арменией и Италией, обменялись мнениями и опытом по продвижению армянской продукции на европейских рынках в различных сферах, а также укреплению торгово-экономических связей между двумя странами и созданию новых бизнес-возможностей.
Затем делегацию принял префект Венеции Дарко Пеллос. В ходе встречи была подчеркнута важность дальнейшего развития экономического и институционального сотрудничества между Арменией и Италией.