Վենետիկի ՀՀ պատվավոր հյուպատոսարանում քննարկվել են Հայաստան-Իտալիա տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները
21-07-2026 16:36 Իտալիա Մամլո հաղորդագրություն
Իտալիայում Հայաստանի դեսպանատան Ֆեյսբուքի էջից տեղեկանում ենք, որ Հայկական ձեռնարկությունների եվրոպական շուկաներ մուտքի խթանմանն ուղղված ՀՀ կառավարության ծրագրի շրջանակներում ս. թ. հուլիսի 20-ին Վենետիկում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսարանում կայացավ աշխատանքային հանդիպում ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Անուշիկ Ավետյանի, Իտալիայում ՀՀ դեսպան Վլադիմիր Կարապետյանի, «Ներդրումների աջակցման կենտրոն» հիմնադրամի տնօրեն Գոհար Աբաջյանի, ԿՈՆՖԱՊԻ Վենետիկի գործարարների միության նախագահ Մարկո Զեկկինելիի, գլխավոր տնօրեն Նիկոլա Զանոնի և կառավարման խորհրդի անդամների մասնակցությամբ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստան-Իտալիա տնտեսական համագործակցության ընդլայնման հեռանկարները, մտքեր և փորձ փոխանակվեցին տարբեր ոլորտներում հայկական արտադրանքի եվրոպական շուկաներում առաջխաղացման, ինչպես նաև երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի ամրապնդման և նոր գործարար հնարավորությունների ստեղծման շուրջ։
Այնուհետև պատվիրակությանն ընդունեց Վենետիկի պրեֆեկտ Դարկո Պելլոսը։ Հանդիպման ընթացքում ընդգծվեց Հայաստանի և Իտալիայի միջև տնտեսական և ինստիտուցիոնալ համագործակցության հետագա զարգացման կարևորությունը։

The prospects for expanding economic cooperation between Armenia and Italy have been discussed at the Honorary Consulate of the Republic of Armenia in Venice.
21-07-2026 16:36 Italy Press release
From the Facebook page of the Armenian Embassy in Italy, we learn that within the framework of the Armenian government's program aimed at promoting the entry of Armenian enterprises into European markets, a working meeting took place on July 20 this year at the Honorary Consulate of Armenia in Venice. The meeting was attended by Deputy Minister of Economy Anushik Avetyan, Ambassador of Armenia to Italy Vladimir Karapetyan, Director of the "Investment Support Center" Foundation Gohar Abajyan, President of the CONFAPI Venice Business Association Marco Zecchettin, General Director Nicola Zanoni, and members of the management board.
During the meeting, the prospects for expanding economic cooperation between Armenia and Italy were discussed, and ideas and experiences were exchanged regarding the promotion of Armenian products in European markets, as well as strengthening trade and economic ties between the two countries and creating new business opportunities.
Subsequently, the delegation was received by the Prefect of Venice, D'Arco Pelloso. The importance of further developing economic and institutional cooperation between Armenia and Italy was emphasized during the meeting.