«Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղnւ կոմբինատ»-ի չվերագործարկման պայմաններում առաջանալու են լրջագույն խնդիրներ, մասնավորապես՝ խաղողի մթերման. ԲՀԿ խոսնակ
21-07-2026 13:50 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am  Շինարարական կոլապս էր ստեղծվելու երկրում, եթե «Արարատցեմենտ»-ը շարունակեր ևս մի քանի օր չաշխատել: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը։
«Կարող եմ վստահաբար ասել, որ նաև «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ»-ի չվերագործարկման պայմաններում առաջանալու են լրջագույն խնդիրներ, խոսքը մասնավորապես վերաբերում է խաղողի մթերման գործընթացին»,- նշել է նա:
Իվետա Տոնոյանը հավելել է, որ Արմավիրի և Արարատի մարզում գործող հազարավոր խաղողագործներ կան, ովքեր յուրաքանչյուր տարի, պայմանագրի համաձայն, «Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ» խաղող են մթերում և եթե գործարանը չվերագործարկվի՝ լուրջ խնդիրներ կարող են առաջանալ:

In the context of the non-relaunch of the "Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory," serious problems will arise, particularly regarding grape procurement, said the spokesperson for the Prosperous Armenia Party.
21-07-2026 13:50 Armenia Press of Diaspora
tert.am  There would have been a construction collapse in the country if "Ararat Cement" had continued to not operate for a few more days. This was stated by the spokesperson of the "Prosperous Armenia" party, Iveta Tonoyan, during a conversation with journalists.
"I can confidently say that there will also be serious problems arising from the non-relaunch of the 'Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory', particularly concerning the grape procurement process," she noted.
Iveta Tonoyan added that there are thousands of grape growers operating in the Armavir and Ararat regions who, according to contracts, supply grapes to the 'Yerevan Ararat Brandy-Wine-Vodka Factory' every year, and if the factory is not relaunched, serious problems may arise.