Վանաձորի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը մեղադրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար. համայնքին պատճառվել է 24,8 մլն դրամի գույքային վնաս
21-07-2026 15:27 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2021 թվականին հիշյալ պաշտոնյան նպատակադրվել է Վանաձոր համայնքին անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցված 3,12 հա մակերեսով հողամասից առանձնացնել դրա մի մասը և օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ այն օտարել Վանաձոր քաղաքի բնակչին: Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով հիշյալ պաշտոնատար անձը փոխել է նշված անշարժ գույքից առանձնացված տարբեր մակերեսներով հողամասների գործառնական նշանակությունը և դրանց տրամադրել հասցեներ՝ այդ կերպ նշված հողամասերն առանց մրցույթի կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու համար ստեղծելով արհեստական հիմքեր:
Այնուհետև, պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ ներառելու եղանակով, նույն պաշտոնյան Վանաձոր քաղաքի Տիգրան Մեծ պողոտայում գտնվող հողամասերն առանց ավագանու որոշման, ուղղակի վաճառքի եղանակով օտարել է Վանաձոր քաղաքի բնակչին, որի հետևանքով համայնքը զրկվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 24.890.000 դրամ շուկայական արժեքով գույքը տնօրինելու հնարավորությունից:
Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել: Նրա վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

Человек, занимавший должность главы Ванадзора, обвиняется в совершении служебного подлога. Сообществу причинен имущественный ущерб в размере 24,8 млн драмов.
21-07-2026 15:27 Армения Право
В ходе предварительного расследования уголовного дела в Антикоррупционном комитете РА установлено, что лицо, занимавшее должность главы Ванадзора, использовало свое служебное положение вопреки интересам службы и совершило служебный подлог:
В частности, в ходе предварительного расследования выяснено, что в 2021 году указанное должностное лицо намеревалось выделить часть земельного участка площадью 3,12 га, переданного Ванадзорской общине безвозмездно, и в нарушение установленного законодательством порядка отчуждить его жителю города Ванадзор. С целью реализации преступного намерения указанное должностное лицо изменило функциональное назначение выделенных участков различной площади и предоставило им адреса, тем самым создав искусственные основания для предоставления указанных земельных участков без конкурса с правом застройки:
Затем, путем включения ложной информации в официальные документы, тот же чиновник отчуждил земельные участки, расположенные на проспекте Тиграна Великого в городе Ванадзор, без решения совета, путем прямой продажи жителю города Ванадзор, в результате чего община была лишена возможности распоряжаться имуществом, являющимся коммунальной собственностью, стоимостью 24.890.000 драм.
Бывшему главе Ванадзора предъявлено обвинение. Предварительное расследование в его отношении завершено, и уголовное дело с обвинительным заключением направлено в Антикоррупционный суд: