Վանաձորի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը մեղադրվում է պաշտոնեական կեղծիք կատարելու համար. համայնքին պատճառվել է 24,8 մլն դրամի գույքային վնաս
21-07-2026 15:27 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ հակակոռուպցիոն կոմիտեում իրականացված քրեական վարույթի նախաքննությամբ հիմնավորվել է, որ Վանաձոր համայնքի ղեկավարի պաշտոնը զբաղեցրած անձը, պաշտոնեական դիրքն օգտագործել է ծառայության շահերին հակառակ և կատարել պաշտոնեական կեղծիք:
Մասնավորապես՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2021 թվականին հիշյալ պաշտոնյան նպատակադրվել է Վանաձոր համայնքին անհատույց սեփականության իրավունքով փոխանցված 3,12 հա մակերեսով հողամասից առանձնացնել դրա մի մասը և օրենսդրությամբ սահմանված կարգի խախտմամբ այն օտարել Վանաձոր քաղաքի բնակչին: Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով հիշյալ պաշտոնատար անձը փոխել է նշված անշարժ գույքից առանձնացված տարբեր մակերեսներով հողամասների գործառնական նշանակությունը և դրանց տրամադրել հասցեներ՝ այդ կերպ նշված հողամասերն առանց մրցույթի կառուցապատման իրավունքով տրամադրելու համար ստեղծելով արհեստական հիմքեր:
Այնուհետև, պաշտոնական փաստաթղթերում կեղծ տեղեկություններ ներառելու եղանակով, նույն պաշտոնյան Վանաձոր քաղաքի Տիգրան Մեծ պողոտայում գտնվող հողամասերն առանց ավագանու որոշման, ուղղակի վաճառքի եղանակով օտարել է Վանաձոր քաղաքի բնակչին, որի հետևանքով համայնքը զրկվել է համայնքային սեփականություն հանդիսացող՝ 24.890.000 դրամ շուկայական արժեքով գույքը տնօրինելու հնարավորությունից:
Վանաձոր համայնքի նախկին ղեկավարին մեղադրանք է ներկայացվել: Նրա վերաբերյալ նախաքննությունն ավարտվել է, և քրեական վարույթը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել է Հակակոռուպցիոն դատարան:

The person who held the position of the head of Vanadzor is accused of committing official forgery. The community has suffered property damage amounting to 24.8 million drams.
21-07-2026 15:27 Armenia Human Rights
The preliminary investigation conducted by the Anti-Corruption Committee of the Republic of Armenia has established that the person who held the position of the head of the Vanadzor community used their official position against the interests of the service and committed official forgery.
In particular, the investigation revealed that in 2021, the aforementioned official intended to separate a part of a land plot with an area of 3.12 hectares, which was transferred to the Vanadzor community free of charge, and illegally alienate it to a resident of Vanadzor city in violation of the established legal procedure. To implement the criminal intent, the mentioned official changed the functional designation of the separated land plots of varying areas and assigned addresses to them, thereby creating artificial grounds for granting the specified plots for development rights without a competition.
Subsequently, by including false information in official documents, the same official alienated the land plots located on Tigran Mets Avenue in Vanadzor city to a resident of Vanadzor through direct sale without a decision from the council, as a result of which the community was deprived of the opportunity to manage property valued at 24,890,000 drams, which is community property.
The former head of the Vanadzor community has been charged. The preliminary investigation against him has been completed, and the criminal proceedings have been sent to the Anti-Corruption Court with an accusatory conclusion.