Իրանը պահանջում է դատապարտել ԱՄՆ-ի հարվածը Դարխովինի ատոմակայանին
auroranews.am  Իրանը կոչ է արել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը (ԱԷՄԳ), ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դատապարտել ԱՄՆ-ի կողմից Խուզեստան նահանգում կառուցվող Դարխովինի (Կարուն) ատոմակայանին հասցված հրթիռային հարվածը։
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Թեհրանը սպասում է, որ ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհուրդը և գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հստակ դիրքորոշում կհայտնեն և կդատապարտեն ԱՄՆ-ի գործողությունները։
Միաժամանակ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին և Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակում նշել է, որ հուլիսի 19-ին ԱՄՆ զինված ուժերը մի քանի հրթիռ են արձակել Խուզեստանի նահանգում կառուցվող Դարխովինի ատոմակայանի ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ ատոմակայանը գտնվում է ԱԷՄԳ-ի երաշխիքների ներքո, իսկ այնտեղ իրականացվող բոլոր աշխատանքները բացառապես խաղաղ բնույթ ունեն և համապատասխանում են Իրանի՝ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններին։
Իրավանին նշել է, որ սա 2025 թվականի հունիսից ի վեր Իրանի խաղաղ միջուկային օբյեկտների դեմ իրականացված 18-րդ հարձակումն է՝ մեղադրելով ԱՄՆ-ին և Իսրայելին համատեղ ագրեսիայի մեջ։
Դեսպանը հայտարարել է, որ խաղաղ միջուկային օբյեկտի դիտավորյալ թիրախավորումը միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ԱԷՄԳ-ի կանոնադրության և Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի կոպիտ խախտում է։
Իրանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից պահանջել է վերահաստատել, որ խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակում անընդունելի է, պարտավորեցնել ԱՄՆ-ին դադարեցնել Իրանի դեմ բոլոր հարձակումներն ու սպառնալիքները և Վաշինգտոնին պատասխանատվության ենթարկել միջազգային իրավունքի համաձայն։
ԱԷՄԳ-ն, իր հերթին, հայտնել է, որ առկա տվյալներով՝ հարվածի հետևանքով ճառագայթման արտահոսք չի գրանցվել, քանի որ ատոմակայանը դեռ կառուցման սկզբնական փուլում է։

Iran demands condemnation of the US strike on the Darkhovin nuclear power plant.
auroranews.am  Iran has called on the International Atomic Energy Agency (IAEA) as well as the UN Security Council to condemn the missile strike by the United States on the Darkhovin (Karun) nuclear power plant being constructed in Khuzestan province.
The official representative of Iran's Foreign Ministry, Ismail Baghaei, stated that Tehran expects the IAEA's Board of Governors and the agency's Director General Rafael Grossi to express a clear position and condemn the actions of the United States.
At the same time, Iran's permanent representative to the UN, Amir Saeed Iravani, noted in a letter to UN Secretary-General Antonio Guterres and the President of the Security Council that on July 19, US armed forces launched several missiles towards the Darkhovin nuclear power plant under construction in Khuzestan province.
According to him, the nuclear power plant is under IAEA safeguards, and all activities being carried out there are exclusively peaceful in nature and comply with Iran's obligations under the Treaty on the Non-Proliferation of Nuclear Weapons.
Iravani pointed out that this is the 18th attack against Iran's peaceful nuclear facilities since June 2025, accusing the US and Israel of joint aggression.
The ambassador stated that the deliberate targeting of a peaceful nuclear facility is a gross violation of international law, the UN Charter, the IAEA Statute, and relevant Security Council resolutions.
Iran has demanded that the UN Security Council reaffirm that any attack on peaceful nuclear facilities is unacceptable, obligate the US to cease all attacks and threats against Iran, and hold Washington accountable under international law.
The IAEA, for its part, has reported that according to available data, no radiation leak has been recorded as a result of the strike, since the nuclear power plant is still in the initial stages of construction.