Իրանը պահանջում է դատապարտել ԱՄՆ-ի հարվածը Դարխովինի ատոմակայանին
auroranews.am  Իրանը կոչ է արել Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալությանը (ԱԷՄԳ), ինչպես նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին դատապարտել ԱՄՆ-ի կողմից Խուզեստան նահանգում կառուցվող Դարխովինի (Կարուն) ատոմակայանին հասցված հրթիռային հարվածը։
Իրանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իսմայիլ Բաղային հայտարարել է, որ Թեհրանը սպասում է, որ ԱԷՄԳ-ի Կառավարիչների խորհուրդը և գործակալության գլխավոր տնօրեն Ռաֆայել Գրոսին հստակ դիրքորոշում կհայտնեն և կդատապարտեն ԱՄՆ-ի գործողությունները։
Միաժամանակ ՄԱԿ-ում Իրանի մշտական ներկայացուցիչ Ամիր Սայիդ Իրավանին ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիու Գուտերեշին և Անվտանգության խորհրդի նախագահին ուղղված նամակում նշել է, որ հուլիսի 19-ին ԱՄՆ զինված ուժերը մի քանի հրթիռ են արձակել Խուզեստանի նահանգում կառուցվող Դարխովինի ատոմակայանի ուղղությամբ։
Նրա խոսքով՝ ատոմակայանը գտնվում է ԱԷՄԳ-ի երաշխիքների ներքո, իսկ այնտեղ իրականացվող բոլոր աշխատանքները բացառապես խաղաղ բնույթ ունեն և համապատասխանում են Իրանի՝ Միջուկային զենքի չտարածման մասին պայմանագրով ստանձնած պարտավորություններին։
Իրավանին նշել է, որ սա 2025 թվականի հունիսից ի վեր Իրանի խաղաղ միջուկային օբյեկտների դեմ իրականացված 18-րդ հարձակումն է՝ մեղադրելով ԱՄՆ-ին և Իսրայելին համատեղ ագրեսիայի մեջ։
Դեսպանը հայտարարել է, որ խաղաղ միջուկային օբյեկտի դիտավորյալ թիրախավորումը միջազգային իրավունքի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, ԱԷՄԳ-ի կանոնադրության և Անվտանգության խորհրդի համապատասխան բանաձևերի կոպիտ խախտում է։
Իրանը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդից պահանջել է վերահաստատել, որ խաղաղ միջուկային օբյեկտների վրա ցանկացած հարձակում անընդունելի է, պարտավորեցնել ԱՄՆ-ին դադարեցնել Իրանի դեմ բոլոր հարձակումներն ու սպառնալիքները և Վաշինգտոնին պատասխանատվության ենթարկել միջազգային իրավունքի համաձայն։
ԱԷՄԳ-ն, իր հերթին, հայտնել է, որ առկա տվյալներով՝ հարվածի հետևանքով ճառագայթման արտահոսք չի գրանցվել, քանի որ ատոմակայանը դեռ կառուցման սկզբնական փուլում է։

Иран требует осудить удар США по атомной станции Дарховин.
auroranews.am  Иран призвал Международное агентство по атомной энергии (МАГАТЭ), а также Совет безопасности ООН осудить ракетный удар, нанесенный США по строящейся атомной станции Дарховин (Каруна) в провинции Хузестан.
Официальный представитель МИД Ирана Исмаил Багаи заявил, что Тегеран ожидает, что Совет управляющих МАГАТЭ и генеральный директор агентства Рафаэль Гросси займут четкую позицию и осудят действия США.
В то же время постоянный представитель Ирана при ООН Амир Саид Иравани в письме генеральному секретарю ООН Антониу Гутеррешу и председателю Совета безопасности отметил, что 19 июля вооруженные силы США выпустили несколько ракет в сторону строящейся атомной станции Дарховин в провинции Хузестан.
По его словам, атомная станция находится под гарантией МАГАТЭ, а все проводимые там работы имеют исключительно мирный характер и соответствуют обязательствам Ирана по Договору о нераспространении ядерного оружия.
Иравани отметил, что это 18-я атака на мирные ядерные объекты Ирана с июня 2025 года, обвинив США и Израиль в совместной агрессии.
Посол заявил, что преднамеренное целенаправление на мирный ядерный объект является грубым нарушением международного права, Устава ООН, Устава МАГАТЭ и соответствующих резолюций Совета безопасности.
Иран потребовал от Совета безопасности ООН подтвердить, что любые атаки на мирные ядерные объекты недопустимы, обязать США прекратить все атаки и угрозы против Ирана и привлечь Вашингтон к ответственности в соответствии с международным правом.
МАГАТЭ, в свою очередь, сообщило, что по имеющимся данным, в результате удара радиационного выброса не зафиксировано, так как атомная станция все еще находится на начальном этапе строительства.