Վրաց-ամերիկյան «վերբեռնումը դժվարությամբ է մեկնարկել»
1in.am  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին շնորհակալական նամակ է հղել՝ ի պատասխան Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առթիվ նրանից ստացած շնորհավորանքների։ Թեև Վաշինգտոնի արձագանքը ստացվել է երկշաբաթյա ուշացումով, Թբիլիսիում համարել են, որ դեմոկրատական վարչակազմի պատճառով երկկողմ հարաբերություններում առաջացած բարդությունները «մնացել են անցյալում, և բարեկամության նոր էջը բոլոր նախորդներից ամենալավը կլինի»։
Վրաստանի խորհրդարանի իշխանական պատգամավոր Գուրամ Մաճարիշվիլին կարևորել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլիին արված հրավերը, որի շրջանակներում նա հուլիսի 17-ին Վաշինգտոնում մասնակցել է «Քաղաքական ահաբեկչության վերսկսման մասին» խորագրով նախարարական հանդիպմանը և ելույթ ունեցել։ Բոճորիշվլին «քաղաքական ահաբեկչության» դրսեւորում է գնահատել Վրաստանի «արմատական խմբավորումների» գործողությունները, որ ուղղված են «պետական ինստիտուտների, այդ թվում՝ դատական և ընտրական համակարգի հեղինակազրկմանը»։
Վրաստանի նախկին նախագահ Զուրաբիշվիլին գործող իշխանություններին մեղադրել է «դիվանագիտական արարողակարգ չիմանալու» մեջ։ Նրա գնահատմամբ՝ «նման նամակներ ԱՄՆ-ը միշտ է հղում այն երկրներին, որ անկախության տոնի առթիվ շնորհավորում» են։ Ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության անդամ Լաշա Պարուլավան համոզված է, որ ԱՄՆ-Վրաստան հարաբերությունները կկարգավորվեն, երբ Թբիլիսիում «իշխանության հակառակորդները բանտերից ազատ կարձակվեն, կձևավորվի ընտրություն կատարելու համար անհրաժեշտ միջավայր»։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պատվիրակությունը եռօրյա այցով գտնվել է Թբիլիսիում, հանդիպումներ և քննարկումներ ունեցել ինչպես վարչապետ Կոբախիձեի և կառավարության առանցքային անդամների, այնպես էլ ընդդիմության ներկայացուցիչների և Համայն Վրաստանի պատրիարք-կաթողիկոս Շիո Երրորդի հետ։ Ամերիկյան դիվանագետների այցից կարճ ժամանակ հետո Վրաստանի կառավարությունը Անակլիա նավահանգստի և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցումը վերցրել է իր վրա՝ չեղյալ ճանաչելով չինական ընկերության հետ ավելի վաղ կնքած համաձայնագիրը։
Իր տարբերություն Եվրամիության, ԱՄՆ-ը Վրաստանի իշխանությունների առջև ընդգծված նախապայմաններ չի առաջադրել։ Այդուհանդերձ, քաղաքագետ Նինո Սկվորցովան տեսակետ է հայտնել, որ «Ուկրաինայի և Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունների պայմաններում «Վրացական երազանքը» պատրաստ չէ կտրուկ փոխել ձեւավորված դիրքորոշումը»։ Նրա գնահատմամբ՝ գործող իշխանությունը «չի գնա այնպիսի քայլերի, որ կարող են խաթարել ներքին կայունությունը և երկիրը ներքաշել տարածաշրջանային դիմակայության մեջ»։
Վաշինգտոնը Թբիլիսիին որևէ սկզբունքային առաջարկություն արե՞լ է, որի ընդունումը կարող է Վրաստանը «ներքաշել տարածաշրջանային դիմակայության մեջ», մնում է միայն ենթադրել։ Ավելի վաղ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին «Վրացական երազանքի» պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլիին մեղադրել է «Ռուսաստանի ուղղորդմամբ Իրանին օժանդակելու» մեջ։

Грузино-американская «перезагрузка с трудом началась»
1in.am  Президент США Дональд Трамп направил благодарственное письмо премьер-министру Грузии Ираклию Кобахидзе в ответ на поздравления, полученные от него по случаю 250-летия независимости Соединенных Штатов. Хотя реакция Вашингтона пришла с двухнедельным опозданием, в Тбилиси посчитали, что сложности, возникшие в двусторонних отношениях из-за демократической администрации, «остались в прошлом, и новая страница дружбы будет лучше всех предыдущих».
Депутат правящей партии парламента Грузии Гурами Мачарашвили отметил важность приглашения, сделанного государственным секретарем США Марко Рубио министру иностранных дел Грузии Мака Боджоришвили, в рамках которого она 17 июля приняла участие в министерской встрече в Вашингтоне на тему «Возобновление политического терроризма» и выступила с речью. Боджоришвили оценила действия «радикальных группировок» в Грузии как проявление «политического терроризма», направленные на «дискредитацию государственных институтов, включая судебную и избирательную системы».
Бывший президент Грузии Зурабишвили обвинил действующие власти в «незнании дипломатического протокола». По его оценке, «такие письма США всегда направляют тем странам, которые поздравляют с днем независимости». Член оппозиционной партии «Единое национальное движение» Лаша Парулави уверен, что отношения между США и Грузией будут нормализованы, когда в Тбилиси «противники власти будут освобождены из тюрем, и будет создана необходимая среда для проведения выборов».
В прошлом месяце делегация Государственного департамента США находилась с трехдневным визитом в Тбилиси, провела встречи и обсуждения как с премьер-министром Кобахидзе и ключевыми членами правительства, так и с представителями оппозиции и Патриархом всей Грузии Шио III. Вскоре после визита американских дипломатов правительство Грузии взяло на себя строительство порта Анакури и необходимой инфраструктуры, аннулировав ранее заключенное соглашение с китайской компанией.
В отличие от Европейского Союза, США не выдвинули перед властями Грузии четких условий. Тем не менее, политолог Нино Скворцова высказала мнение, что «в условиях конфликтов в Украине и на Ближнем Востоке «Грузинская мечта» не готова резко изменить сложившуюся позицию». По ее оценке, действующая власть «не пойдет на такие шаги, которые могут подорвать внутреннюю стабильность и втянуть страну в региональное противостояние».
Сделал ли Вашингтон Тбилиси какое-либо принципиальное предложение, принятие которого может «втянуть Грузию в региональное противостояние», остается только предполагать. Ранее бывший президент Грузии Михаил Саакашвили обвинил почетного президента «Грузинской мечты» Бидзину Иванишвили в «поддержке Ирана под руководством России».