Վրաց-ամերիկյան «վերբեռնումը դժվարությամբ է մեկնարկել»
1in.am  ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեին շնորհակալական նամակ է հղել՝ ի պատասխան Միացյալ Նահանգների անկախության 250-ամյակի առթիվ նրանից ստացած շնորհավորանքների։ Թեև Վաշինգտոնի արձագանքը ստացվել է երկշաբաթյա ուշացումով, Թբիլիսիում համարել են, որ դեմոկրատական վարչակազմի պատճառով երկկողմ հարաբերություններում առաջացած բարդությունները «մնացել են անցյալում, և բարեկամության նոր էջը բոլոր նախորդներից ամենալավը կլինի»։
Վրաստանի խորհրդարանի իշխանական պատգամավոր Գուրամ Մաճարիշվիլին կարևորել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյի կողմից Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոճորիշվիլիին արված հրավերը, որի շրջանակներում նա հուլիսի 17-ին Վաշինգտոնում մասնակցել է «Քաղաքական ահաբեկչության վերսկսման մասին» խորագրով նախարարական հանդիպմանը և ելույթ ունեցել։ Բոճորիշվլին «քաղաքական ահաբեկչության» դրսեւորում է գնահատել Վրաստանի «արմատական խմբավորումների» գործողությունները, որ ուղղված են «պետական ինստիտուտների, այդ թվում՝ դատական և ընտրական համակարգի հեղինակազրկմանը»։
Վրաստանի նախկին նախագահ Զուրաբիշվիլին գործող իշխանություններին մեղադրել է «դիվանագիտական արարողակարգ չիմանալու» մեջ։ Նրա գնահատմամբ՝ «նման նամակներ ԱՄՆ-ը միշտ է հղում այն երկրներին, որ անկախության տոնի առթիվ շնորհավորում» են։ Ընդդիմադիր «Միասնական ազգային շարժում» կուսակցության անդամ Լաշա Պարուլավան համոզված է, որ ԱՄՆ-Վրաստան հարաբերությունները կկարգավորվեն, երբ Թբիլիսիում «իշխանության հակառակորդները բանտերից ազատ կարձակվեն, կձևավորվի ընտրություն կատարելու համար անհրաժեշտ միջավայր»։
Անցյալ ամիս ԱՄՆ պետդեպարտամենտի պատվիրակությունը եռօրյա այցով գտնվել է Թբիլիսիում, հանդիպումներ և քննարկումներ ունեցել ինչպես վարչապետ Կոբախիձեի և կառավարության առանցքային անդամների, այնպես էլ ընդդիմության ներկայացուցիչների և Համայն Վրաստանի պատրիարք-կաթողիկոս Շիո Երրորդի հետ։ Ամերիկյան դիվանագետների այցից կարճ ժամանակ հետո Վրաստանի կառավարությունը Անակլիա նավահանգստի և անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների կառուցումը վերցրել է իր վրա՝ չեղյալ ճանաչելով չինական ընկերության հետ ավելի վաղ կնքած համաձայնագիրը։
Իր տարբերություն Եվրամիության, ԱՄՆ-ը Վրաստանի իշխանությունների առջև ընդգծված նախապայմաններ չի առաջադրել։ Այդուհանդերձ, քաղաքագետ Նինո Սկվորցովան տեսակետ է հայտնել, որ «Ուկրաինայի և Մերձավոր Արևելքի հակամարտությունների պայմաններում «Վրացական երազանքը» պատրաստ չէ կտրուկ փոխել ձեւավորված դիրքորոշումը»։ Նրա գնահատմամբ՝ գործող իշխանությունը «չի գնա այնպիսի քայլերի, որ կարող են խաթարել ներքին կայունությունը և երկիրը ներքաշել տարածաշրջանային դիմակայության մեջ»։
Վաշինգտոնը Թբիլիսիին որևէ սկզբունքային առաջարկություն արե՞լ է, որի ընդունումը կարող է Վրաստանը «ներքաշել տարածաշրջանային դիմակայության մեջ», մնում է միայն ենթադրել։ Ավելի վաղ Վրաստանի նախկին նախագահ Միխեիլ Սաակաշվիլին «Վրացական երազանքի» պատվավոր նախագահ Բիձինա Իվանիշվիլիին մեղադրել է «Ռուսաստանի ուղղորդմամբ Իրանին օժանդակելու» մեջ։

The Georgian-American "transfer has started with difficulty"
1in.am  U.S. President Donald Trump has sent a thank-you letter to Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili in response to the congratulations he received from him on the occasion of the 250th anniversary of the United States' independence. Although the response from Washington came two weeks late, Tbilisi has considered that the complications in bilateral relations caused by the democratic administration are "in the past, and the new page of friendship will be the best of all previous ones."
The ruling MP of the Georgian Parliament, Guram Macharashvili, has emphasized the invitation extended by U.S. Secretary of State Marco Rubio to Georgia's Minister of Foreign Affairs Maka Botchorishvili, who participated in a ministerial meeting titled "On the Resumption of Political Terrorism" in Washington on July 17. Botchorishvili assessed the actions of Georgia's "radical groups," which are aimed at "discrediting state institutions, including the judicial and electoral systems," as manifestations of "political terrorism."
Former Georgian President Zurabishvili has accused the current authorities of "not knowing diplomatic protocol." In his assessment, "the U.S. has always sent such letters to countries that congratulate on the occasion of their independence day." Opposition member of the "United National Movement" party, Lasha Parulava, is convinced that U.S.-Georgia relations will be regulated when "the opponents of the government in Tbilisi are released from prisons, and an environment necessary for elections is created."
Last month, a delegation from the U.S. State Department was in Tbilisi for a three-day visit, holding meetings and discussions with both Prime Minister Garibashvili and key members of the government, as well as representatives of the opposition and the All-Georgian Patriarch-Catholicos Shio III. Shortly after the visit of the American diplomats, the Georgian government took over the construction of the Anaklia port and necessary infrastructure, canceling the previously signed agreement with a Chinese company.
Unlike the European Union, the U.S. has not set explicit preconditions for the Georgian authorities. Nevertheless, political scientist Nino Skvortsova has expressed the view that "in the context of the conflicts in Ukraine and the Middle East, the 'Georgian Dream' is not ready to drastically change its established position." In her assessment, the current government "will not take steps that could undermine internal stability and drag the country into regional confrontation."
Whether Washington has made any principled proposal to Tbilisi, the acceptance of which could "drag Georgia into regional confrontation," remains to be speculated. Earlier, former Georgian President Mikheil Saakashvili accused the honorary president of the "Georgian Dream," Bidzina Ivanishvili, of "aiding Iran under the guidance of Russia."