Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը. դատախազություն
21-07-2026 16:55 Սյունիքի մարզ Իրավունք
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի մայիսի 18-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 20-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով, 846 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:
Այսպիսով, մինչ այսօր դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան քաղաքի տիրապետմանն են վերադարձվել «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝

Участок площадью 0,0451 га, расположенный в парке «28 мая» общины Сисиан, возвращен в ведение общины. Прокуратура
21-07-2026 16:55 Право
Прокуратура Сюникской области в рамках полномочий по защите государственных (муниципальных) интересов изучила документы, касающиеся передачи земельных участков различным лицам на территории парка «28 мая» города Сисиан Сюникской области:
В результате исследования было установлено, что земельный участок площадью 0,0451 га, расположенный на территории парка «28 мая» города Сисиан, был предоставлен физическому лицу с нарушением требований закона о праве на застройку.
Прокурор направил ходатайство к главе Сисианской общины о принятии мер по прекращению права на застройку, заключенного между Сисианской общиной и застройщиком 18 мая 2011 года.
На основании ходатайства, в результате мероприятий, предпринятых уполномоченными органами Сисианской мэрии, 20 июля 2026 года в Комитете кадастра было прекращено право на застройку, зарегистрированное на земельный участок площадью 0,0451 га с кадастровой стоимостью, близкой к 846 тысячам драмов, находящийся в парке «28 мая» Сисианской общины:
Таким образом, до сегодняшнего дня в результате прокурорского вмешательства были возвращены в распоряжение города Сисиан земельные участки, находящиеся на территории парка «28 мая»