Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով հողամասը վերադարձվել է համայնքի տիրապետմանը. դատախազություն
21-07-2026 16:55 Սյունիքի մարզ Իրավունք
Սյունիքի մարզի դատախազությունը, պետական (համայնքային) շահերի պաշտպանության լիազորության շրջանակում, ուսումնասիրել է Սյունիքի մարզի Սիսիան համայնքի Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող հողամասերը տարբեր անձանց տրամադրելու վերաբերյալ փաստաթղթերը:
Ուսումնասիրության արդյունքում պարզվել է, որ Սիսիան քաղաքի «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով հողամասը, օրենքի պահանջների խախտմամբ, կառուցապատման իրավունքով հատկացվել է ֆիզիկական անձի:
Դատախազի կողմից միջնորդագիր է հասցեագրվել Սիսիան համայնքի ղեկավարին՝ Սիսիան համայնքի և կառուցապատողի միջև 2011 թվականի մայիսի 18-ին կնքված կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Միջնորդագրի հիման վրա, Սիսիանի համայնքապետարանի իրավասու մարմինների կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում, 2026 թվականի հուլիսի 20-ին Կադաստրի կոմիտեում դադարեցվել է Սիսիան համայնքի «Մայիսի 28» զբոսայգում գտնվող՝ 0,0451 հա մակերեսով, 846 հազար դրամ շուկայականին մոտարկված կադաստրային արժեքով հողամասի նկատմամբ գրանցված կառուցապատման իրավունքը:
Այսպիսով, մինչ այսօր դատախազական ներգործության արդյունքում՝ Սիսիան քաղաքի տիրապետմանն են վերադարձվել «Մայիսի 28» զբոսայգու տարածքում գտնվող՝

The land plot of 0.0451 hectares located in the "May 28" park of the Sisian community has been returned to the community's jurisdiction, according to the prosecutor's office.
21-07-2026 16:55 Human Rights
The Prosecutor's Office of the Syunik region, within the framework of its authority to protect state (community) interests, has examined the documents regarding the allocation of land plots in the territory of the "May 28" park in the city of Sisian, Syunik region, to various individuals:
The study revealed that a land plot with an area of 0.0451 hectares located in the "May 28" park in the city of Sisian was allocated to an individual with the right to develop, in violation of legal requirements.
A petition has been addressed by the prosecutor to the head of the Sisian community to take measures to terminate the development rights established between the Sisian community and the developer on May 18, 2011.
Based on the petition, as a result of measures taken by the competent authorities of the Sisian municipality, on July 20, 2026, the development rights registered for the land plot with an area of 0.0451 hectares in the "May 28" park of the Sisian community, with a cadastral value approximating 846 thousand drams, were terminated at the Cadastre Committee.
Thus, as a result of prosecutorial intervention, to date, the following land plots located in the territory of the "May 28" park in the city of Sisian have been returned to the municipality: