Թրամփը լրացուցիչ 50 տոկոս մաքսատուրք է սահմանել կանադական որոշ ապրանքների ներմուծման համար
1lurer.am  Դոնալդ Թրամփը գործադիր հրամանագիր է ստորագրել, որով լրացուցիչ 50 տոկոս մաքսատուրք է սահմանվում կանադական որոշ ապրանքների ներմուծման համար: Որոշումն արդեն ուժի մեջ է մտել: Ըստ ամերիկյան կողմի՝ սա պատասխանն է ամերիկյան ավտոմեքենաների, կաթնամթերքի և այլ արտադրանքի նկատմամբ կանադական մաքսատուրքերի, որոնք, Սպիտակ տան համոզմամբ, խտրական են:
Թրամփի վարչակազմը պնդում է, որ Կանադայի հայտարարած սահմանափակումների հետևանքով ամերիկյան ավտոմեքենաների արտահանումը մոտ 22 տոկոսով անկում է ապրել: ԱՄՆ նախագահի թիմը հուսով է, որ նոր մաքսատուրքերը կստիպեն Օտտավային վերանայել իր առևտրային քաղաքականությունը։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը Կանադային սպառնացել էր, որ կբարձրացնի մաքսատուրքերը, եթե երկրի իշխանությունը չպայքարի երկրում անտառային հրդեհներների հետևանքների դեմ, քանի որ դրանց ծուխը վերջին օրերին պատերլ է Միացյալ Նահանգների որոշ քաղաքներ: Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ է ներթափանցում գարշելի, կեղտոտ և վնասակար օդ, ինչն անընդունելի է»: Թրամփը նաև նշել է, որ Օտտավան կարող է փոխհատուցում տրամադրել ԱՄՆ-ին:

Trump has imposed an additional 50 percent tariff on the import of certain Canadian goods.
1lurer.am Donald Trump has signed an executive order imposing an additional 50 percent tariff on the import of certain Canadian goods. The decision is already in effect. According to the American side, this is a response to Canadian tariffs on American cars, dairy products, and other goods, which the White House believes are discriminatory.
The Trump administration claims that due to the restrictions announced by Canada, the export of American cars has dropped by about 22 percent. The U.S. president's team hopes that the new tariffs will compel Ottawa to reconsider its trade policy.
Previously, Donald Trump had threatened Canada that he would raise tariffs if the country's authorities did not combat the effects of forest fires in the country, as their smoke has recently affected some cities in the United States. He stated that "the U.S. is being infiltrated by foul, dirty, and harmful air, which is unacceptable." Trump also noted that Ottawa could provide compensation to the U.S.