Թրամփը լրացուցիչ 50 տոկոս մաքսատուրք է սահմանել կանադական որոշ ապրանքների ներմուծման համար
1lurer.am  Դոնալդ Թրամփը գործադիր հրամանագիր է ստորագրել, որով լրացուցիչ 50 տոկոս մաքսատուրք է սահմանվում կանադական որոշ ապրանքների ներմուծման համար: Որոշումն արդեն ուժի մեջ է մտել: Ըստ ամերիկյան կողմի՝ սա պատասխանն է ամերիկյան ավտոմեքենաների, կաթնամթերքի և այլ արտադրանքի նկատմամբ կանադական մաքսատուրքերի, որոնք, Սպիտակ տան համոզմամբ, խտրական են:
Թրամփի վարչակազմը պնդում է, որ Կանադայի հայտարարած սահմանափակումների հետևանքով ամերիկյան ավտոմեքենաների արտահանումը մոտ 22 տոկոսով անկում է ապրել: ԱՄՆ նախագահի թիմը հուսով է, որ նոր մաքսատուրքերը կստիպեն Օտտավային վերանայել իր առևտրային քաղաքականությունը։
Ավելի վաղ Դոնալդ Թրամփը Կանադային սպառնացել էր, որ կբարձրացնի մաքսատուրքերը, եթե երկրի իշխանությունը չպայքարի երկրում անտառային հրդեհներների հետևանքների դեմ, քանի որ դրանց ծուխը վերջին օրերին պատերլ է Միացյալ Նահանգների որոշ քաղաքներ: Նրա խոսքով՝ «ԱՄՆ է ներթափանցում գարշելի, կեղտոտ և վնասակար օդ, ինչն անընդունելի է»: Թրամփը նաև նշել է, որ Օտտավան կարող է փոխհատուցում տրամադրել ԱՄՆ-ին:

Трамп ввел дополнительную пошлину в 50 процентов на импорт некоторых канадских товаров.
1lurer.am  Дональд Трамп подписал исполнительный указ, которым вводится дополнительная 50-процентная пошлина на импорт некоторых канадских товаров. Решение уже вступило в силу. По словам американской стороны, это ответ на канадские пошлины на американские автомобили, молочные продукты и другие товары, которые, по мнению Белого дома, являются дискриминационными.
Администрация Трампа утверждает, что из-за объявленных Канадой ограничений экспорт американских автомобилей упал примерно на 22 процента. Команда президента США надеется, что новые пошлины заставят Оттаву пересмотреть свою торговую политику.
Ранее Дональд Трамп угрожал Канаде повышением пошлин, если власти страны не будут бороться с последствиями лесных пожаров, так как дым от них в последние дни окутал некоторые города Соединенных Штатов. По его словам, «в США проникает отвратительный, грязный и вредный воздух, что неприемлемо»: Трамп также отметил, что Оттава может предоставить компенсацию США.