Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ԿԸՀ միջնորդություն է ներկայացվել. սա, մեղմ ասած, իրավունքի նկատմամբ ծաղր է. Արամ Վարդևանյան
21-07-2026 15:35 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am ԿԸՀ օրակարգն ուսումնասիրելու դեպքում նկատած կլինեք, որ 17:00-ին կա դատախազության մի միջնորդություն, ոչ մի ուրիշ տվյալ բացահայտված չէ։ Այսօր ես ուզում եմ հայտնել, որ նշվածը վերաբերում է Նարեկ Կարապետյանին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորության թեկնածու Արամ Վարդևանյանը:
«Նարեկ Կարապետյանին վերաբերող միջնորդություն է ներկայացվել այն նույն տրամաբանությամբ, որով, երբ ներկայացվել էր, այն վերադարձվել էր։ Կհիշեք` Հովակիմյան Վահագի կողմից մի հրատապ նիստ տեղի ունեցավ, որևէ մեկին չէին իրազեկել, դուք տեղեկացված չէիք, մենք տեղեկացված չէինք, որտեղ վերադարձրել էին այն տրամաբանությամբ, որ այլևս նշված հարցը ԿԸՀ-ի տիրույթում չէ։
Հիմա պատկերացրեք՝ 15:00-ին Նարեկ Կարապետյանը ձեռք է բերելու պատգամավորի կարգավիճակ, այսինքն` ունենալու է այլևս անձեռնմխելիության ամենաբարձր աստիճանը, բայց ԿԸՀ-ն իր վերաբերյալ միջնորդություն պետք է քննության առարկա դարձնի»-նշել է նա։
Վարդևանյանն ընդգծել է, որ սա քաղաքական հերթական հետապնդման դեպքն է, միջամտություն՝ Նարեկ Կարապետյանի գործունեությանը:
«Սա, մեղմ ասած, իրավունքի նկատմամբ ծաղր է: Հիմա դուք կհարցնեք ինձ, թե Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ինչ քրեական վարույթ է:
Տեղեկություն չունեմ, ավելին՝ նշված տվյալն իմանալով, որ 17:00-ի նիստը փաստորեն Նարեկ Կարապետյանին է վերաբերում, մենք ունեինք մեր դիրքորոշումը, որ ներկայացնենք, ժամանակ տրամադրվի, ծանոթանանք այդ անհասկանալի նյութերին, որոնք վստահ ենք՝ որևէ առնչություն չեն ունենալու Նարեկ Կարապետյանին, բայց Նարեկ Կարապետյանի դիրքորոշումը տարբերվում է տվյալ դեպքում իմ՝ որպես իրավաբանի, փաստաբանի դիրքորոշումից: Վերջինս դեմ է դրան, որ նման դիրքորոշում ներկայացնենք և ժամկետ ուզենք»-մանրամասնել է Արամ Վարդևանյանը։
Հարցին՝ անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցն են քննելու, նա պատասխանել է.
«Փաստացի միջնորդությունը դրան է վերաբերում: Սա ոչ թե օրենքի խախտում է, Սահմանադրական դատարանի խախտում է, այլ ընդհանրապես որևէ միջազգային փորձում նման երևույթ չենք տեսնի»:
Լրագրողը հետաքրքրվել է՝ Նարեկ Կարապետյանի վարույթն ընտրությունների՞ն է առնչվում, որին ի պատասխան փաստաբանն ասել է՝ Նարեկ Կարապետյանի վարույթը, կարող է հստակ ասել՝ իրավաբանության հետ առնչություն չի կարող ունենալ:
Դիտարկմանը, որ Նարեկ Կարապետյանի՝ այլ երկրի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ հայտարարություն էին տարածել, նա ասել է.
«Այլ երկրի քաղաքացիության վերաբերյալ այնպիսի տվյալներ են հասանելի նաև քննչական մարմնին, որ, իմ կարծիքով, եթե դուք դիմեք Քննչական կոմիտե և իրենք ունենան բավարար ազնվություն իրենց պարտականությունների տեսանկյունից, պետք է հայտնեն, որ նշված վարույթը կարճվել է, այլ տարբերակ ուղղակի չունեն»,-հավելել է Արամ Վարդևանյանը:

По Нараку Карапетяну подано ходатайство в ЦИК. Это, мягко говоря, насмешка над правом. Арам Вардеваян.
21-07-2026 15:35 Армения Обзор прессы Диаспоры
tert.am Если вы изучите повестку дня ЦИК, то заметите, что в 17:00 есть ходатайство прокуратуры, никаких других данных не раскрыто. Сегодня я хочу сообщить, что указанное касается Нарека Карапетяна. Об этом в разговоре с журналистами заявил кандидат в депутаты от партии «Сильный Армения» Арам Вардеваян:
«На Нарека Карапетяна было подано ходатайство по той же логике, по которой, когда оно было представлено, оно было возвращено. Вы помните, что по инициативе Вагана Ховакяна прошло экстренное заседание, никого не уведомили, вы не были в курсе, мы не были в курсе, где его вернули по логике, что данный вопрос больше не в компетенции ЦИК.
Теперь представьте: в 15:00 Нарек Карапетян получит статус депутата, то есть будет иметь высшую степень неприкосновенности, но ЦИК должен рассмотреть ходатайство в отношении него», - отметил он.
Вардеваян подчеркнул, что это очередной случай политического преследования, вмешательства в деятельность Нарека Карапетяна.
«Это, мягко говоря, насмешка над правом. Теперь вы спросите меня, какое уголовное дело в отношении Нарека Карапетяна:
У меня нет информации, более того, зная, что заседание в 17:00 фактически касается Нарека Карапетяна, у нас была наша позиция, чтобы представить, чтобы было выделено время, чтобы ознакомиться с этими непонятными материалами, которые, мы уверены, не имеют никакого отношения к Нареку Карапетяну, но позиция Нарека Карапетяна отличается от моей, как юриста, адвоката. Последний против того, чтобы мы представили такую позицию и просили срок», - уточнил Арам Вардеваян.
На вопрос о том, будут ли рассматривать вопрос о лишении неприкосновенности, он ответил:
«Фактически ходатайство касается этого. Это не нарушение закона, это нарушение Конституционного суда, а вообще в международной практике мы не увидим подобного явления»:
Журналист поинтересовался, связано ли дело Нарека Карапетяна с выборами, на что адвокат ответил, что дело Нарека Карапетяна, может быть, точно сказать, не может иметь отношения к праву.
На замечание о том, что была распространена информация о гражданстве Нарека Карапетяна в другой стране, он сказал.
«Такие данные о гражданстве другой страны также доступны следственным органам, что, на мой взгляд, если вы обратитесь в Следственный комитет и они будут иметь достаточную честность с точки зрения своих обязанностей, должны сообщить, что указанное дело прекращено, другого варианта просто нет», - добавил Арам Вардеваян: