Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ԿԸՀ միջնորդություն է ներկայացվել. սա, մեղմ ասած, իրավունքի նկատմամբ ծաղր է. Արամ Վարդևանյան
21-07-2026 15:35 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am ԿԸՀ օրակարգն ուսումնասիրելու դեպքում նկատած կլինեք, որ 17:00-ին կա դատախազության մի միջնորդություն, ոչ մի ուրիշ տվյալ բացահայտված չէ։ Այսօր ես ուզում եմ հայտնել, որ նշվածը վերաբերում է Նարեկ Կարապետյանին։ Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության պատգամավորության թեկնածու Արամ Վարդևանյանը:
«Նարեկ Կարապետյանին վերաբերող միջնորդություն է ներկայացվել այն նույն տրամաբանությամբ, որով, երբ ներկայացվել էր, այն վերադարձվել էր։ Կհիշեք` Հովակիմյան Վահագի կողմից մի հրատապ նիստ տեղի ունեցավ, որևէ մեկին չէին իրազեկել, դուք տեղեկացված չէիք, մենք տեղեկացված չէինք, որտեղ վերադարձրել էին այն տրամաբանությամբ, որ այլևս նշված հարցը ԿԸՀ-ի տիրույթում չէ։
Հիմա պատկերացրեք՝ 15:00-ին Նարեկ Կարապետյանը ձեռք է բերելու պատգամավորի կարգավիճակ, այսինքն` ունենալու է այլևս անձեռնմխելիության ամենաբարձր աստիճանը, բայց ԿԸՀ-ն իր վերաբերյալ միջնորդություն պետք է քննության առարկա դարձնի»-նշել է նա։
Վարդևանյանն ընդգծել է, որ սա քաղաքական հերթական հետապնդման դեպքն է, միջամտություն՝ Նարեկ Կարապետյանի գործունեությանը:
«Սա, մեղմ ասած, իրավունքի նկատմամբ ծաղր է: Հիմա դուք կհարցնեք ինձ, թե Նարեկ Կարապետյանի վերաբերյալ ինչ քրեական վարույթ է:
Տեղեկություն չունեմ, ավելին՝ նշված տվյալն իմանալով, որ 17:00-ի նիստը փաստորեն Նարեկ Կարապետյանին է վերաբերում, մենք ունեինք մեր դիրքորոշումը, որ ներկայացնենք, ժամանակ տրամադրվի, ծանոթանանք այդ անհասկանալի նյութերին, որոնք վստահ ենք՝ որևէ առնչություն չեն ունենալու Նարեկ Կարապետյանին, բայց Նարեկ Կարապետյանի դիրքորոշումը տարբերվում է տվյալ դեպքում իմ՝ որպես իրավաբանի, փաստաբանի դիրքորոշումից: Վերջինս դեմ է դրան, որ նման դիրքորոշում ներկայացնենք և ժամկետ ուզենք»-մանրամասնել է Արամ Վարդևանյանը։
Հարցին՝ անձեռնմխելիությունից զրկելու հարցն են քննելու, նա պատասխանել է.
«Փաստացի միջնորդությունը դրան է վերաբերում: Սա ոչ թե օրենքի խախտում է, Սահմանադրական դատարանի խախտում է, այլ ընդհանրապես որևէ միջազգային փորձում նման երևույթ չենք տեսնի»:
Լրագրողը հետաքրքրվել է՝ Նարեկ Կարապետյանի վարույթն ընտրությունների՞ն է առնչվում, որին ի պատասխան փաստաբանն ասել է՝ Նարեկ Կարապետյանի վարույթը, կարող է հստակ ասել՝ իրավաբանության հետ առնչություն չի կարող ունենալ:
Դիտարկմանը, որ Նարեկ Կարապետյանի՝ այլ երկրի քաղաքացիություն ունենալու վերաբերյալ հայտարարություն էին տարածել, նա ասել է.
«Այլ երկրի քաղաքացիության վերաբերյալ այնպիսի տվյալներ են հասանելի նաև քննչական մարմնին, որ, իմ կարծիքով, եթե դուք դիմեք Քննչական կոմիտե և իրենք ունենան բավարար ազնվություն իրենց պարտականությունների տեսանկյունից, պետք է հայտնեն, որ նշված վարույթը կարճվել է, այլ տարբերակ ուղղակի չունեն»,-հավելել է Արամ Վարդևանյանը:

A petition regarding Narek Karapetyan has been submitted to the CEC. This, to put it mildly, is a mockery of the law. Aram Vardevanyan
21-07-2026 15:35 Armenia Press of Diaspora
tert.am If you examine the agenda of the CEC, you will notice that there is a prosecutor's motion at 17:00, no other information has been disclosed. Today I want to announce that the mentioned motion concerns Narek Karapetyan. This was stated by Aram Vardevanyan, a candidate for the National Assembly from the "Strong Armenia" party, in a conversation with journalists:
"A motion concerning Narek Karapetyan has been submitted based on the same logic as when it was previously submitted and then returned. You will remember that an urgent meeting was held by Vahag Hakobyan, and no one was informed, you were not informed, we were not informed, where it was returned on the grounds that the mentioned issue is no longer within the jurisdiction of the CEC.
Now imagine that at 15:00 Narek Karapetyan will acquire the status of a deputy, meaning he will have the highest degree of immunity, but the CEC must consider a motion regarding him," he noted.
Vardevanyan emphasized that this is another case of political persecution, an intervention in Narek Karapetyan's activities.
"This, to put it mildly, is a mockery of the law. Now you might ask me what criminal proceedings are against Narek Karapetyan.
I have no information, moreover, knowing that the meeting at 17:00 actually concerns Narek Karapetyan, we had our position that we should present, time should be given, we should familiarize ourselves with those incomprehensible materials, which we are confident have no relation to Narek Karapetyan, but Narek Karapetyan's position differs from my position as a lawyer, attorney in this case. The latter is against presenting such a position and asking for a deadline," Aram Vardevanyan elaborated.
To the question of whether they will consider the issue of stripping immunity, he replied.
"The motion actually concerns that. This is not a violation of the law, it is a violation of the Constitutional Court, and we will not see such a phenomenon in any international practice," he stated.
A journalist inquired whether Narek Karapetyan's case is related to the elections, to which the lawyer replied that Narek Karapetyan's case, I can say clearly, cannot have any relation to the law.
In response to the observation that a statement had been circulated regarding Narek Karapetyan holding citizenship of another country, he said.
"There are such data regarding citizenship of another country that are also available to the investigative body, which, in my opinion, if you apply to the Investigative Committee and they have sufficient honesty from the perspective of their duties, they should inform that the mentioned case has been terminated, they simply have no other option," Aram Vardevanyan added: