Նոր խորհրդարանը կունենա 105 պատգամավոր․ ԿԸՀ-ն ամփոփեց մանդատների բաշխումը
Այսօր տեղի է ունեցել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել երկու հարց։
Առաջին հարցով հանձնաժողովը քննարկել և ուժը կորցրած է ճանաչել «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքների՝ ինքնաբացարկ ներկայացրած կամ պատգամավորական մանդատից հրաժարված թեկնածուների գրանցումները։
Երկրորդ հարցով կազմվել է ընտրված պատգամավորների գրանցման և նրանց մանդատներ տրամադրելու վերաբերյալ արձանագրությունը։
Արդյունքում նոր գումարման Ազգային ժողովը կունենա 105 պատգամավոր։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29, իսկ «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

The new parliament will have 105 deputies. The CEC summarized the distribution of mandates.
Today, a meeting of the Central Electoral Commission took place, which included two items on the agenda.
With the first item, the commission discussed and declared invalid the registrations of candidates from the "Civil Contract," "Strong Armenia," and "Armenia" alliances who submitted self-withdrawals or renounced their parliamentary mandates.
The second item involved the preparation of the protocol regarding the registration of elected deputies and the granting of their mandates.
As a result, the newly formed National Assembly will have 105 deputies. The "Civil Contract" party will have 64 mandates, "Strong Armenia" will have 29, and the "Armenia" alliance will have 12 mandates.