Նոր խորհրդարանը կունենա 105 պատգամավոր․ ԿԸՀ-ն ամփոփեց մանդատների բաշխումը
Այսօր տեղի է ունեցել Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված է եղել երկու հարց։
Առաջին հարցով հանձնաժողովը քննարկել և ուժը կորցրած է ճանաչել «Քաղաքացիական պայմանագիր», «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքների՝ ինքնաբացարկ ներկայացրած կամ պատգամավորական մանդատից հրաժարված թեկնածուների գրանցումները։
Երկրորդ հարցով կազմվել է ընտրված պատգամավորների գրանցման և նրանց մանդատներ տրամադրելու վերաբերյալ արձանագրությունը։
Արդյունքում նոր գումարման Ազգային ժողովը կունենա 105 պատգամավոր։ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը կունենա 64 մանդատ, «Ուժեղ Հայաստանը»՝ 29, իսկ «Հայաստան» դաշինքը՝ 12 մանդատ։

Новый парламент будет состоять из 105 депутатов. ЦИК подвел итоги распределения мандатов.
Сегодня состоялось заседание Центральной избирательной комиссии, в повестке дня которого были включены два вопроса.
По первому вопросу комиссия обсудила и признала утратившими силу регистрации кандидатов от блоков «Гражданский договор», «Сильный Армения» и «Армения», которые подали заявления об отказе или отказались от депутатских мандатов.
По второму вопросу составлен протокол о регистрации избранных депутатов и предоставлении им мандатов.
В результате новое созыв Национального собрания будет состоять из 105 депутатов. Партия «Гражданский договор» получит 64 мандата, «Сильный Армения» — 29, а блок «Армения» — 12 мандатов.