Դատախազը դատարան է հանձնել ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառք տալու նախապատրաստություն կատարած Դավիթ Ղազինյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
21-07-2026 13:10 Հայաստան Իրավունք
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 21-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դ.Ղ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դ.Ղ.-ն, նույն դաշինքի Երևանի Վ. Փափազյան փողոցի 29 շենքի 73 հասցեում գործող գրասենյակի աշխատանքը փաստացի համակարգող Ա.Մ.-ի, դաշինքի համակիր Ա.Ս.-ի և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ նախապատրաստվել է ընտրակաշառք տալ ընտրողներին՝ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված հերթական ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով։
Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով Դ.Ղ.-ն Ա.Ս.-ին է փոխանցել 1 միլիոն 400 հազար դրամ՝ ընտրակաշառք տալու համար օգտագործելու նպատակով, սակայն հանցակիցների միջև ընտրակաշառքի գումարը բաշխելու և ընտրողներին փոխանցելու եղանակների շուրջ առաջացած տարաձայնությունների պատճառով ծրագրված հանցագործությունը Դ.Ղ.-ի կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին չի հասցվել, իսկ գումարը հետագայում փոխանցվել է Ա.Մ.-ին:
Նույն քրեական վարույթով հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև Ա.Մ.-ի, Ա.Ս.-ի, Լ.Ս.-ի, Ս.Հ.-ի, Գ.Հ.-ի, Հ.Գ.-ի և Պ.Ջ.-ի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու, ընտրակաշառք տալու նախապատրաստության և ընտրակաշառք ստանալու համար։
2026 թվականի հուլիսի 21-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել են Հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

The prosecutor has submitted to the court the materials of the criminal case against Davit Ghazinyan, who prepared to give bribes during the parliamentary elections.
21-07-2026 13:10 Armenia Human Rights
The prosecutor has submitted the materials of the criminal case regarding the candidate for deputy D. Gh. from the "Strong Armenia" party alliance to the Anti-Corruption Court on July 21, 2026, with an approved indictment.
The criminal case examined by the Anti-Corruption Committee revealed that D. Gh., the candidate for deputy from the "Strong Armenia" party alliance, in preliminary agreement with A. M., who is the actual coordinator of the office operating at 73 V. Papazyan Street in Yerevan of the same alliance, A. S., a supporter of the alliance, and other individuals, prepared to give bribes to voters in exchange for voting for the "Strong Armenia" party alliance in the upcoming parliamentary elections scheduled for June 7, 2026.
In order to implement the criminal intent, D. Gh. transferred 1 million 400 thousand drams to A. S. for the purpose of using it as a bribe. However, due to disagreements among the accomplices regarding the distribution of the bribe amount and the methods of transferring it to the voters, the planned crime was not completed due to circumstances beyond D. Gh.'s control, and the money was later transferred to A. M.
In the same criminal case, public criminal prosecutions have also been initiated against A. M., A. S., L. S., S. H., G. H., H. G., and P. J. for giving bribes, preparing to give bribes, and receiving bribes.
On July 21, 2026, the materials of the criminal case, with an approved indictment, were submitted to the Anti-Corruption Court.
Notice: A person accused of a crime is presumed innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a legally binding court decision.