Դատախազը դատարան է հանձնել ԱԺ ընտրությունների ընթացքում ընտրակաշառք տալու նախապատրաստություն կատարած Դավիթ Ղազինյանի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը
21-07-2026 13:10 Հայաստան Իրավունք
Դատախազը 2026 թվականի հուլիսի 21-ին, հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, Հակակոռուպցիոն դատարան է հանձնել «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դ.Ղ.-ի վերաբերյալ քրեական վարույթի նյութերը:
Հակակոռուպցիոն կոմիտեում քննված քրեական վարույթով պարզվել է, որ «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Դ.Ղ.-ն, նույն դաշինքի Երևանի Վ. Փափազյան փողոցի 29 շենքի 73 հասցեում գործող գրասենյակի աշխատանքը փաստացի համակարգող Ա.Մ.-ի, դաշինքի համակիր Ա.Ս.-ի և այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ նախապատրաստվել է ընտրակաշառք տալ ընտրողներին՝ Ազգային ժողովի 2026 թվականի հունիսի 7-ին նշանակված հերթական ընտրություններին «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցությունների դաշինքի օգտին քվեարկելու պայմանով։
Հանցավոր մտադրությունն իրագործելու նպատակով Դ.Ղ.-ն Ա.Ս.-ին է փոխանցել 1 միլիոն 400 հազար դրամ՝ ընտրակաշառք տալու համար օգտագործելու նպատակով, սակայն հանցակիցների միջև ընտրակաշառքի գումարը բաշխելու և ընտրողներին փոխանցելու եղանակների շուրջ առաջացած տարաձայնությունների պատճառով ծրագրված հանցագործությունը Դ.Ղ.-ի կամքից անկախ հանգամանքներով ավարտին չի հասցվել, իսկ գումարը հետագայում փոխանցվել է Ա.Մ.-ին:
Նույն քրեական վարույթով հանրային քրեական հետապնդումներ են հարուցվել նաև Ա.Մ.-ի, Ա.Ս.-ի, Լ.Ս.-ի, Ս.Հ.-ի, Գ.Հ.-ի, Հ.Գ.-ի և Պ.Ջ.-ի նկատմամբ՝ ընտրակաշառք տալու, ընտրակաշառք տալու նախապատրաստության և ընտրակաշառք ստանալու համար։
2026 թվականի հուլիսի 21-ին քրեական վարույթի նյութերը՝ հաստատված մեղադրական եզրակացությամբ, հանձնվել են Հակակոռուպցիոն դատարան։
Ծանուցում. հանցագործության համար մեղադրվողը համարվում է անմեղ, քանի դեռ նրա մեղավորությունն ապացուցված չէ Քրեական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով` դատարանի` օրինական ուժի մեջ մտած դատավճռով:

Прокурор передал в суд материалы уголовного дела в отношении Давита Газиняна, который готовил подкуп избирателей во время выборов в Национальное собрание.
21-07-2026 13:10 Армения Право
Прокурор 21 июля 2026 года с утвержденным обвинительным заключением передал в Антикоррупционный суд материалы уголовного дела в отношении кандидата в депутаты от блока партий «Сильный Армения» Д.Қ.
В ходе уголовного производства, рассматриваемого в Антикоррупционном комитете, установлено, что кандидат в депутаты от блока партий «Сильный Армения» Д.Қ. в предварительном согласии с А.М., фактически координирующим работу офиса, расположенного по адресу: улица В. Папазян, 29, 73 в Ереване, сторонником блока А.С. и другими лицами подготовил дачу взятки избирателям с условием голосования за блок партий «Сильный Армения» на очередных выборах, назначенных на 7 июня 2026 года.
С целью реализации преступного намерения Д.Қ. передал А.С. 1 миллион 400 тысяч драмов для использования в качестве взятки, однако из-за возникших разногласий между соучастниками по поводу способов распределения суммы взятки и передачи ее избирателям запланированное преступление не было доведено до конца по обстоятельствам, независимым от воли Д.Қ., а сумма впоследствии была передана А.М.
В том же уголовном производстве также возбуждены публичные уголовные преследования в отношении А.М., А.С., Л.С., С.Х., Г.Х., Х.Г. и П.Ж. за дачу взятки, подготовку к даче взятки и получение взятки.
21 июля 2026 года материалы уголовного дела с утвержденным обвинительным заключением были переданы в Антикоррупционный суд.