Ինչպես ձուկ և ձկնամթերք արտահանել ԵՄ երկրներ. պարզաբանում է ՍԱՏՄ ղեկավարը
1lurer.am  ԵՄ երկրներ ձուկ կամ ձկնամթերք արտահանելու համար անհրաժեշտ է՝ ձկնամթերք արտադրողները, ձկնաբուծական ընկերությունները գրանցված լինեն ԵՄ առևտրի և փորձագիտական համակարգում՝ TRACES-ում: Այդ մասին ասուլիսի ժամանակ տեղեկացրել է ՀՀ սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի ղեկավար Տիգրան Պետրոսյանը:
«TRACES-ում գրանցվելու համար անհրաժեշտ է, որ տնտեսվարողները դիմում ներկայացնեն ՀՀ ՍԱՏՄ: Դիմում կարող է ներկայացվել և՛ փաստաթղթային տարբերակով, և՛ էլեկտրոնային եղանակով»,- ասել է Տիգրան Պետրոսյանը։
Կարգի համաձայն՝ տնտեսվարողների դիմումները կուսումնասիրվեն 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, որից հետո տնտեսվարողի մոտ ստուգում կիրականացվի, ապա տեսուչը տեղեկանք կկազմի պահանջներին համապատասխանության վերաբերյալ: Եթե խնդիրներ չարձանագրվեն, կազմակերպությունը կգրանցվի TRACES համակարգում։
Ըստ ՍԱՏՄ ղեկավարի՝ եվրոպական երկրներից փորձագետներ կգան Հայաստան, որոնք կպարզաբանեն առաջին խմբաքանակն արտահանելու հետ կապված բոլոր հարցերը։
Տիգրան Պետրոսյանը նաև հայտնել է, որ ձկնամթերքի արտադրությամբ զբաղվող ընկերությունների 97 տոկոս տնտեսությունները պատրաստ են ԵՄ շուկա ապրանք արտահանելву, և որ առաջին խմբաքանակն արտահանելուց հետո կհասկանան, որ ընթացակարգը բարդ չէ:
Հիշեցնենք, որ Կառավարության՝ հուլիսի 16-ի նիստին ընդունվեց որոշման նախագիծ, որը կապված է ԵՄ երկրներ հայկական արտադրության ձկնամթերք արտահանելու ընթացակարգի հետ:

Как экспортировать рыбу и рыбные продукты в страны ЕС. Разъясняет руководитель СААТМ.
1lurer.am Для экспорта рыбы или рыбной продукции в страны ЕС необходимо, чтобы производители рыбной продукции и рыбоводные компании были зарегистрированы в торговой и экспертной системе ЕС — TRACES. Об этом на пресс-конференции сообщил глава инспекционного органа по безопасности пищевых продуктов Армении Тигран Петросян:
«Для регистрации в TRACES необходимо, чтобы хозяйствующие субъекты подали заявку в САТП Армении. Заявка может быть подана как в бумажном виде, так и в электронном формате»,- сказал Тигран Петросян.
Согласно порядку, заявки хозяйствующих субъектов будут рассмотрены в течение 5 рабочих дней, после чего будет проведена проверка у хозяйствующего субъекта, затем инспектор составит справку о соответствии требованиям. Если проблемы не будут выявлены, организация будет зарегистрирована в системе TRACES.
По словам главы САТП, эксперты из европейских стран приедут в Армению, чтобы разъяснить все вопросы, связанные с экспортом первой партии.
Тигран Петросян также сообщил, что 97 процентов предприятий, занимающихся производством рыбной продукции, готовы экспортировать товары на рынок ЕС, и что после экспорта первой партии они поймут, что процедура не так сложна.
Напомним, что на заседании правительства 16 июля был принят проект решения, связанный с процедурой экспорта армянской рыбной продукции в страны ЕС.