Արփինե Սարգսյանը մասնակցել է Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության 35-ամյակինմ
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 17-ին մասնակցել է Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության հիմնադրման 35-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, հայտնում են նախարարությունից։
Ներկա էին ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրեն Սոս Մարգարյանը, Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, ՆԳ նախարարության ներկայացուցիչներ։
Շնորհավորելով ծառայության աշխատակիցներին և վետերաններին՝ ՆԳ նախարարն ընդգծել է, որ կառույցի կայացման և զարգացման 35-ամյա ուղին ձևավորվել է բազմաթիվ մասնագետների նվիրված, պատասխանատու աշխատանքի, հարուստ փորձի և մասնագիտական բարձր պատրաստվածության շնորհիվ։
Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը Ներքին գործերի նախարարության համակարգի կարևորագույն կառույցներից է, որի գործունեությունն առանցքային նշանակություն ունի հանրության անվտանգության ապահովման, սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման և կառավարման արդյունավետության բարձրացման գործում։
Նախարարի խոսքով՝ ոլորտի հետագա զարգացումն այսօր պահանջում է շարունակական արդիականացում, ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների ներդրում, մասնագիտական կարողությունների զարգացում, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու միջազգային գործընկերների հետ սերտ և համակարգված համագործակցություն։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ներքին գործերի նախարարության առաջնահերթություններից են ծառայության շարունակական զարգացումն ու տեխնիկական վերազինումը՝ Փրկարար ծառայությունում իրականացվող բարեփոխումներին զուգահեռ։
Նա կարևորել է նաև համայնքների սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման և դրանց արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ շեշտելով, որ ստացված արդյունքները պետք է դառնան տարածքային զարգացման և պլանավորման գործընթացների անբաժանելի մասը։
Նախարարը բարձր է գնահատել ծառայության մասնագետների ամենօրյա, հաճախ հանրության համար անտեսանելի, սակայն չափազանց պատասխանատու աշխատանքը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի սեյսմիկ պաշտպանության համակարգը ճանաչում և հեղինակություն է վայելում նաև միջազգային մասնագիտական շրջանակներում, ինչը ծառայության անձնակազմի թիմային, հետևողական և բարձր մասնագիտական աշխատանքի արդյունքն է։
Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրեն Սոս Մարգարյանը շնորհավորել է ծառայության անձնակազմին և վետերաններին՝ ընդգծելով նրանց տարիների նվիրված ու հետևողական աշխատանքի կարևորությունը։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ՆԳ նախարարին՝ ծառայության զարգացմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մշտական աջակցության համար՝ նշելով, որ ձեռքբերումները նաև այդ հետևողական աջակցության արդյունքն են։
Աշխատանքային պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու, ծառայության կայացմանն ու զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և շնորհակալագրերով։

Arpine Sargsyan participated in the 35th anniversary of the Seismic Protection Territorial Service.
The Minister of Internal Affairs, Arpine Sargsyan, participated in the event dedicated to the 35th anniversary of the establishment of the Seismic Protection Territorial Service on July 17, the ministry reports.
Present were the Director of the Seismic Protection Territorial Service of the Ministry of Internal Affairs, Sos Margaryan, the Director of the Rescue Service and Deputy Minister of Internal Affairs, Aram Ghazaryan, and representatives of the Ministry of Internal Affairs.
Congratulating the service employees and veterans, the Minister of Internal Affairs emphasized that the 35-year path of the organization’s establishment and development has been shaped by the dedicated, responsible work, rich experience, and high professional preparedness of numerous specialists.
Arpine Sargsyan noted that the Seismic Protection Territorial Service is one of the most important structures within the system of the Ministry of Internal Affairs, whose activities are crucial for ensuring public safety, assessing seismic risks, and enhancing management effectiveness.
According to the Minister, the further development of the sector today requires continuous modernization, the introduction of modern technological solutions, the development of professional capabilities, as well as close and coordinated cooperation with state and local self-government bodies and international partners.
Arpine Sargsyan emphasized that the continuous development and technical re-equipment of the service are among the priorities of the Ministry of Internal Affairs, alongside the reforms being implemented in the Rescue Service.
She also highlighted the importance of the work being done to assess seismic risks in communities and manage them effectively, stressing that the results obtained should become an integral part of territorial development and planning processes.
The Minister highly appreciated the daily, often invisible to the public, yet extremely responsible work of the service specialists. She emphasized that Armenia's seismic protection system enjoys recognition and authority in international professional circles, which is the result of the team-oriented, consistent, and high-quality work of the service personnel.
The Director of the Seismic Protection Territorial Service, Sos Margaryan, congratulated the service personnel and veterans, highlighting the importance of their years of dedicated and consistent work. He thanked the Minister of Internal Affairs for the ongoing support aimed at the development of the service and enhancing its effectiveness, noting that the achievements are also the result of that consistent support.
Several employees were awarded departmental medals, certificates of honor, and letters of appreciation for their conscientious performance of duties and contributions to the establishment and development of the service.