Արփինե Սարգսյանը մասնակցել է Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության 35-ամյակինմ
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 17-ին մասնակցել է Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության հիմնադրման 35-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, հայտնում են նախարարությունից։
Ներկա էին ՆԳՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրեն Սոս Մարգարյանը, Փրկարար ծառայության տնօրեն-ՆԳ նախարարի տեղակալ Արամ Ղազարյանը, ՆԳ նախարարության ներկայացուցիչներ։
Շնորհավորելով ծառայության աշխատակիցներին և վետերաններին՝ ՆԳ նախարարն ընդգծել է, որ կառույցի կայացման և զարգացման 35-ամյա ուղին ձևավորվել է բազմաթիվ մասնագետների նվիրված, պատասխանատու աշխատանքի, հարուստ փորձի և մասնագիտական բարձր պատրաստվածության շնորհիվ։
Արփինե Սարգսյանը նշել է, որ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայությունը Ներքին գործերի նախարարության համակարգի կարևորագույն կառույցներից է, որի գործունեությունն առանցքային նշանակություն ունի հանրության անվտանգության ապահովման, սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման և կառավարման արդյունավետության բարձրացման գործում։
Նախարարի խոսքով՝ ոլորտի հետագա զարգացումն այսօր պահանջում է շարունակական արդիականացում, ժամանակակից տեխնոլոգիական լուծումների ներդրում, մասնագիտական կարողությունների զարգացում, ինչպես նաև պետական և տեղական ինքնակառավարման մարմինների ու միջազգային գործընկերների հետ սերտ և համակարգված համագործակցություն։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ Ներքին գործերի նախարարության առաջնահերթություններից են ծառայության շարունակական զարգացումն ու տեխնիկական վերազինումը՝ Փրկարար ծառայությունում իրականացվող բարեփոխումներին զուգահեռ։
Նա կարևորել է նաև համայնքների սեյսմիկ ռիսկերի գնահատման և դրանց արդյունավետ կառավարման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները՝ շեշտելով, որ ստացված արդյունքները պետք է դառնան տարածքային զարգացման և պլանավորման գործընթացների անբաժանելի մասը։
Նախարարը բարձր է գնահատել ծառայության մասնագետների ամենօրյա, հաճախ հանրության համար անտեսանելի, սակայն չափազանց պատասխանատու աշխատանքը։ Նա ընդգծել է, որ Հայաստանի սեյսմիկ պաշտպանության համակարգը ճանաչում և հեղինակություն է վայելում նաև միջազգային մասնագիտական շրջանակներում, ինչը ծառայության անձնակազմի թիմային, հետևողական և բարձր մասնագիտական աշխատանքի արդյունքն է։
Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության տնօրեն Սոս Մարգարյանը շնորհավորել է ծառայության անձնակազմին և վետերաններին՝ ընդգծելով նրանց տարիների նվիրված ու հետևողական աշխատանքի կարևորությունը։ Նա շնորհակալություն է հայտնել ՆԳ նախարարին՝ ծառայության զարգացմանն ու գործունեության արդյունավետության բարձրացմանն ուղղված մշտական աջակցության համար՝ նշելով, որ ձեռքբերումները նաև այդ հետևողական աջակցության արդյունքն են։
Աշխատանքային պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու, ծառայության կայացմանն ու զարգացման գործում ունեցած ավանդի համար մի շարք ծառայողներ պարգևատրվել են գերատեսչական մեդալներով, պատվոգրերով և շնորհակալագրերով։

Арпине Саргсян приняла участие в 35-летии Сейсмической защиты территориальной службы.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян 17 июля приняла участие в мероприятии, посвященном 35-летию создания Территориальной службы сейсмической защиты, сообщает министерство.
На мероприятии присутствовали директор Территориальной службы сейсмической защиты МВД Сос Маргарян, директор службы спасения - заместитель министра внутренних дел Арам Газарян, представители министерства внутренних дел.
Поздравляя сотрудников и ветеранов службы, министр внутренних дел подчеркнула, что 35-летний путь становления и развития структуры был сформирован благодаря преданному, ответственному труду множества специалистов, богатому опыту и высокому уровню профессиональной подготовки.
Арпине Саргсян отметила, что Территориальная служба сейсмической защиты является одной из важнейших структур в системе Министерства внутренних дел, деятельность которой имеет ключевое значение для обеспечения безопасности общества, оценки сейсмических рисков и повышения эффективности управления ими.
По словам министра, дальнейшее развитие сферы сегодня требует постоянного обновления, внедрения современных технологических решений, развития профессиональных навыков, а также тесного и скоординированного сотрудничества с государственными и местными органами самоуправления и международными партнерами.
Арпине Саргсян подчеркнула, что приоритетами Министерства внутренних дел являются непрерывное развитие службы и техническое перевооружение в рамках проводимых реформ в службе спасения.
Она также отметила важность работы по оценке сейсмических рисков в общинах и их эффективному управлению, подчеркивая, что полученные результаты должны стать неотъемлемой частью процессов территориального развития и планирования.
Министр высоко оценила ежедневную, часто незаметную для общества, но крайне ответственную работу специалистов службы. Она подчеркнула, что система сейсмической защиты Армении пользуется признанием и авторитетом также в международных профессиональных кругах, что является результатом командной, последовательной и высокопрофессиональной работы персонала службы.
Директор Территориальной службы сейсмической защиты Сос Маргарян поздравил сотрудников службы и ветеранов, подчеркнув важность их многолетнего преданного и последовательного труда. Он поблагодарил министра внутренних дел за постоянную поддержку, направленную на развитие службы и повышение ее эффективности, отметив, что достижения также являются результатом этой последовательной поддержки.
За добросовестное выполнение служебных обязанностей и вклад в становление и развитие службы ряд сотрудников были награждены ведомственными медалями, грамотами и благодарственными письмами.