Արմավիրի բանտից ցմահ դատապարտյալի են տեղափոխել հիվանդանոց
ArmLur.am-ի բացառիկ տեղեկություններով՝ «Արմավիր» քրեակատարողական հիմնարկի 2-րդ տեղամասի 77-րդ խցում պատիժ կրող, արդեն 33 տարի ազատազրկման մեջ գտնվող ցմահ դատապարտյալ Սեյրան Մարկոսյանը 2 օր առաջ ծայրահեղ ծանր վիճակում տեղափոխվել է քաղաքացիական հիվանդանոց։
Դատապարտյալների կողմից ArmLur.am-ին փոխանցած տեղեկություններկ համաձայն, նրա առողջական վիճակը ծայրահեղ ծանր է, և Սեյրան Մարկոսյանի կյանքին իրական վտանգ է սպառնում։
Հիշեցնենք, որ Սեյրան Մարկոսյանը ցմահ ազատազրկման է դատապարտվել 1992 թվականին։ Նա մեղավոր է ճանաչվել Տավուշի մարզի Բաղանիս գյուղում ամուսիններ Սոնայի և Սերյոժայի սպանության, ինչպես նաև ավազակային հարձակման համար։
ArmLur.am-ի հետ զրույցում ՀՀ ԱՆ ՔԿՀ ծառայությունից նշեցին,որ դատապարտյալին մի քանի օր առաջ են տեղափոխել։ Armlur.am-ը Վերջինիս առողջականի մասով կփորձի պարզաբանումներ ստանալ Քրեակատարողական բժշկության կենտրոն» ՊՈԱԿ-ից։

The life-sentenced inmate from the Armavir prison has been transferred to the hospital.
According to exclusive information from ArmLur.am, Seyran Markosyan, a life-sentenced prisoner serving his sentence in cell 77 of the 2nd section of the "Armavir" penitentiary, was transferred to a civilian hospital 2 days ago in extremely serious condition.
According to information provided to ArmLur.am by prisoners, his health condition is extremely critical, and Seyran Markosyan's life is in real danger.
Let us remind you that Seyran Markosyan was sentenced to life imprisonment in 1992. He was found guilty of the murder of spouses Sona and Seryozha in the village of Baghanis in the Tavush region, as well as for armed robbery.
In a conversation with ArmLur.am, the Ministry of Justice's Penitentiary Service stated that the prisoner was transferred a few days ago. ArmLur.am will try to obtain clarifications regarding his health condition from the "Penitentiary Medicine Center" State Non-Commercial Organization.