Լավրով-Բայրամով․ երկու նախնական համաձայնություն, և Ուկրաինա․ Ալիևը «կընդունի՞ մարտահրավերը»
1in.am Մոսկվայում ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը ավարտվել է համատեղ մամուլի ասուլիսով։ Մինչ այդ Սերգեյ Լավրովը և Ջեյհուն Բայրամովը բանակցություններ են վարել դեմ առ դեմ, ապա՝ պատվիրակությունների ձեւաչափով։ Կողմերից ի՞նչ մակարդակի պաշտոնյաներ են մասնակցել «ընդլայնված քննարկումներին», առայժմ հայտնի չէ։
Դատելով մամուլի ասուլիսին հնչեցված հայտարարություններից, կողմերը երկու նախնական պայմանավորվածության են հասել։ Սեպտեմբերին նախատեսվում է փոխվարչապետներ Օվերչուկի և Մուստաֆաևի գլխավորությամբ անցկացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, իսկ դեկտեմբերին պետական դումայում կհյուրընկալեն Միլլի մեջլիսի պատվիրակությանը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Լավրովը այդ առթիվ հիշեցրել է, որ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ նիստը կայացել է անցած ապրիլին։ Այդ միջոցառման առանձնահատկությունը այն է, որ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Օվերչուկի գլխավորած պատվիրակությունը Ադրբեջանի գործընկերների հետ հանդիպել է Ջեբրայիլի շրջանում՝ խորհրդանշելով «ազատագրված տարածքների վերականգնմանը» Ռուսաստանի մասնակցությունը և ռուս-իրանական ռազմավարական գործընկերությանը ներգրավվելու «ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը»։
Ռուսաստան-Ադրբեջան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հաջորդ նիստի մասին կողմերը նախնական պայմանավորվածության են եկել Իրանում և նրա շուրջ լարված իրավիճակում և ռուս-ամերիկյան «դիվանագիտական սառնության» պայմաններում։
Այս առումով խիստ ուշագրավ է, որ Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին Լավրովին ուղղվել է ուկրաինական հակամարտությանը վերաբերող հարց, ինչին Ռուսաստանի արտգործնախարարը պատասխանել է, որ Վլադիմիր Պուտինը «Ալյասկայոում ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկությունները, Թրամփին այդ առաջարկություններից փորձում են ետ քաշել նրա եվրոպացի դաշնակիցները, և, իհարկե, պարոն Զելենսկին»։
Հուլիսի 13-ին Իլհամ Ալիևը օկուպացված Շուշիից ուկրաինացիներին կոչ է արել «երբեք չհաշտվել օկուպացիայի հետ»։ Դա այն է, ինչ անում են Ուկրաինայի եվրոպացի գործընկերները։ Իսկ Ռուսաստանը, ըստ Լավրովի, «շարունակելու է այն աշխատանքը, որ սկսել է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու բոլոր փորձերի ձախողումից հետո»։
Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ Բայրամովը Մոսկվայից «անմիջապես հետո այցելելու է Կիև»։ Այս համատեքստում ուկրաինական պատերազմը «մինչև հաղթական ավարտ» շարունակելու մասին Լավրովի հայտարարությունը հնչել է, կարծես, որպես Բաքվին զգուշացում։ Ինչպե՞ս այն կընկալի Ալիևը, պարզ կլինի մոտ ապագայում, եթե Բայրամովը իրոք մեկնի Կիև, ուրեմն Ալիևը «ընդունել է Պուտինի մարտահրավերը»։

Лавров-Байрамов: два предварительных соглашения и Украина: примет ли Алиев «вызов»?
1in.am В Москве завершилась встреча министров иностранных дел России и Азербайджана, которая закончилась совместной пресс-конференцией. До этого Сергей Лавров и Джейхун Байрамов провели переговоры лицом к лицу, а затем в формате делегаций. Какого уровня чиновники участвовали в «расширенных обсуждениях», пока неизвестно.
Судя по заявлениям, сделанным на пресс-конференции, стороны достигли двух предварительных договоренностей. В сентябре планируется провести заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству под председательством вице-премьеров Овсянчука и Мустафаева, а в декабре в Государственной думе примут делегацию Милли Меджлиса.
Министр иностранных дел России Лавров в связи с этим напомнил, что предыдущее заседание межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству состоялось в апреле прошлого года. Особенностью этого мероприятия стало то, что делегация России под руководством вице-премьера Овсянчука встретилась с азербайджанскими партнерами в районе Джебраила, символизируя участие России в «восстановлении освобожденных территорий» и готовность «азербайджанской стороны» к вовлечению в российско-иранское стратегическое партнерство.
Стороны достигли предварительной договоренности о следующем заседании межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству Россия-Азербайджан в условиях напряженной ситуации в Иране и вокруг него, а также в условиях «дипломатического холода» между Россией и США.
В этом контексте весьма примечательно, что на совместной пресс-конференции с Байрамовым Лаврову был задан вопрос, касающийся украинского конфликта, на что министр иностранных дел России ответил, что Владимир Путин «в Алма-Ате принял предложения президента США Дональда Трампа, и его европейские союзники, конечно, пытаются отговорить Трампа от этих предложений, и, конечно, господин Зеленский».
13 июля Ильхам Алиев из оккупированного Шуши призвал украинцев «никогда не смиряться с оккупацией». Это то, что делают европейские партнеры Украины. А Россия, по словам Лаврова, «будет продолжать ту работу, которую начала после неудачи всех попыток мирного разрешения проблемы».
В азербайджанской прессе появилась информация о том, что Байрамов «после Москвы сразу же посетит Киев». В этом контексте заявление Лаврова о том, что война в Украине будет продолжаться «до победного конца», прозвучало как предупреждение Баку. Как это воспримет Алиев, станет ясно в ближайшее время; если Байрамов действительно отправится в Киев, то Алиев «принял вызов Путина».