Լավրով-Բայրամով․ երկու նախնական համաձայնություն, և Ուկրաինա․ Ալիևը «կընդունի՞ մարտահրավերը»
1in.am Մոսկվայում ՌԴ և Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարարների հանդիպումը ավարտվել է համատեղ մամուլի ասուլիսով։ Մինչ այդ Սերգեյ Լավրովը և Ջեյհուն Բայրամովը բանակցություններ են վարել դեմ առ դեմ, ապա՝ պատվիրակությունների ձեւաչափով։ Կողմերից ի՞նչ մակարդակի պաշտոնյաներ են մասնակցել «ընդլայնված քննարկումներին», առայժմ հայտնի չէ։
Դատելով մամուլի ասուլիսին հնչեցված հայտարարություններից, կողմերը երկու նախնական պայմանավորվածության են հասել։ Սեպտեմբերին նախատեսվում է փոխվարչապետներ Օվերչուկի և Մուստաֆաևի գլխավորությամբ անցկացնել տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստ, իսկ դեկտեմբերին պետական դումայում կհյուրընկալեն Միլլի մեջլիսի պատվիրակությանը։
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Լավրովը այդ առթիվ հիշեցրել է, որ տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նախորդ նիստը կայացել է անցած ապրիլին։ Այդ միջոցառման առանձնահատկությունը այն է, որ Ռուսաստանի փոխվարչապետ Օվերչուկի գլխավորած պատվիրակությունը Ադրբեջանի գործընկերների հետ հանդիպել է Ջեբրայիլի շրջանում՝ խորհրդանշելով «ազատագրված տարածքների վերականգնմանը» Ռուսաստանի մասնակցությունը և ռուս-իրանական ռազմավարական գործընկերությանը ներգրավվելու «ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը»։
Ռուսաստան-Ադրբեջան տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հաջորդ նիստի մասին կողմերը նախնական պայմանավորվածության են եկել Իրանում և նրա շուրջ լարված իրավիճակում և ռուս-ամերիկյան «դիվանագիտական սառնության» պայմաններում։
Այս առումով խիստ ուշագրավ է, որ Բայրամովի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսին Լավրովին ուղղվել է ուկրաինական հակամարտությանը վերաբերող հարց, ինչին Ռուսաստանի արտգործնախարարը պատասխանել է, որ Վլադիմիր Պուտինը «Ալյասկայոում ընդունել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի առաջարկությունները, Թրամփին այդ առաջարկություններից փորձում են ետ քաշել նրա եվրոպացի դաշնակիցները, և, իհարկե, պարոն Զելենսկին»։
Հուլիսի 13-ին Իլհամ Ալիևը օկուպացված Շուշիից ուկրաինացիներին կոչ է արել «երբեք չհաշտվել օկուպացիայի հետ»։ Դա այն է, ինչ անում են Ուկրաինայի եվրոպացի գործընկերները։ Իսկ Ռուսաստանը, ըստ Լավրովի, «շարունակելու է այն աշխատանքը, որ սկսել է խնդիրը խաղաղ ճանապարհով կարգավորելու բոլոր փորձերի ձախողումից հետո»։
Ադրբեջանական մամուլում տեղեկություն է տարածվել, որ Բայրամովը Մոսկվայից «անմիջապես հետո այցելելու է Կիև»։ Այս համատեքստում ուկրաինական պատերազմը «մինչև հաղթական ավարտ» շարունակելու մասին Լավրովի հայտարարությունը հնչել է, կարծես, որպես Բաքվին զգուշացում։ Ինչպե՞ս այն կընկալի Ալիևը, պարզ կլինի մոտ ապագայում, եթե Բայրամովը իրոք մեկնի Կիև, ուրեմն Ալիևը «ընդունել է Պուտինի մարտահրավերը»։

Lavrov-Bayramov: two preliminary agreements, and Ukraine: Will Aliyev "accept the challenge"?
1in.am  The meeting between the foreign ministers of Russia and Azerbaijan in Moscow has concluded with a joint press conference. Prior to that, Sergey Lavrov and Jeyhun Bayramov held face-to-face negotiations, followed by discussions in a delegation format. It is currently unknown what level of officials participated in the "expanded discussions."
Judging by the statements made at the press conference, the parties have reached two preliminary agreements. In September, a meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation is scheduled to be held under the leadership of Deputy Prime Ministers Overchuk and Mustafayev, and in December, the Milli Majlis delegation will be hosted in the State Duma.
Russian Foreign Minister Lavrov recalled that the previous meeting of the intergovernmental commission on economic cooperation took place last April. The significance of that event was that the delegation led by Russian Deputy Prime Minister Overchuk met with their Azerbaijani counterparts in the Jebrail region, symbolizing Russia's involvement in the "restoration of liberated territories" and the "Azerbaijani side's readiness" to engage in the Russian-Iranian strategic partnership.
The parties have reached a preliminary agreement regarding the next meeting of the Russia-Azerbaijan intergovernmental economic cooperation commission amidst the tense situation in Iran and its surroundings, and under the conditions of Russian-American "diplomatic chill."
In this regard, it is particularly noteworthy that during the joint press conference with Bayramov, Lavrov was asked a question regarding the Ukrainian conflict, to which the Russian Foreign Minister responded that Vladimir Putin "accepted the proposals of U.S. President Donald Trump in Alaska, and Trump's European allies, and of course, Mr. Zelensky, are trying to pull him back from those proposals."
On July 13, Ilham Aliyev called on Ukrainians from occupied Shushi to "never reconcile with occupation." This is what Ukraine's European partners are doing. According to Lavrov, Russia "will continue the work it started after the failure of all attempts to resolve the issue peacefully."
Azerbaijani media has reported that Bayramov will "immediately visit Kyiv after Moscow." In this context, Lavrov's statement about continuing the Ukrainian war "until a victorious conclusion" seems to serve as a warning to Baku. How Aliyev will perceive this will become clear in the near future; if Bayramov indeed travels to Kyiv, it means Aliyev has "accepted Putin's challenge."