12,720 տեղից զբաղեցվել է շուրջ 9,600-ը․ բուհական ընդունելության արդյունքները
2026 թվականի բուհերի ընդունելության համար կառավարությունը հատկացրել է 12,720 տեղ, որից 2,133-ը՝ անվճար, 10,587-ը՝ վճարովի։ Այս մասին հայտնում է ԳԹԿ մամուլի քարտուղար Խաչանուշ Գրիգորյանը։
«Բուհ է ընդունվել  9 620 մարդ, որից անվճար հիմունքներով, ներառյալ նաև պահուստային և նպատակային տեղերը, 1 875 հոգի, վճարովի տեղերը զբաղեցրել է 7 799 դիմորդ։ Այս մասին հուլիսի 17-ին տեղի ունեցած հանրապետական ընդունող հանձնաժողովի նիստում տեղեկացրել է ԳԹԿ տնօրենի պաշտոնակատար Արմեն Փաշայանը:
Ընդունելության արդյունքները կհրապարակվեն հուլիսի 18-ին՝ ընդունվածների ցուցակները կփակցվեն բուհերում: Իր ընդունված կամ չընդունված լինելու մասին դիմորդը կարող է տեղեկանալ նաև մուտք գործելով dimord.am-ի իր էջ: Մրցույթից դուրս մնացած դիմորդների համար ԳԹԿ-ն  մի քանի օրից կկազմակերպի լրացուցիչ մրցույթ՝ թափուր տեղերի համար»,-նշել է նա:

Out of 12,720 places, around 9,600 have been filled: university admission results.
The government has allocated 12,720 places for university admissions in 2026, of which 2,133 are free and 10,587 are paid. This was reported by the press secretary of the State Committee on Science and Education, Khachnush Grigoryan.
«A total of 9,620 people have been admitted to universities, of which 1,875 are on a free basis, including reserve and targeted places, while 7,799 applicants have occupied paid places. This information was provided by the acting director of the State Committee on Science and Education, Armen Pashayan, during the meeting of the republican admission committee held on July 17:»
The results of the admissions will be published on July 18, and the lists of admitted students will be posted at the universities. Applicants can also find out about their admission status by logging into their page on dimord.am. For those who did not pass the competition, the State Committee on Science and Education will organize an additional competition for vacant places in a few days,» he noted: