12,720 տեղից զբաղեցվել է շուրջ 9,600-ը․ բուհական ընդունելության արդյունքները
2026 թվականի բուհերի ընդունելության համար կառավարությունը հատկացրել է 12,720 տեղ, որից 2,133-ը՝ անվճար, 10,587-ը՝ վճարովի։ Այս մասին հայտնում է ԳԹԿ մամուլի քարտուղար Խաչանուշ Գրիգորյանը։
«Բուհ է ընդունվել  9 620 մարդ, որից անվճար հիմունքներով, ներառյալ նաև պահուստային և նպատակային տեղերը, 1 875 հոգի, վճարովի տեղերը զբաղեցրել է 7 799 դիմորդ։ Այս մասին հուլիսի 17-ին տեղի ունեցած հանրապետական ընդունող հանձնաժողովի նիստում տեղեկացրել է ԳԹԿ տնօրենի պաշտոնակատար Արմեն Փաշայանը:
Ընդունելության արդյունքները կհրապարակվեն հուլիսի 18-ին՝ ընդունվածների ցուցակները կփակցվեն բուհերում: Իր ընդունված կամ չընդունված լինելու մասին դիմորդը կարող է տեղեկանալ նաև մուտք գործելով dimord.am-ի իր էջ: Մրցույթից դուրս մնացած դիմորդների համար ԳԹԿ-ն  մի քանի օրից կկազմակերպի լրացուցիչ մրցույթ՝ թափուր տեղերի համար»,-նշել է նա:

12,720 мест занято около 9,600. Результаты приема в вузы.
На прием в вузы в 2026 году правительство выделило 12 720 мест, из которых 2 133 — бесплатные, 10 587 — платные. Об этом сообщает пресс-секретарь ГТК Хачануш Григорян.
«В вуз поступило 9 620 человек, из которых на бесплатной основе, включая резервные и целевые места, 1 875 человек, платные места заняли 7 799 абитуриентов. Об этом на заседании республиканской приемной комиссии, состоявшемся 17 июля, сообщил исполняющий обязанности директора ГТК Армен Пашаян:
Результаты приема будут опубликованы 18 июля — списки принятых будут размещены в вузах. Абитуриент может узнать о том, принят он или нет, также войдя на свою страницу на dimord.am. Для абитуриентов, не прошедших конкурс, ГТК через несколько дней организует дополнительный конкурс на вакантные места»,- отметил он: