Մոսկվան միգրանտների նկատմամբ շուրջօրյա էլեկտրոնային հսկողություն է սահմանում
1in.am Ապագայում Ռուսաստան մուտք գործող միգրանտները պարտավորված կլինեն ձեռք բերել հեռախոս, որի միջոցով ոստիկանները կիմանան նրանց գտնվելու վայրը։ Այդ մասին, ինչպես փոխանցել է ՌԻԱ Նովոստին, Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նիստում հայտարարել է ՌԴ ՆԳՆ գլխավոր քարտուղար-փոխնախարար Իգոր Զուբովը։
«Յուրաքանչյուր միգրանտ, որ այստեղ է գալիս աշխատանքի կամ երկարաժամկետ բնակության համար, գրանցման ժամանակ պարտավորված կլինի հեռախոս ձեռք բերել, որտեղ կգրանցի նրա էլեկտրոնային պրոֆիլը»,- ասել է Զուբովը և պարզաբանել, որ այդ դեպքում միգրանտը «չի կարողանալու առանց թույլտվության փոխել բնակության վայրը կամ մի բնակավայրից տեղափոխվել մյուսը»։
Ռուսաստանի ՆԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան չի մասնավորեցրել՝ այդ պարտավորությունը միգրանտը ստանձնելու է ՌԴ օրենսդրությամբ սահմանված կարգո՞վ, թե՞ գերատեսչական որոշմամբ, բայց քանի որ նա այդ մասին խոսել է երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնում, ենթադրելի է, որ դաշնային կառավարությունը մոտ ապագայում հանդես կգա օրենքը խստացնելու առաջարկությամբ։
Անցյալ շաբաթ ՌԴ նախագահ Պուտինը միգրանտների աշխատանքի իրավունքի վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ է ստորագրել։ Ըստ այդմ, աշխատանքի իրավունքի համար տարեկան վճար է սահմանվում նաև միգրանտների տասնութ տարին լրացած զավակների համար։ Եթե նրանք աշխատանքի իրավունք ձեռք չեն բերում, ապա տասնութ տարին լրանալուց հետո երեսունօրյա ժամկետում պետք է լքեն ՌԴ տարածքը։
Ռուսաստանի ՆԳ փոխնախարար Զուբովի ներկայացրած առաջարկությունը, ամենայն հավանականությամբ, օրենսդրական տեսք կստանա պետական դումայի ընտրություններից հետո։ Փաստացի Ռուսաստան մուտք գործող յուրաքանչյուր օտարերկրացի կգտնվի ոստիկանության և հատուկ ծառայությունների շուրջօրյա հսկողության տակ։ Ըստ երևույթին, սահմանափակումը կտարածվի նաև մինչ այդ Ռուսաստանում աշխատանք գտած անձանց վրա։

Moscow is implementing round-the-clock electronic surveillance over migrants.
1in.am  In the future, migrants entering Russia will be required to acquire a phone through which the police will be able to track their location. This was announced by Igor Zubov, the Chief Secretary-Deputy Minister of the Ministry of Internal Affairs of the Russian Federation, during a meeting of the Federation Council's Committee on International Affairs, as reported by RIA Novosti.
«Every migrant coming here for work or long-term residence will be required to acquire a phone at the time of registration, where their electronic profile will be registered,» Zubov said, clarifying that in this case, the migrant «will not be able to change their place of residence or move from one locality to another without permission.»
The senior official of the Russian Ministry of Internal Affairs did not specify whether this obligation will be assumed by the migrant according to the procedures established by Russian legislation or by departmental decision, but since he spoke about it in the country's highest legislative body, it is presumed that the federal government will soon propose to tighten the law.
Last week, Russian President Putin signed a legislative package regarding the rights of migrants to work. Accordingly, an annual fee for the right to work is also established for children of migrants who have reached the age of eighteen. If they do not acquire the right to work, they must leave the territory of the Russian Federation within thirty days after reaching eighteen.
The proposal presented by Deputy Minister Zubov will most likely take legislative form after the State Duma elections. In fact, every foreigner entering Russia will be under the round-the-clock surveillance of the police and special services. Apparently, the restriction will also apply to those who have already found work in Russia before this.