Մոսկվան միգրանտների նկատմամբ շուրջօրյա էլեկտրոնային հսկողություն է սահմանում
1in.am Ապագայում Ռուսաստան մուտք գործող միգրանտները պարտավորված կլինեն ձեռք բերել հեռախոս, որի միջոցով ոստիկանները կիմանան նրանց գտնվելու վայրը։ Այդ մասին, ինչպես փոխանցել է ՌԻԱ Նովոստին, Դաշնային խորհրդի միջազգային հարցերով կոմիտեի նիստում հայտարարել է ՌԴ ՆԳՆ գլխավոր քարտուղար-փոխնախարար Իգոր Զուբովը։
«Յուրաքանչյուր միգրանտ, որ այստեղ է գալիս աշխատանքի կամ երկարաժամկետ բնակության համար, գրանցման ժամանակ պարտավորված կլինի հեռախոս ձեռք բերել, որտեղ կգրանցի նրա էլեկտրոնային պրոֆիլը»,- ասել է Զուբովը և պարզաբանել, որ այդ դեպքում միգրանտը «չի կարողանալու առանց թույլտվության փոխել բնակության վայրը կամ մի բնակավայրից տեղափոխվել մյուսը»։
Ռուսաստանի ՆԳՆ բարձրաստիճան պաշտոնյան չի մասնավորեցրել՝ այդ պարտավորությունը միգրանտը ստանձնելու է ՌԴ օրենսդրությամբ սահմանված կարգո՞վ, թե՞ գերատեսչական որոշմամբ, բայց քանի որ նա այդ մասին խոսել է երկրի բարձրագույն օրենսդիր մարմնում, ենթադրելի է, որ դաշնային կառավարությունը մոտ ապագայում հանդես կգա օրենքը խստացնելու առաջարկությամբ։
Անցյալ շաբաթ ՌԴ նախագահ Պուտինը միգրանտների աշխատանքի իրավունքի վերաբերյալ օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթ է ստորագրել։ Ըստ այդմ, աշխատանքի իրավունքի համար տարեկան վճար է սահմանվում նաև միգրանտների տասնութ տարին լրացած զավակների համար։ Եթե նրանք աշխատանքի իրավունք ձեռք չեն բերում, ապա տասնութ տարին լրանալուց հետո երեսունօրյա ժամկետում պետք է լքեն ՌԴ տարածքը։
Ռուսաստանի ՆԳ փոխնախարար Զուբովի ներկայացրած առաջարկությունը, ամենայն հավանականությամբ, օրենսդրական տեսք կստանա պետական դումայի ընտրություններից հետո։ Փաստացի Ռուսաստան մուտք գործող յուրաքանչյուր օտարերկրացի կգտնվի ոստիկանության և հատուկ ծառայությունների շուրջօրյա հսկողության տակ։ Ըստ երևույթին, սահմանափակումը կտարածվի նաև մինչ այդ Ռուսաստանում աշխատանք գտած անձանց վրա։

Москва вводит круглосуточный электронный контроль за мигрантами
1in.am  В будущем мигранты, въезжающие в Россию, будут обязаны приобрести телефон, с помощью которого полиция сможет узнать их местонахождение. Об этом, как передает РИА Новости, на заседании Комитета Совета Федерации по международным делам заявил главный секретарь-заместитель министра внутренних дел РФ Игорь Зубов.
«Каждый мигрант, который приезжает сюда для работы или долгосрочного проживания, при регистрации будет обязан приобрести телефон, на котором будет зарегистрирован его электронный профиль»,- сказал Зубов и уточнил, что в этом случае мигрант «не сможет без разрешения менять место жительства или перемещаться из одного населенного пункта в другой».
Высокопоставленный чиновник МВД России не уточнил, будет ли эта обязанность возложена на мигранта в соответствии с установленным законодательством РФ или ведомственным решением, но поскольку он говорил об этом в высшем законодательном органе страны, можно предположить, что федеральное правительство в ближайшем будущем выступит с предложением ужесточить закон.
На прошлой неделе президент РФ Путин подписал пакет законодательных изменений по правам мигрантов на трудоустройство. Согласно этому, ежегодный сбор за право на трудоустройство устанавливается также для детей мигрантов, достигших восемнадцатилетнего возраста. Если они не получают право на трудоустройство, то в течение тридцати дней после достижения восемнадцати лет должны покинуть территорию РФ.
Предложение, представленное заместителем министра внутренних дел Зубовым, скорее всего, получит законодательное оформление после выборов в Государственную Думу. Фактически каждый иностранец, въезжающий в Россию, окажется под круглосуточным контролем полиции и спецслужб. По всей видимости, ограничение также распространится на тех, кто уже нашел работу в России до этого.