ԱՄՆ նախագահի համար միջանկյալ ընտրություններն առայժմ լավ հեռանկարներ չեն խոստանում. Արտակ Զաքարյան
«Եթե նախագահ Թրամփը կարծում էր, որ Իրանի հետ հրադադարի հուշագիրն իրեն հնարավորություն կտա հանգիստ անցկացնել ԱՄՆ միջանկյալ ընտրությունները (կոնգրես, սենատ), ապա նա, կարծես սխալվել է։ Իրանը պատրաստ էր համաձայնել այդ դադարին՝ այն մտայնությամբ, որ կստանա խոշոր ֆինանսական միջոցներ, սառեցված ակտիվների ապասառեցում և պատժամիջոցների վերացում։ Դա երևում էր ինչպես Իրանից հնչող հայտարարություններից, այնպես էլ ստորագրված հուշագրի տեքստից:
Կողմերի ակնկալիքները տեղի չունեցան, քանի որ, ըստ ամենայնի, Դոնալդ Թրամփն իր նախնական հաշվարկներում, ցանկանում էր վերջնականապես ճնշել Իրանի Իսլամական Հանրապետությանը, երբ միջանկյալ ընտրություններից հետո նրա «ձեռքերը լիովին ազատ լինեն» (օրինակ՝ նոյեմբերի վերջին կամ դեկտեմբերին)։
Դատելով ամերիկյան մամուլի նյութերից, ԱՄՆ նախագահի համար միջանկյալ ընտրություններն առայժմ լավ հեռանկարներ չեն խոստանում: Եվ իրանցիներն, ըստ երևույթին, մտադիր են հնարավորինս բարդացնել Թևամփի վարչակազմի իրավիճակը։
Այդ պատճառով Սպիտակ տան ծրագրերը կարծես վերանայվում են, և ռազմական գործողությունների վերսկսումն ավելի շուտ է տեղի ունեցել, քան ենթադրելի էր հուշագիրը ստորագրելուց հետո:
Հուշագրի ստորագրմամբ, Թրամփն ու իր թիմը ցույց տվեցին աշխարհին, որ գերջանքեր են գործադրել, որպեսզի եթե անգամ չավարտեն, ապա գոնե դադարի ռեժիմի մեջ պահեն այս պատերազմը։
Դրանից հետո նավթի համաշխարհային գները կայունացան, Պարսից ծոցում խցանված բազմաթիվ նավեր կարողացան անցնել Հորմուզի նեղուցով, Վաշինգտոնի վրա՝ արտաքին ու ներքին ճնշումները նվազեցին։
Այսօր ստեղծված իրավիճակով ստացվում է այնպես, որ եթե ռազմական գործողություններն ամբողջ ծավալով ու մեծ ինտենսիվությսմբ վերսկսվեն, ապա դա այլևս չի լինի նախկին պատերազմի շարունակությունը, այլ կլինի բոլորովին նոր նպատակի ու նոր ռազմավարական ռեսուրսներով իրականացվող գործողություններ։
Ամերիկյան վերլուծականներում կան ենթադրություններ, որ  հնարավոր է վարչակազմը ցանկանա միջանկյալ ընտրություններից քիչ առաջ սկսել («չէին ցանկանում, բայց մեզ ստիպեցին») երաշխավորված հաղթական պատերազմ՝ փորձելով այդ կերպ բարելավել իր նախընտրական դիրքերը։ Ժամանակին դա օգնել է նախագահ Բուշ կրտսերին։
Սակայն Իրանի պարագայում իրավիճակը բոլորովին այլ է։ Այնտեղ ամեն չէ, որ ծրագրված ու գծագրված է անցնում։ Չնայած իր կրած հսկայական վնասներին՝, և՜ դիվանագիտական, և՛ ռազմական ճակատներում Իրանը բավականին արդյունավետ է պաշտպանվում:
2022թ. առաջին կեսին, շատերին թվում էր, թե Ռուսաստանը կարճ ժամանակում կլուծի ուկրաինական ուղղությամբ իր առջև դրված խնդիրները: Դա տեղի չունեցավ, և առ այսօր պարզ չէ, թե որքան կտևի ու ինչ էսկալացիա կունենա ռուս-ուկրաինակսն պատերազմը:
Նույն իրավիճակը նաև ԱՄՆ-Իրան ռազմական հակամարտության պարագայում է: Որքան էլ ձգտեն արագ լուծումներ գտնել, միևնույն է հակամարտությունը, կողմերի համար մեծ հավանականությամբ կարող է վերածվել ձգձվող, հյուծող պատերազմի»:

«Если президент Трамп думал, что соглашение о прекращении огня с Ираном даст ему возможность спокойно провести промежуточные выборы в США (конгресс, сенат), то, похоже, он ошибся. Иран был готов согласиться на это прекращение, надеясь получить крупные финансовые средства, разморозку активов и снятие санкций. Это было видно как из заявлений, исходящих из Ирана, так и из текста подписанного соглашения.
Ожидания сторон не сбылись, поскольку, судя по всему, Дональд Трамп в своих первоначальных расчетах хотел окончательно подавить Исламскую Республику Иран, когда после промежуточных выборов его «руки будут полностью развязаны» (например, в конце ноября или декабре).
Судя по материалам американской прессы, промежуточные выборы для президента США пока не обещают хороших перспектив. И, похоже, иранцы намерены максимально усложнить ситуацию для администрации Трампа.
Поэтому планы Белого дома, похоже, пересматриваются, и возобновление военных действий произошло раньше, чем предполагалось после подписания соглашения.
Подписав соглашение, Трамп и его команда показали миру, что они приложили максимум усилий, чтобы, даже если не завершат, то хотя бы удержать эту войну в режиме прекращения огня.
После этого мировые цены на нефть стабилизировались, множество судов, застрявших в Персидском заливе, смогли пройти через Ормузский пролив, а давление на Вашингтон как внешнее, так и внутреннее уменьшилось.
Сегодня сложившаяся ситуация такова, что если военные действия возобновятся в полном объеме и с высокой интенсивностью, то это уже не будет продолжением прежней войны, а будут действия с совершенно новой целью и новыми стратегическими ресурсами.
В американских аналитических кругах есть предположения, что возможно, администрация захочет начать за несколько дней до промежуточных выборов («не хотели, но нас заставили») гарантированную победоносную войну, пытаясь таким образом улучшить свои предвыборные позиции. Это когда-то помогло президенту Бушу-младшему.
Однако в случае с Ираном ситуация совершенно иная. Там не все проходит так, как запланировано и намечено. Несмотря на понесенные огромные потери, как на дипломатическом, так и на военном фронте, Иран довольно эффективно защищается.
В первой половине 2022 года многим казалось, что Россия в кратчайшие сроки решит поставленные перед ней задачи по украинскому направлению. Этого не произошло, и до сих пор неясно, сколько продлится и какую эскалацию примет российско-украинская война:
Та же ситуация наблюдается и в случае военного конфликта между США и Ираном. Как бы они ни стремились найти быстрые решения, конфликт, скорее всего, может перерасти в затяжную, изнуряющую войну»: