ԵԹԿՊԻ-ում մեկնարկել է հայ-ֆրանսիական ստեղծագործական արվեստանոցը
Erasmus+ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի և Մոնպելիեի Պոլ Վալերի համալսարանի եռամյա համագործակցությունը։ Նախաձեռնության նպատակն է զարգացնել միջազգային ակադեմիական և ստեղծագործական համագործակցությունը թատրոնի, կինոյի, աուդիովիզուալ արվեստների և նոր մեդիաների ոլորտներում։ Ծրագրի շրջանակում երկու բուհերի ուսանողները կմասնակցեն համատեղ ստեղծագործական արվեստանոցների, որոնք կխթանեն փորձի փոխանակումը, միջառարկայական համագործակցությունը և նոր ստեղծագործական մեթոդների յուրացումը։
Հուլիսի 6-ից Երևանում անցկացվում է առաջին համատեղ ստեղծագործական արվեստանոցը, որը միավորել է 20 ուսանողի՝ 10-ը Հայաստանից և 10-ը՝ Ֆրանսիայից։ Դասընթացները վարում են Մոնպելիեի Պոլ Վալերի համալսարանի դասախոս-հետազոտողներ Լորան Բերժեն և Վենսան Դևիլը։
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Սառա Նալբանդյանի խոսքով՝ այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է բուհի միջազգայնացման ռազմավարության իրականացման գործում։
«Ծրագիրը մեր ուսանողներին հնարավորություն է տալիս աշխատել միջազգային ակադեմիական միջավայրում, ծանոթանալ եվրոպական կրթական և ստեղծագործական փորձին, ինչպես նաև ներկայացնել իրենց մասնագիտական ներուժը միջազգային գործընկերներին։ Վստահ եմ, որ նման համագործակցությունները ոչ միայն նպաստում են մասնագիտական զարգացմանը, այլև հիմք են ստեղծում երկարաժամկետ ստեղծագործական և ակադեմիական կապերի ձևավորման համար»,- նշում է Սառա Նալբանդյանը։
Համագործակցության երկրորդ փուլը նախատեսված է 2026 թվականի աշնանը։ Այդ ժամանակ ծրագրի 10 հայ մասնակիցները կմեկնեն Մոնպելիե՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքը, իսկ արվեստանոցը կվարեն Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դասախոսները։
Արվեստանոցի ծրագիրը հիմնված է երկակի հիբրիդության սկզբունքի վրա՝ համադրելով թատրոնն ու կինոն, տեսական ուսումնասիրությունն ու գործնական աշխատանքը։ Մասնակիցները կվերլուծեն ամերիկացի ռեժիսոր Քելի Ռայխարդտի ֆիլմերը, կստեղծեն վիդեոաշխատանքներ և կզարգացնեն փերֆորմատիվ ու վիդեոինստալացիոն նախագծեր։ Ծրագրում ներառված են նաև գործողության դեկոմպոզիցիայի, նարատիվ և դերասանական ֆրագմենտացիայի, ինչպես նաև ստոպ-մոշն տեխնիկայի վերաբերյալ գործնական վարժություններ։

The Armenian-French creative workshop has started at YTKPI.
The three-year collaboration between the State Institute of Theatre and Cinema of Yerevan and the Paul Valéry University of Montpellier has been launched within the framework of the Erasmus+ program. The initiative aims to develop international academic and creative cooperation in the fields of theatre, cinema, audiovisual arts, and new media. Within the program, students from both institutions will participate in joint creative workshops that will promote the exchange of experiences, interdisciplinary collaboration, and the acquisition of new creative methods.
The first joint creative workshop is being held in Yerevan from July 6, bringing together 20 students—10 from Armenia and 10 from France. The courses are led by lecturers-researchers Laurent Berjot and Vincent Devil from the Paul Valéry University of Montpellier.
According to Sara Nalbandyan, the rector of the State Institute of Theatre and Cinema of Yerevan, this collaboration is an important step in implementing the university's internationalization strategy.
“The program gives our students the opportunity to work in an international academic environment, to familiarize themselves with European educational and creative experiences, as well as to present their professional potential to international partners. I am confident that such collaborations not only contribute to professional development but also lay the foundation for the formation of long-term creative and academic connections,” says Sara Nalbandyan.
The second phase of the collaboration is scheduled for the autumn of 2026. At that time, the 10 Armenian participants of the program will travel to Montpellier to continue their joint work, while the workshop will be led by lecturers from the State Institute of Theatre and Cinema of Yerevan.
The workshop program is based on the principle of dual hybridity, combining theatre and cinema, theoretical study and practical work. Participants will analyze the films of American director Kelly Reichardt, create video works, and develop performative and video installation projects. The program also includes practical exercises on action decomposition, narrative and acting fragmentation, as well as stop-motion techniques.