ԵԹԿՊԻ-ում մեկնարկել է հայ-ֆրանսիական ստեղծագործական արվեստանոցը
Erasmus+ ծրագրի շրջանակում մեկնարկել է Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի և Մոնպելիեի Պոլ Վալերի համալսարանի եռամյա համագործակցությունը։ Նախաձեռնության նպատակն է զարգացնել միջազգային ակադեմիական և ստեղծագործական համագործակցությունը թատրոնի, կինոյի, աուդիովիզուալ արվեստների և նոր մեդիաների ոլորտներում։ Ծրագրի շրջանակում երկու բուհերի ուսանողները կմասնակցեն համատեղ ստեղծագործական արվեստանոցների, որոնք կխթանեն փորձի փոխանակումը, միջառարկայական համագործակցությունը և նոր ստեղծագործական մեթոդների յուրացումը։
Հուլիսի 6-ից Երևանում անցկացվում է առաջին համատեղ ստեղծագործական արվեստանոցը, որը միավորել է 20 ուսանողի՝ 10-ը Հայաստանից և 10-ը՝ Ֆրանսիայից։ Դասընթացները վարում են Մոնպելիեի Պոլ Վալերի համալսարանի դասախոս-հետազոտողներ Լորան Բերժեն և Վենսան Դևիլը։
Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի ռեկտոր Սառա Նալբանդյանի խոսքով՝ այս համագործակցությունը կարևոր քայլ է բուհի միջազգայնացման ռազմավարության իրականացման գործում։
«Ծրագիրը մեր ուսանողներին հնարավորություն է տալիս աշխատել միջազգային ակադեմիական միջավայրում, ծանոթանալ եվրոպական կրթական և ստեղծագործական փորձին, ինչպես նաև ներկայացնել իրենց մասնագիտական ներուժը միջազգային գործընկերներին։ Վստահ եմ, որ նման համագործակցությունները ոչ միայն նպաստում են մասնագիտական զարգացմանը, այլև հիմք են ստեղծում երկարաժամկետ ստեղծագործական և ակադեմիական կապերի ձևավորման համար»,- նշում է Սառա Նալբանդյանը։
Համագործակցության երկրորդ փուլը նախատեսված է 2026 թվականի աշնանը։ Այդ ժամանակ ծրագրի 10 հայ մասնակիցները կմեկնեն Մոնպելիե՝ շարունակելու համատեղ աշխատանքը, իսկ արվեստանոցը կվարեն Երևանի թատրոնի և կինոյի պետական ինստիտուտի դասախոսները։
Արվեստանոցի ծրագիրը հիմնված է երկակի հիբրիդության սկզբունքի վրա՝ համադրելով թատրոնն ու կինոն, տեսական ուսումնասիրությունն ու գործնական աշխատանքը։ Մասնակիցները կվերլուծեն ամերիկացի ռեժիսոր Քելի Ռայխարդտի ֆիլմերը, կստեղծեն վիդեոաշխատանքներ և կզարգացնեն փերֆորմատիվ ու վիդեոինստալացիոն նախագծեր։ Ծրագրում ներառված են նաև գործողության դեկոմպոզիցիայի, նարատիվ և դերասանական ֆրագմենտացիայի, ինչպես նաև ստոպ-մոշն տեխնիկայի վերաբերյալ գործնական վարժություններ։

В ЕТКПИ началась армяно-французская творческая мастерская
В рамках программы Erasmus+ началось трехлетнее сотрудничество Государственного института театра и кино Еревана и Университета Поль Валери в Монпелье. Цель инициативы - развивать международное академическое и творческое сотрудничество в области театра, кино, аудиовизуальных искусств и новых медиа. В рамках программы студенты двух вузов будут участвовать в совместных творческих мастерских, которые будут способствовать обмену опытом, междисциплинарному сотрудничеству и освоению новых творческих методов.
С 6 июля в Ереване проходит первая совместная творческая мастерская, объединившая 20 студентов - 10 из Армении и 10 из Франции. Занятия ведут преподаватели-исследователи Университета Поль Валери в Монпелье Лоран Бержен и Венсан Дэвиль.
Ректор Государственного института театра и кино Еревана Сара Налбандян отметила, что это сотрудничество является важным шагом в реализации стратегии интернационализации вуза.
«Программа дает нашим студентам возможность работать в международной академической среде, знакомиться с европейским образовательным и творческим опытом, а также представлять свой профессиональный потенциал международным партнерам. Уверена, что такие сотрудничества способствуют не только профессиональному развитию, но и создают основу для формирования долгосрочных творческих и академических связей», - подчеркивает Сара Налбандян.
Второй этап сотрудничества запланирован на осень 2026 года. В это время 10 армянских участников программы отправятся в Монпелье для продолжения совместной работы, а мастерскую будут вести преподаватели Государственного института театра и кино Еревана.
Программа мастерской основана на принципе двойной гибридности, сочетая театр и кино, теоретическое изучение и практическую работу. Участники будут анализировать фильмы американского режиссера Келли Райхарта, создавать видеоработы и развивать перформативные и видеоинсталляционные проекты. В программу также включены практические упражнения по декомпозиции действия, нарративной и актерской фрагментации, а также по технике стоп-моушн.