Ռոսսելխոզնադզորը թույլ չի տվել Ռուսաստանում իրացնել Հայաստանից ստացված անվտանգ կաթնամթերքը
tert.am Ռոսսելխոզնադզորը թույլ չի տվել Ռուսաստանում իրացնել Հայաստանից ստացված անվտանգ կաթնամթերքը: Այս մասին հայտնում է Ռոսսելխոզնադզորը:
«Հուլիսի 14-ից 21-ը Ռոսսելխոզնադզորի մասնագետներն ստուգում են անցկացրել Հայաստանի կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում բացվել էին անասնաբուժական ծառայության երաշխիքների ներքո և իրենց արտադրանքը մատակարարում են Ռուսաստան։
Կատարված աշխատանքը հաստատել է նույնատիպ խախտումներ, որոնք արձանագրվել էին 2023-2024 թվականների ստուգումների ընթացքում։ Դրանք վերաբերում են հետագծելիության համակարգի ապահովմանը, հումքի և պատրանքների համար անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի ձևակերպմանը, մուտքային հումքի անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության անցկացմանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի գործունեությանը և արտադրական հսկողության ծրագրերի իրականացմանը։
Ընթացիկ ստուգման շրջանակներում հաստատվել է վարակված գլխաքանակից ստացված կաթի օգտագործումը Ռուսաստան մատակարարվող մթերքների արտադրության համար։
Հաստատվել են ռուսաստանյան շուկայի համար նախատեսված բարձր յուղայնությամբ արտադրանքի արտադրության նպատակով երրորդ երկրների հումքի օգտագործման դեպքեր՝ չնայած Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության կողմից նախկինում տրված հավաստիացումներին տեղական հումքի կամ ԵԱՏՄ ձեռնարկությունների հումքի օգտագործման վերաբերյալ։
Մինչև օրս Հայաստանում չի կարգավորվել այնպիսի համակարգ, որը թույլ կտա հաստատել արտադրության մեջ օգտագործվող կաթի կամ այլ կաթնային հումքի ծագումն ու անվտանգությունը։ Սա հատկապես վերաբերում է ֆիզիկական անձանցից կաթի վերամշակմանը, որոնք չեն կարող երաշխավորել հանձնվող արտադրանքի անվտանգությունը։ Բացի այդ, հարկ է ուշադրություն դարձնել լաբորատոր բազային։
Հաշվի առնելով հայտնաբերված խախտումները՝ Ռոսսելխոզնադզորը միջոցներ է ձեռնարկել Ռուսաստան հատուկ վտանգավոր վարակների ներթափանցումը և ներքին շուկայում անվտանգ կաթնամթերքի իրացումը թույլ չտալու համար։
Հերթական անգամ հաստատվում է, որ Հայաստանը չի հաղթահարում գյուղատնտեսական արտադրողների հսկողությունը, այդ թվում՝ 2019 թվականի կառավարության բարեփոխումների հետևանքների պատճառով»

Россельхознадзор не допустил реализацию безопасных молочных продуктов, полученных из Армении, в России.
24-07-2026 10:59 Ռուսաստան Обзор прессы Диаспоры
tert.am Россельхознадзор не допустил реализацию безопасной молочной продукции, полученной из Армении, на территории России. Об этом сообщает Россельхознадзор:
«С 14 по 21 июля специалисты Россельхознадзора провели проверки молокоперерабатывающих предприятий Армении, которые ранее открывались под гарантиями ветеринарной службы и поставляют свою продукцию в Россию.
Проведенная работа подтвердила аналогичные нарушения, которые были зафиксированы в ходе проверок 2023-2024 годов. Они касаются обеспечения системы прослеживаемости, оформления ветеринарных сопроводительных документов на сырье и добавки, проведения ветеринарно-санитарной экспертизы входного сырья, функционирования систем управления рисками и реализации программ производственного контроля.
В рамках текущей проверки было подтверждено использование молока, полученного от зараженного поголовья, для производства продуктов, поставляемых в Россию.
Подтверждены случаи использования сырья из третьих стран для производства высокожирной продукции, предназначенной для российского рынка, несмотря на ранее данные ветеринарной службой Армении заверения о использовании местного сырья или сырья предприятий ЕАЭС.
До сих пор в Армении не разработана такая система, которая позволила бы подтвердить происхождение и безопасность молока или другого молочного сырья, используемого в производстве. Это особенно касается переработки молока от физических лиц, которые не могут гарантировать безопасность передаваемой продукции. Кроме того, необходимо обратить внимание на лабораторную базу.
Учитывая выявленные нарушения, Россельхознадзор принял меры для предотвращения проникновения особо опасных инфекций в Россию и недопущения реализации безопасной молочной продукции на внутреннем рынке.
В очередной раз подтверждается, что Армения не справляется с контролем за сельскохозяйственными производителями, в том числе из-за последствий реформ правительства 2019 года»