Ռոսսելխոզնադզորը թույլ չի տվել Ռուսաստանում իրացնել Հայաստանից ստացված անվտանգ կաթնամթերքը
tert.am Ռոսսելխոզնադզորը թույլ չի տվել Ռուսաստանում իրացնել Հայաստանից ստացված անվտանգ կաթնամթերքը: Այս մասին հայտնում է Ռոսսելխոզնադզորը:
«Հուլիսի 14-ից 21-ը Ռոսսելխոզնադզորի մասնագետներն ստուգում են անցկացրել Հայաստանի կաթնամթերք վերամշակող ձեռնարկություններում, որոնք նախկինում բացվել էին անասնաբուժական ծառայության երաշխիքների ներքո և իրենց արտադրանքը մատակարարում են Ռուսաստան։
Կատարված աշխատանքը հաստատել է նույնատիպ խախտումներ, որոնք արձանագրվել էին 2023-2024 թվականների ստուգումների ընթացքում։ Դրանք վերաբերում են հետագծելիության համակարգի ապահովմանը, հումքի և պատրանքների համար անասնաբուժական ուղեկցող փաստաթղթերի ձևակերպմանը, մուտքային հումքի անասնաբուժասանիտարական փորձաքննության անցկացմանը, ռիսկերի կառավարման համակարգերի գործունեությանը և արտադրական հսկողության ծրագրերի իրականացմանը։
Ընթացիկ ստուգման շրջանակներում հաստատվել է վարակված գլխաքանակից ստացված կաթի օգտագործումը Ռուսաստան մատակարարվող մթերքների արտադրության համար։
Հաստատվել են ռուսաստանյան շուկայի համար նախատեսված բարձր յուղայնությամբ արտադրանքի արտադրության նպատակով երրորդ երկրների հումքի օգտագործման դեպքեր՝ չնայած Հայաստանի անասնաբուժական ծառայության կողմից նախկինում տրված հավաստիացումներին տեղական հումքի կամ ԵԱՏՄ ձեռնարկությունների հումքի օգտագործման վերաբերյալ։
Մինչև օրս Հայաստանում չի կարգավորվել այնպիսի համակարգ, որը թույլ կտա հաստատել արտադրության մեջ օգտագործվող կաթի կամ այլ կաթնային հումքի ծագումն ու անվտանգությունը։ Սա հատկապես վերաբերում է ֆիզիկական անձանցից կաթի վերամշակմանը, որոնք չեն կարող երաշխավորել հանձնվող արտադրանքի անվտանգությունը։ Բացի այդ, հարկ է ուշադրություն դարձնել լաբորատոր բազային։
Հաշվի առնելով հայտնաբերված խախտումները՝ Ռոսսելխոզնադզորը միջոցներ է ձեռնարկել Ռուսաստան հատուկ վտանգավոր վարակների ներթափանցումը և ներքին շուկայում անվտանգ կաթնամթերքի իրացումը թույլ չտալու համար։
Հերթական անգամ հաստատվում է, որ Հայաստանը չի հաղթահարում գյուղատնտեսական արտադրողների հսկողությունը, այդ թվում՝ 2019 թվականի կառավարության բարեփոխումների հետևանքների պատճառով»

Rosselkhoznadzor has not allowed the sale of dairy products received from Armenia in Russia.
tert.am Rosselkhoznadzor has not allowed the sale of safe dairy products from Armenia in Russia. This is reported by Rosselkhoznadzor:
«From July 14 to 21, specialists from Rosselkhoznadzor conducted inspections in dairy processing enterprises in Armenia, which had previously opened under the guarantees of the veterinary service and supply their products to Russia.
The work carried out confirmed similar violations that were recorded during inspections in 2023-2024. These relate to ensuring the traceability system, the documentation for veterinary accompanying documents for raw materials and products, conducting veterinary and sanitary examinations of incoming raw materials, the functioning of risk management systems, and the implementation of production control programs.
Within the framework of the current inspection, the use of milk obtained from infected livestock for the production of products supplied to Russia has been confirmed.
Cases of using raw materials from third countries for the production of high-fat products intended for the Russian market have been confirmed, despite previous assurances from the Armenian veterinary service regarding the use of local raw materials or raw materials from EAEU enterprises.
To date, a system has not been established in Armenia that would allow for the confirmation of the origin and safety of milk or other dairy raw materials used in production. This particularly concerns the processing of milk from individuals who cannot guarantee the safety of the delivered products. In addition, attention should be paid to the laboratory base.
Taking into account the identified violations, Rosselkhoznadzor has taken measures to prevent the penetration of especially dangerous infections into Russia and to ensure the safe sale of dairy products in the domestic market.
Once again, it is confirmed that Armenia does not overcome the control of agricultural producers, including due to the consequences of the government reforms of 2019»