Ներքին Հանդի դիրքերում հայտնաբերվել են «Լեքսուս» մակնիշի ավտոմեքենա և վարորդի մարմինը
Հուլիսի 23-ին՝ ժամը 11։00-ի սահմաններում, ՀՀ ներքին գործերի նախարարության ոստիկանության համայնքային ոստիկանության գլխավոր վարչության Կապանի բաժնում օպերատիվ տեղեկություններ են ստացվել, որ Ներքին Հանդի դիրքերում ավտոմեքենա է գլորվել ձորը։
Shamshyan.com-ի հաղորդմամբ՝ դեպքի վայր է մեկնել ոստիկանության Կապանի բաժնի հերթապահ խումբը: Տեղում պարզվել է, որ ստացված տեղուկությունը հավաստի է. ճանապարհից մոտ 80 մետր խորությամբ ձորում հայտնաբերվել են «Լեքսուս» մակնիշի ավտոմեքենա և մահացած տղամարդու մարմին։
Սկզբնաղբյուրի տեղեկություններով՝ մահացածը Երկրապահ կամավորականների միության անդամ է, պատերազմների մասնակից, անունը Համլետ է։
Դեպքի մասին ոստիկանության Կապանի բաժնից տեղեկությունը փոխանցել են ՀՀ պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության Սյունիքի վարչություն:
Դեպքի փաստով ռազմական ոստիկանության Սյունիքի վարչությունում փաստաթղթեր են կազմվել, որոնք փոխանցվել են ՀՀ քննչական կոմիտեի Զինվորական քննչական գլխավոր վարչության Սյունիքի կայազորի քննչական վարչություն, որտեղ էլ պարզվում են ավտոմեքենայի սեփականատիրոջ և մահացածի ամբողջական ինքնությունը։

In the positions of Nerkhin Hand, a Lexus brand car and the body of the driver have been discovered.
24-07-2026 10:25 Armenia Social
On July 23, around 11:00 AM, operational information was received at the Kapan division of the Community Police of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Armenia that a car had rolled into the gorge at the positions of Nerkhin Hand.
According to Shamshyan.com, a patrol group from the Kapan division of the police has been dispatched to the scene. It was determined on site that the received information was accurate; a "Lexus" brand car and the body of a deceased man were found in the gorge, approximately 80 meters deep from the road.
According to the source, the deceased is a member of the Union of Volunteer Fighters, a participant in wars, and his name is Hamlet.
The Kapan division of the police has reported the incident to the Military Police of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia in Syunik.
Documents have been prepared regarding the incident at the Syunik division of the Military Police, which have been forwarded to the Investigative Committee of the Republic of Armenia, Military Investigative Main Department, Syunik garrison investigative department, where the complete identity of the car owner and the deceased is being established.