Դադարեցվել է Սևանա լճի 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հունիսի 19-ին միջնորդագիր էր ներկայացրել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ 2008 թվականի հուլիսի 9-ին «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ֆիզիկական անձի միջև կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման պայմանագիրը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության միջնորդագրի հիման վրա՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը դիմում է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտե՝ կառուցապատման իրավունքի դադարեցման պետական գրանցումն իրականացնելու նպատակով։
Կադաստրի կոմիտեի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 22-ին տրամադրված տեղեկանքի համաձայն՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման պայմանագրից ծագող իրավունքը պետական գրանցմամբ դադարեցվել է։

Приостановлена государственная регистрация права на застройку земельного участка площадью 3400 кв. м на озере Севан.
23-07-2026 15:00 Армения Право
Управление по защите государственных интересов Генеральной прокуратуры 19 июня 2026 года подало ходатайство в Министерство окружающей среды и в Государственное учреждение «Национальный парк «Севан»» о принятии мер по прекращению договора о предоставлении права на застройку земельного участка площадью 3400 кв. м, заключенного 9 июля 2008 года между Государственным учреждением «Национальный парк «Севан»» и физическим лицом.
На основании ходатайства Генеральной прокуратуры Государственное учреждение «Национальный парк «Севан»» подало заявление в Комитет кадастра с целью осуществления государственной регистрации прекращения права на застройку.
Согласно справке, выданной Комитетом кадастра 22 июля 2026 года, право, вытекающее из договора о застройке земельного участка площадью 3400 кв. м, было прекращено государственной регистрацией.