Դադարեցվել է Սևանա լճի 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի պետական գրանցումը
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը 2026 թվականի հունիսի 19-ին միջնորդագիր էր ներկայացրել Շրջակա միջավայրի նախարարությանը և «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ին՝ 2008 թվականի հուլիսի 9-ին «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ֆիզիկական անձի միջև կնքված՝ պետական սեփականություն հանդիսացող 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման իրավունքի տրամադրման պայմանագիրը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Գլխավոր դատախազության միջնորդագրի հիման վրա՝ «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ը դիմում է ներկայացրել Կադաստրի կոմիտե՝ կառուցապատման իրավունքի դադարեցման պետական գրանցումն իրականացնելու նպատակով։
Կադաստրի կոմիտեի կողմից 2026 թվականի հուլիսի 22-ին տրամադրված տեղեկանքի համաձայն՝ 3400 քմ մակերեսով հողամասի կառուցապատման պայմանագրից ծագող իրավունքը պետական գրանցմամբ դադարեցվել է։

The state registration of the construction rights for a land plot of 3400 square meters at Lake Sevan has been suspended.
23-07-2026 15:00 Armenia Human Rights
The State Interests Protection Department of the Prosecutor General's Office submitted a petition to the Ministry of Environment and the "Sevan" National Park SNCO on June 19, 2026, regarding measures to terminate the contract for the grant of construction rights for a land plot of 3400 sq. m, which was signed on July 9, 2008, between the "Sevan" National Park SNCO and a private individual, and which is state property.
Based on the petition of the Prosecutor General's Office, the "Sevan" National Park SNCO submitted an application to the Cadastre Committee to carry out the state registration of the termination of the construction rights.
According to the certificate issued by the Cadastre Committee on July 22, 2026, the rights arising from the construction contract for the 3400 sq. m land plot have been terminated by state registration.