Թրամփը 60 երկրի ապրանքների նկատմամբ մաքսատուրք է սահմանել
Թրամփի վարչակազմը այսօր 10% և 12.5% նոր մաքսատուրքեր է սահմանել 60 առևտրային գործընկերների, այդ թվում՝ Եվրոպական Միության և Չինաստանի ապրանքների նկատմամբ՝ ճիշտ այն պահին, երբ կեսգիշերին լրացավ 10% ժամանակավոր համաշխարհային մաքսատուրքի ժամկետը, հայտնում է Reuters-ը։ Վաշինգտոնն այս որոշումը արտերկրում հարկադիր աշխատանքն արգելելու թույլ մեխանիզմներով է պատճառաբանել։
«ԱՄՆ-ում արդեն շուրջ մեկ դար գործում է հարկադիր աշխատանքի միջոցով արտադրված ապրանքների ներմուծման արգելք, և այն խստորեն կիրառվում է: Վաղուց ժամանակն է, որ մեր առևտրային գործընկերներն անեն նույնը, - տարածած հայտարարության մեջ նշել է ԱՄՆ առևտրային ներկայացուցիչ Ջեյմիսոն Գրիրը՝ շարունակելով․ - Այսօրվա քայլը, ամենուրեք աշխատողների բարեկեցությունը բարելավելու նպատակով, կսկսի ուղղել այն, ինչը միաժամանակ թե՛ մարդու իրավունքների խախտում է, թե՛ առևտրային աղավաղող պրակտիկա»:
ԱՄՆ-ն 10% մաքսատուրք է սահմանել Ալբանիայի, Արգենտինայի, Մեծ Բրիտանիայի, Կանադայի, Հնդկաստանի, Ինդոնեզիայի, Հորդանանի, Մալայզիայի, Մեքսիկայի, Պակիստանի և յոթ այլ պետությունների ապրանքների նկատմամբ։
azatutyun.am Եվրոպական միության, Թայվանի, Ճապոնիայի, Հարավային Կորեայի և Շվեյցարիայի ապրանքների նկատմամբ սահմանված տուրքերը, արդեն իսկ գոյություն ունեցող տուրքերի հետ միասին, կազմում են 10% կամ 12.5%:
Մնացյալ 38 երկրների համար սահմանվել է 12.5% մաքսատուրք։
Թրամփի վարչակազմի պաշտոնյաները չինացի գործընկերներին հայտնել են, որ մտադիր են վերականգնել չինական ապրանքների նկատմամբ 20% մաքսատուրքերը, սակայն չգերազանցել այդ մակարդակը, ինչի շուրջ Չինաստանի նախագահ Սի Ծինփինի հետ համաձայնություն էր ձեռք բերվել 2025 թվականի նոյեմբերին։
ԱՄՆ առևտրային որոշ գործընկերներ շտապեցին քննադատել Վաշինգտոնի այս քայլը։
ԵՄ արտաքին քաղաքականության պատասխանատու Կայա Կալլասը հայտարարել է, որ մաքսատուրքերը «շոկ» են դաշինքի համար, և որ Վաշինգտոնի հիմնավորումը հասկանալի չէ։
«Եթե մեր աշխատանքային օրենսդրությունը համեմատեք Միացյալ Նահանգների օրենսդրության հետ, նկատի ունեմ՝ մենք ունենք վճարովի արձակուրդներ, ունենք շատ լավ աշխատանքային պայմաններ մեր աշխատողների համար։ Այնպես որ, դա, իսկապես, հիմնավորված չէ», - Մանիլայում, լրագրողի հարցին ի պատասխան, ասել է Կալլասը։
Հուլիսի 21-ին հայտնի էր դարձել, որ նախագահ Թրամփի որոշմամբ ԱՄՆ-ն Կանադայից ներկրվող մի շարք ապրանքների համար 50% մաքսատուրք է սահմանում։

Trump has imposed tariffs on goods from 60 countries.
The Trump administration today imposed new tariffs of 10% and 12.5% on goods from 60 trading partners, including the European Union and China, right at the moment when the 10% temporary global tariff deadline expired at midnight, Reuters reports. Washington justified this decision with weak mechanisms to prohibit forced labor abroad.
«The U.S. has had a ban on the import of goods produced through forced labor for nearly a century, and it is strictly enforced. It is high time our trading partners do the same,» said U.S. Trade Representative Jamison Greer in a statement, adding, «Today's action, aimed at improving worker welfare everywhere, will begin to correct what is both a violation of human rights and a trade-distorting practice.»
The U.S. has imposed a 10% tariff on goods from Albania, Argentina, Great Britain, Canada, India, Indonesia, Jordan, Malaysia, Mexico, Pakistan, and seven other countries.
azatutyun.am The tariffs imposed on goods from the European Union, Taiwan, Japan, South Korea, and Switzerland, combined with existing tariffs, amount to 10% or 12.5%:
A 12.5% tariff has been set for the remaining 38 countries.
Trump administration officials have informed their Chinese counterparts that they intend to restore the 20% tariffs on Chinese goods but will not exceed that level, an agreement reached with Chinese President Xi Jinping in November 2025.
Some of the U.S. trading partners rushed to criticize Washington's move.
EU foreign policy chief Kaia Kallas stated that the tariffs are a «shock» for the alliance and that Washington's justification is unclear.
«If you compare our labor legislation with that of the United States, I mean, we have paid leave, we have very good working conditions for our workers. So, this is really not justified,» Kallas said in response to a journalist's question in Manila.
On July 21, it was announced that by President Trump's decision, the U.S. is imposing a 50% tariff on a number of goods imported from Canada.