Պապոյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը քննարկել են ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ տրամադրելու գործընթացին առնչվող հարցեր
23-07-2026 15:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին և ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Այկլերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է՝ արձանագրելով վերջին շրջանում գրանցված դրական առաջընթացը։
Քննարկվել են նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ (ՇՏԿ) տրամադրելու գործընթացին առնչվող հարցեր։
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը կնպաստի գործընթացի հետևողական առաջմղմանը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը:

Папоян и временный поверенный в делах США в Армении обсудили вопросы, касающиеся процесса предоставления Армении статуса страны с рыночной экономикой со стороны США.
23-07-2026 15:50 Армения Пресс-релизы
Министр экономики РА Геворг Папоян 23 июля принял временного поверенного в делах США в Армении Дэвида Аллена и руководителя экономического и торгового отдела посольства США Эдварда Айклерa.
В ходе встречи стороны подтвердили, что экономическое сотрудничество между Арменией и США динамично развивается, отметив положительный прогресс, зафиксированный в последнее время.
Также были обсуждены вопросы, касающиеся процесса предоставления Армении статуса страны с рыночной экономикой (СРЭ).
Министр выразил уверенность, что сформированное эффективное сотрудничество будет способствовать последовательному продвижению процесса и дальнейшему развитию взаимовыгодного экономического повестки дня: