Պապոյանն ու ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը քննարկել են ԱՄՆ-ի կողմից ՀՀ-ին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ տրամադրելու գործընթացին առնչվող հարցեր
23-07-2026 15:50 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը հուլիսի 23-ին ընդունել է ՀՀ-ում ԱՄՆ գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Դեյվիդ Ալենին և ԱՄՆ դեսպանատան տնտեսական և առևտրային բաժնի ղեկավար Էդվարդ Այկլերին։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը վերահաստատել են, որ Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև տնտեսական համագործակցությունը դինամիկ զարգանում է՝ արձանագրելով վերջին շրջանում գրանցված դրական առաջընթացը։
Քննարկվել են նաև ԱՄՆ-ի կողմից Հայաստանին Շուկայական տնտեսություն ունեցող երկրի կարգավիճակ (ՇՏԿ) տրամադրելու գործընթացին առնչվող հարցեր։
Նախարարը վստահություն է հայտնել, որ ձևավորված արդյունավետ գործակցությունը կնպաստի գործընթացի հետևողական առաջմղմանը և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տնտեսական օրակարգի հետագա զարգացմանը:

Papoyan and the Acting Ambassador of the USA to Armenia discussed issues related to the process of granting Armenia the status of a market economy country by the USA.
23-07-2026 15:50 Armenia Press release
The Minister of Economy of the Republic of Armenia, Gevorg Papoyan, received the Chargé d'Affaires of the United States in Armenia, David Allen, and the head of the Economic and Commercial Section of the U.S. Embassy, Edward Aikler, on July 23.
During the meeting, the parties reaffirmed that economic cooperation between Armenia and the United States is developing dynamically, noting the positive progress recorded recently.
They also discussed issues related to the process of granting Armenia the status of a market economy country (MEC) by the United States.
The Minister expressed confidence that the established effective cooperation would contribute to the consistent advancement of the process and the further development of a mutually interesting economic agenda.