Նարեկ Կարապետյանին աբսուրդային մեղադրանք է առաջադրվել. կալանավորման հարց չառաջացավ և չէր էլ կարող առաջանալ. Արամ Վարդևանյան
23-07-2026 16:13 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ոչ մի նոր բան չկա, այսինքն՝ խոսում ենք իրավաբանության հետ ընդհանրապես կապ չունեցող մի աբսուրդային մեղադրանքի մասին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ խոսելով Նարեկ Կարապետյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին:
«Ինչպես երեկ ներկայացրել էինք, կալանավորման հարց ընդհանրապես, այլևս չառաջացավ և չէր էլ կարող առաջանալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումից հետո: Մյուս կողմից՝ կան այնպիսի ինտենսիվ խափանման միջոցներ, իհարկե ոչ համեմատության մեջ կալանքի հետ, բայց բացակայելու արգելքը, գրավը ՝որպես խափանման միջոց, որոնք իրենց դատավարական հեռանկարը չունեն և դրանց վերաբերյալ նաև դատավարական վերաբերմունք պետք է լինի, այդ թվում՝ հնարավոր բողոքարկման մասով»,-նշել է նա:
Փաստաբանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է՝ Նարեկ Կարապետյանին իրավաբանության հետ կապ չունեցող մեղադրանք է առաջադրվել:
«Քննչական կոմիտեն է նշված գործողությունները կատարել, Դատախազությունն էլ այսօր հայտարարությունը տարածել է: Այստեղ ի՞նչն է հետաքրքիր: Տեսեք՝ իրենք ի սկզբանե խոսում էին կալանքի մասին, նույնիսկ նման միջնորդություն էին ներկայացրել:
Ինչպես տեսնում եք՝ երբ կալանք չի կիրառվում, դրանից արդարադատությունը, իրավաբանությունը փուլ չի գալիս, պարզապես կարելի է մի փոքր կարևորել իրավունքի գերակայությունը և, առիթից օգտվելով, ազատություն մաղթենք բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-հավելել է Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք, որ հայտնել էինք՝ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ երեկ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով:

Нарек Карапетяну выдвинуто абсурдное обвинение. Вопрос о задержании не возник и не мог возникнуть. Арам Вардеваян
23-07-2026 16:13 Армения Обзор прессы Диаспоры
tert.am  Ничего нового нет, то есть мы говорим о абсурдном обвинении, которое вообще не имеет отношения к праву. Об этом в разговоре с журналистами заявил член партии «Сильный Армения», адвокат Арам Вардеваян, комментируя обвинение, выдвинутое против Нарека Карапетяна:
«Как мы сообщали вчера, вопрос о задержании вообще больше не возник, и не мог возникнуть после решения Центральной избирательной комиссии. С другой стороны, существуют такие меры пресечения, конечно, не сравнимые с задержанием, но запрет на отсутствие, залог как мера пресечения, которые не имеют своей процессуальной перспективы, и к ним также должно быть процессуальное отношение, включая возможность обжалования», - отметил он.
Адвокат еще раз подчеркнул, что против Нарека Карапетяна выдвинуто обвинение, не имеющее отношения к праву.
«Следственный комитет осуществил указанные действия, а прокуратура сегодня распространила заявление. Что здесь интересно? Видите ли, они изначально говорили о задержании, даже представили подобное ходатайство.
Как видите, когда задержание не применяется, это не приводит к падению правосудия, права, просто можно немного подчеркнуть верховенство права и, воспользовавшись случаем, пожелать свободы всем политическим заключенным», - добавил Арам Вардеваян.
Напомним, что мы сообщали, что в отношении Нарека Карапетяна в качестве меры пресечения избран запрет на отсутствие и залог в 1 миллиард драмов.
Ранее мы информировали, что вчера прокурор возбудил публичное уголовное преследование против Нарека Карапетяна по признакам части 2 статьи 236 Уголовного кодекса «Принуждение к участию в собрании с применением насилия или угрозы» и части 3 пункта 3 статьи 296 «Отмывание денег в особо крупном размере».