Նարեկ Կարապետյանին աբսուրդային մեղադրանք է առաջադրվել. կալանավորման հարց չառաջացավ և չէր էլ կարող առաջանալ. Արամ Վարդևանյան
23-07-2026 16:13 Հայաստան Ի՞նչ է գրում մամուլը
tert.am Ոչ մի նոր բան չկա, այսինքն՝ խոսում ենք իրավաբանության հետ ընդհանրապես կապ չունեցող մի աբսուրդային մեղադրանքի մասին: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասել է «Ուժեղ Հայաստան» կուսակցության անդամ, փաստաբան Արամ Վարդևանյանը՝ խոսելով Նարեկ Կարապետյանին առաջադրված մեղադրանքի մասին:
«Ինչպես երեկ ներկայացրել էինք, կալանավորման հարց ընդհանրապես, այլևս չառաջացավ և չէր էլ կարող առաջանալ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի որոշումից հետո: Մյուս կողմից՝ կան այնպիսի ինտենսիվ խափանման միջոցներ, իհարկե ոչ համեմատության մեջ կալանքի հետ, բայց բացակայելու արգելքը, գրավը ՝որպես խափանման միջոց, որոնք իրենց դատավարական հեռանկարը չունեն և դրանց վերաբերյալ նաև դատավարական վերաբերմունք պետք է լինի, այդ թվում՝ հնարավոր բողոքարկման մասով»,-նշել է նա:
Փաստաբանը ևս մեկ անգամ ընդգծել է՝ Նարեկ Կարապետյանին իրավաբանության հետ կապ չունեցող մեղադրանք է առաջադրվել:
«Քննչական կոմիտեն է նշված գործողությունները կատարել, Դատախազությունն էլ այսօր հայտարարությունը տարածել է: Այստեղ ի՞նչն է հետաքրքիր: Տեսեք՝ իրենք ի սկզբանե խոսում էին կալանքի մասին, նույնիսկ նման միջնորդություն էին ներկայացրել:
Ինչպես տեսնում եք՝ երբ կալանք չի կիրառվում, դրանից արդարադատությունը, իրավաբանությունը փուլ չի գալիս, պարզապես կարելի է մի փոքր կարևորել իրավունքի գերակայությունը և, առիթից օգտվելով, ազատություն մաղթենք բոլոր քաղբանտարկյալներին»,-հավելել է Արամ Վարդևանյանը:
Հիշեցնենք, որ հայտնել էինք՝ Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ, որպես խափանման միջոց, ընտրվել է բացակայելու արգելքը և 1 միլիարդ դրամ գրավ:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ երեկ դատախազը հանրային քրեական հետապնդում է հարուցել Նարեկ Կարապետյանի նկատմամբ՝ Քրեական օրենսգրքի 236-րդ հոդվածի 2-րդ մասի՝ «հավաքին մասնակցելուն հարկադրելը՝ բռնություն գործադրելու կամ սպառնալիքի միջոցով», և 296-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 3-րդ կետի՝ «առանձնապես խոշոր չափերով փողերի լվացումը», հատկանիշներով:

Narek Karapetyan has been charged with absurd accusations. The issue of detention did not arise and could not have arisen. Aram Vardevanyan
23-07-2026 16:13 Armenia Press of Diaspora
tert.am  There is nothing new, meaning we are talking about an absurd accusation that has no connection to the law. This was stated by Aram Vardevanyan, a member of the "Strong Armenia" party and lawyer, during a conversation with journalists regarding the charges brought against Narek Karapetyan:
"As we presented yesterday, the issue of detention has not arisen at all, nor could it arise after the decision of the Central Electoral Commission. On the other hand, there are such intensive preventive measures, of course not comparable to detention, but the prohibition of absence, bail as a preventive measure, which do not have their procedural perspective and there should also be a procedural attitude towards them, including regarding possible appeals," he noted.
The lawyer emphasized once again that Narek Karapetyan has been charged with an accusation unrelated to the law.
"The Investigative Committee has carried out the specified actions, and the Prosecutor's Office has also issued a statement today. What is interesting here? You see, they initially talked about detention, they even submitted such a request.
As you can see, when detention is not applied, justice and law do not fall apart; it is simply possible to emphasize the rule of law a little more, and taking this opportunity, let us wish freedom to all political prisoners," added Aram Vardevanyan.
We remind you that we reported that a prohibition of absence and a bail of 1 billion drams have been chosen as a preventive measure against Narek Karapetyan.
We had previously informed that yesterday the prosecutor initiated public criminal proceedings against Narek Karapetyan under the second part of Article 236 of the Criminal Code, "forcing participation in a gathering through violence or threats," and the third part of point 3 of Article 296, "money laundering in particularly large amounts."