Որևէ ծառայող չպետք է կաշկանդվածություն ցուցաբերի՝ անկախ նրանից՝ օրինախախտն ինչ պաշտոն կամ դիրք է զբաղեցնում
24-07-2026 10:18 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը հուլիսի 18-ին Արարատի մարզում ամփոփել է ՆԳՆ Ոստիկանության 2026 թվականի առաջին կիսամյակի աշխատանքը։
ՆԳՆ-ից հայտնում են, որ ներկա են եղել Ոստիկանության պետ-ՆԳ նախարարի տեղակալ Կամո Ցուցուլյանը, ՆԳ նախարարության և Ոստիկանության ղեկավար կազմի ներկայացուցիչներ։
«Քրեական ոստիկանության Արարատի մարզային վարչության պետի պաշտոնակատարը ներկայացրել է հաշվետու ժամանակահատվածում կատարված աշխատանքը՝ անդրադառնալով առանձին հանցատեսակների դինամիկային։
2026 թվականի առաջին կիսամյակում վարչությունը գրանցել է հանցագործության 324 դեպք։ Համապատասխանաբար 15,3 և 12,5 տոկոսով նվազել են ծանր և առանձնապես ծանր հանցագործությունները։ Աճել են պետական իշխանության, ծառայության և կառավարման կարգի դեմ ուղղված հանցագործությունները։ 60 տոկոսով նվազել են հրազենի գործադրմամբ կատարված հանցագործությունները։ Բնակարանային գողությունների թիվը նվազել է 40, իսկ խարդախություններինը՝ 72,7 տոկոսով։ Համայնքային ոստիկանության Արտաշատի բաժնում հաշվետու ժամանակահատվածում գրանցվել է հանցագործության 602 դեպք, ինչը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պակաս է 9,3 տոկոսով։
Բացահայտված հանցագործությունների թիվը կազմել է 551՝ ընդհանուրի 91,5 տոկոսը։ Հանցագործությունների թվի նվազումը պայմանավորված է մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների նվազմամբ։ Աճել են հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները, 39,3 տոկոսով նվազել՝ սեփականության դեմ ուղղվածները։
Համայնքային ոստիկանության Արարատի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 153 դեպք, բացահայտվել՝ 140-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը կազմել է 91,5 տոկոս։ Դեպքերի նվազումը պայմանավորված է գողությունների, խարդախությունների նվազմամբ։ 75 տոկոսով նվազել է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների թիվը։
Վեց ամիսների ընթացքում Համայնքային ոստիկանության Վեդիի բաժնում գրանցված հանցագործության 238 դեպքից բացահայտվել՝ 215-ը կամ 90,3 տոկոսը։
Հանցագործությունների ընդհանուր թիվը նվազել է, ինչը պայմանավորված է սեփականության դեմ ուղղված հանցագործությունների 59,4 տոկոս նվազմամբ։ Աճել են մարդու դեմ, ինչպես նաև հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունները։
Համայնքային ոստիկանության Մասիսի բաժնում գրանցվել է հանցագործության 652 դեպք, բացահայտվել՝ 593-ը։ Բացահայտման արդյունավետությունը կազմել է 91 տոկոս։ Հանցագործությունների թվի աճը հիմնականում պայմանավորված է հասարակական անվտանգության, հասարակական կարգի և բնակչության առողջության դեմ ուղղված հանցագործությունների աճով։
Պարեկային ծառայության Արարատի մարզի գումարտակի ծառայողները նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 20,5 տոկոսով ավելի հանցագործության դեպք են բացահայտել։ Տարբեր վարչական իրավախախտումներով կազմվել է 37 հազար 624 արձանագրություն՝ նախորդ տարվա համեմատ 11 տոկոսով ավելի։ Արարատի մարզում նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ ճանապարհատրանսպորտային պատահարների և վիրավորների թիվն աճել է, մինչդեռ զոհերի թիվը՝ նվազել։
Ոստիկանության գվարդիայի Արտաշատի պետական պահպանության բաժնի պետը, ներկայացնելով բաժնի գործունեությունը, նշել է, որ հասարակական կարգի պահպանության և հասարակական անվտանգության ապահովմանն ուղղված միջոցառումներին զուգահեռ՝ Գվարդիայի ծառայողները նաև բացահայտել են մի շարք հանցագործություններ, ապահովել՝ պահպանվող օբյեկտների հուսալի պահպանությունը։
ՆԳ նախարար Արփինե Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել անձնակազմին կատարած պատասխանատու աշխատանքի համար՝ ընդգծելով, որ արձանագրված արդյունքները պետք է ամրապնդվեն շարունակական և հետևողական աշխատանքով։
Նախարարը մի շարք ուղղություններով հանձնարարականներ է տվել։ Արփինե Սարգսյանը մասնավորապես պահանջել է բարձրացնել գիշերային ծառայությունների արդյունավետությունը՝ տարբեր ստորաբաժանումների ներգրավմամբ կազմակերպելով համատեղ ծառայություններ։
Անդրադառնալով խարդախությունների դեմ պայքարին՝ նախարարը հանձնարարել է էապես ակտիվացնել օպերատիվ-հետախուզական աշխատանքները՝ բացահայտելով ինչպես առանձին դեպքերը, այնպես էլ հնարավոր կազմակերպված սխեմաները։
Նախարար Սարգսյանը հետաքրքրվել է անչափահասների մասնակցությամբ կամ նրանց նկատմամբ կատարված հանցագործությունների դեպքերով և հանձնարարել ուժեղացնել կանխարգելիչ աշխատանքը։
Կարևորվել է դպրոցներում հանդիպումների, իրազեկման միջոցառումների և ոստիկանություն–դպրոց համագործակցության շարունակական կազմակերպումը, որպեսզի ուսումնական տարվա մեկնարկից աշխատանքներն իրականացվեն նախապես մշակված և համակարգված ծրագրով։
Ընտանեկան բռնության յուրաքանչյուր դեպքի վերաբերյալ հանձնարարվել է ապահովել արագ, անհետաձգելի և մասնագիտական արձագանք՝ բացառելով հաղորդումների թերագնահատումն ու ձևական մոտեցումը։
Միաժամանակ ընդգծվել է անհետաձգելի բացահայտում պահանջող հանցագործությունների ուղղությամբ օպերատիվ միջոցառումների շարունակականությունն ապահովելու անհրաժեշտությունը։
Տնտեսական հանցագործությունների հակազդման ուղղությամբ հանձնարարվել է ակտիվացնել աշխատանքները, այդ թվում՝ ընդերքի ապօրինի օգտագործման, ավազի հանքերի շահագործման և ոլորտում հնարավոր չարաշահումների բացահայտման ուղղությամբ։
Առանձին անդրադարձ է կատարվել ապօրինի զենք-զինամթերքի և թմրամիջոցների շրջանառության դեմ պայքարին։ Նախարարը նշել է, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել ինչպես բացահայտման, այնպես էլ կանխարգելման աշխատանքները՝ ուշադրության կենտրոնում պահելով հնարավոր իրացման ուղիներն ու հանցավոր կապերը։
Սեռական ազատության և անձեռնմխելիության դեմ ուղղված հանցագործությունների վերաբերյալ նախարարը պահանջել է ցուցաբերել խիստ և անհանդուրժող հակազդեցություն՝ յուրաքանչյուր հաղորդման դեպքում ապահովելով անհետաձգելի արձագանք, դեպքի բոլոր հանգամանքների ամբողջական բացահայտում։
Հանձնարարվել է նաև առավել հետևողական պայքար իրականացնել քրեական հեղինակությունների, քրեական ենթամշակույթ կրող և դրան հարող անձանց նկատմամբ՝ բացառելով նրանց ազդեցության և հակաօրինական վարքագծի ցանկացած դրսևորում։
Միաժամանակ կարևորվել է թշնամական հարաբերություններ ունեցող անձանց հետ մշտական կանխարգելիչ աշխատանքի իրականացումը՝ հնարավոր բախումներն ու ծանր հետևանքները նախապես կանխելու նպատակով։
Նախարարն անդրադարձել է նաև անձնակազմի բարոյահոգեբանական վիճակին՝ ընդգծելով առողջ աշխատանքային միջավայրի, կարգապահության և ղեկավար կազմի անձնական պատասխանատվության կարևորությունը։
Պարեկային ծառայության մասով ընդգծվել է հերթափոխից առաջ հրահանգավորումների պատշաճ կազմակերպման անհրաժեշտությունը։ Նախարարը պահանջել է օրինախախտումների նկատմամբ լինել սկզբունքային և բացարձակ անհանդուրժող՝ միաժամանակ բացառելով վարորդների նկատմամբ կողմնակալ կամ ընտրողական վերաբերմունքը։
Նախարարը անդրադարձել է ճանապարհային երթևեկության կանոնների խախտումներով պայմանավորված հանցագործությունների աճին և հանձնարարել ուժեղացնել կանխարգելիչ աշխատանքը՝ առանձնահատուկ ուշադրություն դարձնելով առավել ռիսկային ճանապարհահատվածներին և պարբերաբար արձանագրվող խախտումներին։
Արփինե Սարգսյանն ընդգծել է, որ որևէ ծառայող չպետք է կաշկանդվածություն ցուցաբերի իր լիազորություններն իրականացնելիս՝ անկախ այն հանգամանքից, թե օրինախախտն ինչ պաշտոն կամ դիրք է զբաղեցնում։ Օրենքի պահանջները պետք է հավասարապես կիրառվեն բոլորի նկատմամբ։
Ամփոփելով նախարարը հանձնարարել է նշված բոլոր ուղղություններով սահմանել հստակ թիրախներ, ուժեղացնել միջստորաբաժանումային համագործակցությունը և ապահովել հանձնարարականների հետևողական կատարումը»:

Никакой служащий не должен проявлять пристрастия, независимо от того, какую должность или статус занимает правонарушитель.
24-07-2026 10:18 Армения Пресс-релизы
Министр внутренних дел Арпине Саргсян 18 июля подвела итоги работы полиции МВД за первое полугодие 2026 года в Армавирской области.
В МВД сообщают, что на мероприятии присутствовали заместитель министра внутренних дел, начальник полиции Камо Цуцулян и представители руководства министерства и полиции.
«Исполняющий обязанности начальника уголовной полиции Армавирской области представил отчет о проделанной работе за отчетный период, отметив динамику отдельных видов преступлений.»
В первом полугодии 2026 года управление зарегистрировало 324 случая преступлений. Соответственно, тяжелые и особо тяжкие преступления снизились на 15,3% и 12,5%. Увеличилось количество преступлений против государственной власти, службы и порядка управления. Преступления, совершенные с применением огнестрельного оружия, снизились на 60%. Количество квартирных краж уменьшилось на 40%, а мошенничеств — на 72,7%. В отделе общинной полиции Арташата за отчетный период зарегистрировано 602 случая преступлений, что на 9,3% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Количество раскрытых преступлений составило 551, что составляет 91,5% от общего числа. Снижение числа преступлений связано с уменьшением преступлений против личности. Увеличилось количество преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения, в то время как преступления против собственности снизились на 39,3%.
В отделе общинной полиции Армавира зарегистрировано 153 случая преступлений, из которых раскрыто 140. Эффективность раскрытия составила 91,5%. Снижение числа случаев связано с уменьшением краж и мошенничеств. Количество преступлений против собственности снизилось на 75%.
За шесть месяцев в отделе общинной полиции Веди зарегистрировано 238 случаев преступлений, из которых раскрыто 215 или 90,3%.
Общее количество преступлений снизилось, что связано с уменьшением преступлений против собственности на 59,4%. Увеличилось количество преступлений против личности, а также преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения.
В отделе общинной полиции Масися зарегистрировано 652 случая преступлений, из которых раскрыто 593. Эффективность раскрытия составила 91%. Увеличение числа преступлений в основном связано с ростом преступлений против общественной безопасности, общественного порядка и здоровья населения.
Служащие патрульной службы Армавирского района раскрыли на 20,5% больше преступлений по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. По различным административным правонарушениям составлено 37 624 протокола, что на 11% больше по сравнению с прошлым годом. В Армавирском районе по сравнению с аналогичным периодом прошлого года увеличилось количество дорожно-транспортных происшествий и пострадавших, в то время как количество жертв снизилось.
Начальник отдела государственной охраны Арташата, представляя деятельность отдела, отметил, что наряду с мероприятиями по обеспечению общественного порядка и безопасности, сотрудники Гвардии также раскрыли ряд преступлений и обеспечили надежную охрану охраняемых объектов.
Министр внутренних дел Арпине Саргсян поблагодарила персонал за ответственную работу, подчеркнув, что достигнутые результаты должны быть укреплены постоянной и последовательной работой.
Министр дала ряд указаний в различных направлениях. Арпине Саргсян в частности потребовала повысить эффективность ночных служб, организовав совместные дежурства с привлечением различных подразделений.
Обращаясь к борьбе с мошенничеством, министр поручила значительно активизировать оперативно-розыскную работу, раскрывая как отдельные случаи, так и возможные организованные схемы.
Министр Саргсян интересовалась случаями преступлений с участием несовершеннолетних или против них и поручила усилить профилактическую работу.
Подчеркнуто важность продолжения организации встреч в школах, мероприятий по информированию и сотрудничества полиции и школ, чтобы работы начинались по заранее разработанным и согласованным программам с началом учебного года.
По каждому случаю семейного насилия поручено обеспечить быструю, незамедлительную и профессиональную реакцию, исключив недооценку сообщений и формальный подход.
Одновременно подчеркнута необходимость обеспечения непрерывности оперативных мероприятий в отношении преступлений, требующих незамедлительного раскрытия.
В направлении противодействия экономическим преступлениям поручено активизировать работу, включая незаконное использование недр, эксплуатацию песчаных карьеров и выявление возможных злоупотреблений в этой сфере.
Отдельное внимание уделено борьбе с незаконным оборотом оружия и наркотиков. Министр отметила, что необходимо активизировать как работу по раскрытию, так и профилактическую работу, сосредоточив внимание на возможных путях сбыта и преступных связях.
По преступлениям против сексуальной свободы и неприкосновенности министр потребовала проявлять строгую и нетерпимую реакцию, обеспечивая незамедлительный ответ на каждое сообщение и полное раскрытие всех обстоятельств происшествия.
Также поручено вести более последовательную борьбу с криминальными авторитетами, лицами, представляющими криминальную субкультуру, и связанными с ними лицами, исключив любое проявление их влияния и противоправного поведения.
Одновременно подчеркнута важность постоянной профилактической работы с лицами, находящимися в враждебных отношениях, с целью предотвращения возможных конфликтов и тяжелых последствий заранее.
Министр также затронула морально-психологическое состояние персонала, подчеркнув важность здоровой рабочей атмосферы, дисциплины и личной ответственности руководства.
В отношении патрульной службы подчеркнута необходимость надлежащей организации инструктажей перед сменой. Министр потребовала быть принципиальными и абсолютно нетерпимыми к правонарушениям, одновременно исключив предвзятое или выборочное отношение к водителям.
Министр затронула рост преступлений, связанных с нарушениями правил дорожного движения, и поручила усилить профилактическую работу, уделяя особое внимание наиболее рискованным участкам дорог и регулярно фиксируемым нарушениям.
Арпине Саргсян подчеркнула, что ни один сотрудник не должен проявлять колебания при выполнении своих полномочий, независимо от того, какую должность или статус занимает правонарушитель. Требования закона должны применяться ко всем без исключения.
Подводя итоги, министр поручила установить четкие цели по всем указанным направлениям, усилить межведомственное сотрудничество и обеспечить последовательное выполнение поручений»: