Կսահմանվեն պետական սահմանի ավտոմոբիլային անցման կետերով ՀՀ-ից բեռնատար տրանսպորտային միջոցների՝ առանց կուտակային կայանատեղի մուտք գործելու մեկնման դեպքերը
23-07-2026 17:07 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Կառավարությունը սահմանել է Պետական սահմանի ավտոմոբիլային անցման կետերով ՀՀ-ից բեռնատար տրանսպորտային միջոցների՝ առանց կուտակային կայանատեղի մուտք գործելու մեկնման դեպքերը, առանձին բեռնատար տրանսպորտային միջոցների՝ կուտակային կայանատեղիներից բացթողնման առաջնահերթությունները, կուտակային կայանատեղիների կազմակերպման գործունեություն իրականացնողների՝ հերթերի կառավարման համակարգին միանալու կարգը, կուտակային կայանատեղիների կազմակերպման գործունեության իրականացման պահանջները, կուտակային կայանատեղիներում հերթագրման ծառայության վճարի առավելագույն չափը։ Սահմանվել է նաև ՀՀ պետական սահմանի այն ավտոմոբիլային անցման կետերը, որտեղից բեռնատար տրանսպորտային միջոցների մեկնումը ՀՀ-ից կարող է իրականացվել միայն կուտակային կայանատեղի մուտք և ելք գործելուց հետո։
Ինչպես նշել է ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հակոբյանը, այս նոր կարգավորումները կնպաստեն արտահանման գործընթացների դյուրացմանը և խթանմանը։ Դրանք վերաբերում են սահմանային անցակետերի մոտ հերթերի կառավարմանը և կայանատեղիների ստեղծմանը։
Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ կստեղծվեն կայանատեղիների գործունեության իրավական հիմքեր։ Էդուարդ Հակոբյանը նշել է, որ այն հրապարակային օֆերտա է մասնավոր ներդրողների համար, որպեսզի մաքսային անցակետերի հարակից տարածքներում ստեղծվեն ժամանակակից կայանատեղիներ և կազմակերպեն քաղաքակիրթ սպասարկում արտահանում իրականացնող բեռնատարների համար։ «Երկու հիմնական նպատակ է հետապնդում։ Առաջինը՝ մաքսային սահմանով ապրանքների մեկնման գործառնությունների արագացում, անխոչընդոտ անցում նախնական հերթագրման և մեկնող տրանսպորտային միջոցի վերաբերյալ տեղեկատվության հավաքման միջոցով։ Երկրորդը՝ պետական սահմանի անցման կետերում տրանսպորտային միջոցների կուտակումների բացառում»,- նշել է ՊԵԿ նախագահը:
Էդուարդ Հակոբյանը տեղեկացրել է, որ կուտակային կայանատեղիներ կստեղծվեն երկու մաքսային անցակետերի՝ Բագրատաշենի և Ագարակի հարակից տարածքներում։ «Պարտադիր պահանջ է լինում կայանատեղի մուտք գործելը, և միայն դրանից հետո շարժվել դեպի մաքսային անցակետ։ Կայանատեղիները պետք է գտնվեն մաքսային անցակետից առավելագույնը 20 կմ հեռավորության վրա, ունենան առնվազն 3000 քառակուսի մետր մակերես, լինեն ասֆալտապատ կամ բետոնապատ, գծանշումներով, էլեկտրոնային թվային կառավարման համակարգով և համապատասխան տեսախցիկներով։ Եվ այս ամեն ինչը պետք է փոխգործելի լինի մեր մաքսային թվային համակարգերի հետ»,-ասել է ՊԵԿ նախագահը՝ հավելելով, որ հերթերի կառավարման համակարգը թափանցիկ է լինելու, հասանելի բոլորին, գնի համար կսահմանվի առավելագույն չափ՝ մինչև 5000 դրամ:
Էդուարդ Հակոբյանի խոսքով՝ սահմանվել է կուտակային կայանատեղիներից մաքսային անցակետեր շարժվելու հերթականության համար 3 առաջնահերթություն։ Առաջին հերթին առաջնահերթություն կտրվի արագ փչացող բեռներին՝ ձկներին, մսին և մսամթերքին, կաթնամթերքին, բանջարեղենին և այլ ապրանքներին։ Երկրորդ առաջնահերթությունը կվերաբերի հատուկ մաքսային ընթացակարգով տեղափոխվող բեռներին, մասնավորապես՝ միջազգային միջոցառումների համար նախատեսված ապրանքներին, դիվանագիտական բեռներին և դոնորական օգնության շրջանակում տեղափոխվող ապրանքներին։ Երրորդ առաջնահերթությունը կտրամադրվի լիազորված տնտեսական օպերատորներին, ինչպես նաև օրինապահ հարկ վճարողներին, որոնք ունեն հավաստագրեր։ Ըստ ՊԵԿ նախագահի՝ սահմանվում են նաև, թե տրանսպորտային միջոցները երբ կարող են չմտնել կայանատեղիներ. «Դրանք բացառիկ դեպքեր են։ Մասնավորապես՝ տարերային աղետների բնական և տեխնածին բնույթի արտակարգ իրավիճակների հետևանքների վերացման համար անհրաժեշտ ապրանքները, մեծ եզրաչափերով տրանսպորտային միջոցները և այլն»։

Будут определены случаи выезда грузовых транспортных средств из РА через автомобильные пункты пропуска государственной границы без въезда на накопительную стоянку.
23-07-2026 17:07 Армения Пресс-релизы
Правительство установило случаи выезда грузовых транспортных средств из РА через автомобильные пункты пропуска государственной границы без входа на накопительную стоянку, приоритеты для отдельных грузовых транспортных средств при выезде с накопительных стоянок, порядок подключения организаторов деятельности накопительных стоянок к системе управления очередями, требования к осуществлению деятельности по организации накопительных стоянок, а также максимальный размер платы за услуги по очереди на накопительных стоянках. Также были установлены автомобильные пункты пропуска государственной границы РА, из которых выезд грузовых транспортных средств из РА может осуществляться только после входа и выхода на накопительную стоянку.
Как отметил председатель ГКС Эдуард Хачикян, эти новые регулирования будут способствовать упрощению и стимулированию процессов экспорта. Они касаются управления очередями у пограничных пунктов и создания стоянок.
По словам председателя ГКС, будут созданы правовые основы для деятельности стоянок. Эдуард Хачикян отметил, что это публичное предложение для частных инвесторов, чтобы в прилегающих к таможенным пунктам территориях были созданы современные стоянки и организовано цивилизованное обслуживание для грузовых автомобилей, осуществляющих экспорт. «Ставятся две основные цели. Первая — ускорение операций по вывозу товаров через таможенную границу, беспрепятственный переход через предварительную очередь и сбор информации о выезжающем транспортном средстве. Вторая — исключение накоплений транспортных средств на пунктах пропуска государственной границы», — отметил председатель ГКС.
Эдуард Хачикян сообщил, что накопительные стоянки будут созданы в прилегающих территориях двух таможенных пунктов — Баграташен и Агарак. «Обязательным требованием является вход на стоянку, и только после этого движение к таможенному пункту. Стоянки должны находиться на расстоянии не более 20 км от таможенного пункта, иметь площадь не менее 3000 квадратных метров, быть асфальтированными или бетонными, с разметкой, электронной системой управления и соответствующими камерами. И все это должно быть совместимо с нашими таможенными цифровыми системами», — сказал председатель ГКС, добавив, что система управления очередями будет прозрачной, доступной для всех, а максимальная цена будет установлена до 5000 драм.
По словам Эдуарда Хачикяна, для очередности движения от накопительных стоянок к таможенным пунктам установлены 3 приоритета. В первую очередь приоритет будет отдан быстро портящимся грузам — рыбе, мясу и мясным продуктам, молочным продуктам, овощам и другим товарам. Второй приоритет будет касаться грузов, перемещаемых по специальной таможенной процедуре, в частности, товаров, предназначенных для международных мероприятий, дипломатических грузов и товаров, перемещаемых в рамках донорской помощи. Третий приоритет будет предоставлен уполномоченным экономическим операторам, а также добросовестным налогоплательщикам, имеющим сертификаты. По словам председателя ГКС, также устанавливаются случаи, когда транспортные средства могут не входить на стоянки: «Это исключительные случаи. В частности, товары, необходимые для ликвидации последствий чрезвычайных ситуаций природного и техногенного характера, крупногабаритные транспортные средства и так далее».