Զելենսկին հայտնել է, որ առաջիկա օրերին կմեկնի ԱՄՆ
auroranews.am  Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին հայտարարել է, որ առաջիկա օրերին կայցելի ԱՄՆ, որտեղ նախատեսում է հանդիպել ԱՄՆ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Սթիվ Ուիթքոֆի և գործարար Ջարեդ Քուշների հետ։
«Մեզ հրավիրել են, կարծում եմ՝ հանդիպումը տեղի կունենա առաջիկա օրերին՝ մեկ շաբաթվա ընթացքում»,- ասել է նա լրագրողների հետ զրույցում։
Զելենսկու խոսքով՝ չորեքշաբթի Ուիթքոֆի և Քուշների հետ ունեցած հեռախոսազրույցի ընթացքում ուկրաինական և ամերիկյան կողմերը քննարկել են ԱՄՆ-ի առաջարկները՝ ուղղված ուկրաինական հակամարտության ավարտին։
Ուկրաինայի նախագահը նաև հայտնել է, որ այցի ընթացքում նախատեսում է հանդիպել Lockheed Martin ընկերության ներկայացուցիչների հետ, որը Patriot հակաօդային պաշտպանության համակարգերի համար հրթիռներ է արտադրում։

Зеленский сообщил, что в ближайшие дни отправится в США
auroranews.am  Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что в ближайшие дни посетит США, где планирует встретиться с специальным представителем президента США Стивом Уиткофом и бизнесменом Джаредом Кушнером.
«Нас пригласили, думаю, встреча состоится в ближайшие дни, в течение недели»,- сказал он в разговоре с журналистами.
По словам Зеленского, в среду во время телефонного разговора с Уиткофом и Кушнером украинская и американская стороны обсудили предложения США, направленные на завершение украинского конфликта.
Президент Украины также сообщил, что во время визита планирует встретиться с представителями компании Lockheed Martin, которая производит ракеты для систем противовоздушной обороны Patriot.