ԱՄՆ-ը պատրաստ է կառուցողական դեր կատարել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելու գործում. Ռուբիո
23-07-2026 15:20 ԱՄՆ Քաղաքականություն
1lurer.am ԱՄՆ-ը ցանկանում է և պատրաստ է կառուցողական դեր կատարել Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև պատերազմը դադարեցնելու գործում՝ հայտարարել է պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն՝ Ֆիլիպիններում Հարավարևելյան Ասիայի երկրների ասոցիացիայի միջոցառումների շրջանակում իր ռուս գործընկերոջ հետ հանդիպումից հետո: Ռուբիոն շեշտել է՝ պատերազմի ավարտին հասնելու համար պետք է լինի մի բան, որին կհամաձայնեն թե՛ Ռուսաստանը, թե՛ Ուկրաինան:
Հանդիպմանը դիվանագետները քննարկել են երկկողմ հարաբերությունները, միջազգային օրակարգի տարբեր հարցեր: Գլխավոր թեման եղել է Ուկրաինան: Ըստ ռուսական կողմի հաղորդագրության՝ Սերգեյ Լավրովն իր ամերիկացի գործընկերոջը ներկայացրել է շփման գծում տիրող իրավիճակը և անթույլատրելի է համարել Կիևին սպառազինության հետագա մատակարարումները:
Ռուբիոն մամուլի ասուլիսում անդրադարձել է նաև Իրանի դեմ հակամարտությանը: Նրա խոսքով՝ Թեհրանն ամեն օր խնդրում է համաձայնության հասնել, սակայն խնդիրն այն է, որ նրանք ամեն անգամ խախտում են պայմանավորվածությունները կամ փորձում փոփոխել:
«Տպավորություն է, որ նրանք պատրաստ չեն գործարքի, հետևաբար, նրանք կշարունակեն վճարել դրա համար և ամեն գիշեր այդ գինն ավելի ու ավելի բարձր կլինի, մինչև խելքի գան»,- հայտարարել է Ռուբիոն:

США готовы сыграть конструктивную роль в прекращении войны между Россией и Украиной, заявил Рубио.
1lurer.am США хотят и готовы сыграть конструктивную роль в прекращении войны между Россией и Украиной, заявил госсекретарь Марко Рубио после встречи со своим российским коллегой в рамках мероприятий Ассоциации стран Юго-Восточной Азии на Филиппинах. Рубио подчеркнул, что для достижения окончания войны должно быть нечто, с чем согласится как Россия, так и Украина:
На встрече дипломаты обсудили двусторонние отношения, различные вопросы международного повестки дня. Главной темой была Украина. По сообщению российской стороны, Сергей Лавров представил своему американскому коллеге ситуацию на линии соприкосновения и назвал недопустимым дальнейшее снабжение Киева оружием:
Рубио на пресс-конференции также коснулся конфликта с Ираном. По его словам, Тегеран каждый день просит достичь соглашения, однако проблема в том, что они каждый раз нарушают договоренности или пытаются их изменить:
«Создается впечатление, что они не готовы к сделке, следовательно, они будут продолжать за это платить, и каждую ночь эта цена будет становиться все выше и выше, пока они не одумаются», - заявил Рубио: