«Ոսկե ծիրան»-ի հյուրերի շարքերում պարբերաբար հայտնվել են նոր իրանական կինոյի ռահվիրաները՝ Աբաս Քիառոստամին, Մոհսեն Մախմալբաֆը, Ջաֆար Փանահին և Ասղար Ֆարհադին։ Այժմ հանդիսատեսը կտեսնի այն մարդուն, որը, տեսախցիկը ձեռքին, նկարահանել է վարպետների ֆիլմերից շատերը։
1980-ականներից ի վեր՝ Քալարին վեց տասնյակից ավելի կինոնկարի ստեղծման է մասնակցել, իսկ նրա լուսանկարչական աշխատանքները ցուցադրվել են աշխարհի տարբեր ծայրերում։
Ֆարհադիի «Նադերի և Սիմինի ամուսնալուծությունը», Փանահիի «Խաղից դուրս»-ը, Դարիուշ Մեհրջուիի «Լեյլան», Քիառոստամիի «Քամին մեզ կտանի»՝ սրանք ընդամենը մի քանիսն են այն հանրահայտ ֆիլմերից, որոնք Մահմուդ Քալարին օգնել է լույս աշխարհ բերել։
Երևանի «Ոսկե ծիրան» 23-րդ միջազգային կինոփառատոնը կանցկացվի 2026 թվականի հուլիսի 12–19-ը։ Այս տարի ևս կինոփառատոնը կներկայացնի մրցութային և արտամրցութային ծրագրեր աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև ֆիլմեր հեղինակավոր միջազգային կինոփառատոններից՝ ներառյալ Կաննը, Բեռլինը և այլ առաջատար կինոհարթակներ։
Փառատոնի ընթացքում Հայաստան կժամանեն կինոյի համաշխարհային ճանաչում ունեցող հեղինակներ, ռեժիսորներ, դերասաններ և ոլորտի մասնագետներ, որոնք իրենց փորձն ու արվեստը կներկայացնեն հայ հանդիսատեսին՝ ստեղծելով երկխոսության, նոր գաղափարների և մշակութային փոխանակման բացառիկ հարթակ։

Махмуд Калари будет сопредседателем жюри Регионального конкурса «Золотой абрикос»
Мировоизвестный оператор Махмуд Калари будет сопредседателем жюри Регионального конкурса кинофестиваля «Золотой абрикос».
Среди гостей «Золотого абрикоса» регулярно появляются новаторы иранского кино: Аббас Киаростами, Мохсен Махмальбаф, Джафар Панахи и Асгар Фархади. Теперь зрители увидят человека, который, держа камеру в руках, снимал многие фильмы мастеров.
С 1980-х годов Калари участвовал в создании более шести десятков фильмов, а его фотографические работы были выставлены в разных уголках мира.
«Развод Надера и Симин» Фархади, «Вне игры» Панахи, «Лейла» Дариуша Мехрджуи, «Ветер нас унесет» Киаростами — это лишь некоторые из известных фильмов, которые Махмуд Калари помог создать.
23-й международный кинофестиваль «Золотой абрикос» в Ереване пройдет с 12 по 19 июля 2026 года. В этом году фестиваль также представит конкурсные и внеконкурсные программы из разных стран мира, а также фильмы с авторитетных международных кинофестивалей, включая Канны, Берлин и другие ведущие киноплатформы.
Во время фестиваля в Армению прибудут известные авторы кино, режиссеры, актеры и специалисты отрасли, которые представят свой опыт и искусство армянской аудитории, создавая уникальную платформу для диалога, новых идей и культурного обмена.