ԱՄՆ-ն համաշխարհային նախազգուշացում է տարածել արտերկրում գտնվող իր քաղաքացիների համար
ԱՄՆ-ն «համաշխարհային նախազգուշացում» է հրապարակել իր քաղաքացիների համար՝ Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի և «անսպասելի սրման հնարավորության» ֆոնին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Պետքարտուղարության հյուպատոսական բյուրոյի սոցիալական ցանցերում տեղադրված հաղորդագրությունում։«Մերձավոր Արևելքում ներկայում գտնվող ամերիկացիները պետք է զգույշ լինեն և բարձրացնեն իրենց զգոնությունը, ինչպես նաև պատրաստ լինեն չվերթերի հնարավոր չեղարկումների, օդային տարածքի պարբերաբար փակման և ճանապարհորդության հնարավոր խափանումների։
Խնդրում ենք հետևել դեսպանատների և հյուպատոսությունների անվտանգության ահազանգերին, տեղական իշխանություններին և նորություններին վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Մերձավոր Արևելքից դուրս գտնվող ամերիկացիները պետք է վերանայեն դեպի տարածաշրջան և տարածաշրջանով ճանապարհորդելու իրենց որոշումը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նաև նշվում է, որ թիրախավորվել են ԱՄՆ դիվանագիտական ​​հաստատությունները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքից դուրս։«Իրանը և Իրանին աջակցող խմբավորումները կարող են թիրախավորել ԱՄՆ-ի այլ շահերն արտասահմանում կամ Միացյալ Նահանգների և ամերիկացիների հետ կապված վայրերում ամբողջ աշխարհում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

The U.S. has issued a global alert for its citizens abroad.
The US has issued a "global alert" for its citizens amid rising tensions in the Middle East and the "possibility of unexpected escalation."
According to Armenpress, this is mentioned in a statement posted on the social media of the State Department's Consular Bureau. "Americans currently in the Middle East should exercise caution and increase their vigilance, as well as be prepared for possible flight cancellations, periodic closures of airspace, and potential disruptions to travel."
"Please follow the security alerts from embassies and consulates, local authorities, and news regarding the latest developments. Americans outside the Middle East should reconsider their decision to travel to the region and through the region," the statement reads.
It is also noted that US diplomatic facilities have been targeted, including those outside the Middle East. "Iran and Iran-backed groups may target other US interests abroad or locations worldwide associated with the United States and Americans," the statement says.