ԱՄՆ-ն համաշխարհային նախազգուշացում է տարածել արտերկրում գտնվող իր քաղաքացիների համար
ԱՄՆ-ն «համաշխարհային նախազգուշացում» է հրապարակել իր քաղաքացիների համար՝ Մերձավոր Արևելքում լարվածության աճի և «անսպասելի սրման հնարավորության» ֆոնին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին նշվում է Պետքարտուղարության հյուպատոսական բյուրոյի սոցիալական ցանցերում տեղադրված հաղորդագրությունում։«Մերձավոր Արևելքում ներկայում գտնվող ամերիկացիները պետք է զգույշ լինեն և բարձրացնեն իրենց զգոնությունը, ինչպես նաև պատրաստ լինեն չվերթերի հնարավոր չեղարկումների, օդային տարածքի պարբերաբար փակման և ճանապարհորդության հնարավոր խափանումների։
Խնդրում ենք հետևել դեսպանատների և հյուպատոսությունների անվտանգության ահազանգերին, տեղական իշխանություններին և նորություններին վերջին զարգացումների վերաբերյալ։ Մերձավոր Արևելքից դուրս գտնվող ամերիկացիները պետք է վերանայեն դեպի տարածաշրջան և տարածաշրջանով ճանապարհորդելու իրենց որոշումը», - նշված է հաղորդագրության մեջ։
Նաև նշվում է, որ թիրախավորվել են ԱՄՆ դիվանագիտական ​​հաստատությունները, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքից դուրս։«Իրանը և Իրանին աջակցող խմբավորումները կարող են թիրախավորել ԱՄՆ-ի այլ շահերն արտասահմանում կամ Միացյալ Նահանգների և ամերիկացիների հետ կապված վայրերում ամբողջ աշխարհում», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։

США опубликовали «глобальное предупреждение» для своих граждан на фоне роста напряженности на Ближнем Востоке и «возможности неожиданной эскалации».
По информации «Арменпресс», об этом говорится в сообщении, размещенном в социальных сетях консульского бюро Государственного департамента. «Американцы, находящиеся в настоящее время на Ближнем Востоке, должны быть осторожны и повысить свою бдительность, а также быть готовыми к возможным отменам рейсов, периодическим закрытиям воздушного пространства и возможным нарушениям в путешествиях.»
Пожалуйста, следите за предупреждениями о безопасности посольств и консульств, местными властями и новостями о последних событиях. Американцы, находящиеся за пределами Ближнего Востока, должны пересмотреть свое решение о поездках в регион и через регион», - говорится в сообщении.
Также отмечается, что целью стали дипломатические учреждения США, в том числе за пределами Ближнего Востока. «Иран и поддерживающие его группы могут нацеливаться на другие интересы США за границей или в местах, связанных с Соединенными Штатами и американцами по всему миру», - говорится в сообщении.