Ուկրաինայի հարցում Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումը «անսասան և վճռական» է
1in.am  Հուլիսի քսանին հիսունվեցամյա Էնդի Բըրնհեմը պաշտոնապես ստանձնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը։ Անցյալ ուրբաթ նա ընտրվել է Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ՝ փոխարինելով Քիր Սթարմերին։ Բըրնհեմը վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չառլզի հետ հանդիպումից հետո։
Դաունինգ սթրիթի նստավայրի մոտ նա լրագրողներին ասել է, որ միջազգային առաջին շփումները կունենա ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահների հետ։ Նույն օրը նա հեռախոսազրույց է ունեցել նախ Դոնալդ Թրամփի, ապա և Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Առաջին հեռախոսազրույցի մասին առայժմ մանրամասնություններ հայտնի չեն։
Մեծ Բրիտանիայի նորընտիր վարչապետի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի մասին Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հայտնել է անձամբ՝ սոցիալական հարթակում կատարած գրառման ձևաչափով։ Ըստ այդմ, Էնդի Բըրնհեմը հավաստիացրել է, որ Ուկրաինային Մեծ Բրիտանիայի «աջակցությունը անսասան և վճռական» է, և նա «անձամբ կլինի» Ուկրաինայի կողքին։
Զելենսկին անոնսավորել է, որ ամենամոտ ապագայում կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին և հատկապես կարեւորել է «հակաբալիստիկ դաշինքի ստեղծումը»։ Խոսքը մի ծրագրի մասին է, որին մասնակցության պատրաստակամություն են հայտնել եվրոպական մեկ տասնյակից ավելի երկրներ։ Այդ համաձայնությունը կայացել է, երբ Սթարմերը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում վերջին օրերն էր անցկացնում։
Էնդի Բըրնհեմի առաջին քայլերից կարելի է հասկանալ, որ նա Ուկրաինային «անսասան և վճռական աջակցելու» հարցը նախապես համաձայնեցրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Ուկրաինային աջակցության հարցում Վաշինգտոնի և Լոնդոնի դիրքորոշումների մերձեցումը սկզբունքային նշանակություն ունի։
Պաշտոնական Մոսկվան Մեծ Բրիտանիայի նորընտիր վարչապետի առաջին քայլերը դեռևս չի մեկնաբանել։ Ռուսաստանը ուկրաինական կարգավորման հարցում պաշտոնական Լոնդոնին մեղադրում է դեռևս 2022թ․ ապրիլին Ստամբուլում «նախաստորագրված պայմանավորվածություններից Կիևին տարհամոզելու» մեջ։ Երևում է, այդ դիրքորոշումը առնվազն Լեյբորիստական կուսակցության համար անփոփոխ է։

The United Kingdom's stance on Ukraine is "unyielding and resolute."
1in.am  On July 30, fifty-six-year-old Andy Burnham officially assumed the position of Prime Minister of Great Britain. Last Friday, he was elected as the leader of the Labour Party, replacing Keir Starmer. Burnham announced his assumption of the prime ministership after a meeting with King Charles of Great Britain.
Near the residence on Downing Street, he told reporters that his first international contacts would be with the presidents of the USA and Ukraine. On the same day, he had phone conversations first with Donald Trump and then with Volodymyr Zelensky. Details about the first phone call have not yet been disclosed.
Ukrainian President Zelensky personally reported on his phone conversation with the newly elected Prime Minister of Great Britain through a post on a social platform. According to this, Andy Burnham assured that Great Britain's "support for Ukraine is unwavering and decisive," and he will "be personally alongside" Ukraine.
Zelensky announced that he would meet with the Prime Minister of Great Britain in the near future and particularly emphasized the "creation of an anti-ballistic alliance." This refers to a program that more than ten European countries have expressed willingness to participate in. This agreement was reached when Starmer was spending his last days in the position of Prime Minister of Great Britain.
From Andy Burnham's first steps, it can be understood that he had previously coordinated the issue of "unwavering and decisive support for Ukraine" with US President Donald Trump. The alignment of positions between Washington and London regarding support for Ukraine is of fundamental importance.
Official Moscow has not yet commented on the first steps of Great Britain's newly elected Prime Minister. Russia has accused official London regarding the Ukrainian settlement issue of "convincing Kyiv from the pre-signed agreements in Istanbul" as early as April 2022. It seems that this position remains unchanged at least for the Labour Party.