Ուկրաինայի հարցում Մեծ Բրիտանիայի դիրքորոշումը «անսասան և վճռական» է
1in.am  Հուլիսի քսանին հիսունվեցամյա Էնդի Բըրնհեմը պաշտոնապես ստանձնել է Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնը։ Անցյալ ուրբաթ նա ընտրվել է Լեյբորիստական կուսակցության առաջնորդ՝ փոխարինելով Քիր Սթարմերին։ Բըրնհեմը վարչապետի պաշտոնը ստանձնելու մասին հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չառլզի հետ հանդիպումից հետո։
Դաունինգ սթրիթի նստավայրի մոտ նա լրագրողներին ասել է, որ միջազգային առաջին շփումները կունենա ԱՄՆ և Ուկրաինայի նախագահների հետ։ Նույն օրը նա հեռախոսազրույց է ունեցել նախ Դոնալդ Թրամփի, ապա և Վլադիմիր Զելենսկու հետ։ Առաջին հեռախոսազրույցի մասին առայժմ մանրամասնություններ հայտնի չեն։
Մեծ Բրիտանիայի նորընտիր վարչապետի հետ ունեցած հեռախոսազրույցի մասին Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկին հայտնել է անձամբ՝ սոցիալական հարթակում կատարած գրառման ձևաչափով։ Ըստ այդմ, Էնդի Բըրնհեմը հավաստիացրել է, որ Ուկրաինային Մեծ Բրիտանիայի «աջակցությունը անսասան և վճռական» է, և նա «անձամբ կլինի» Ուկրաինայի կողքին։
Զելենսկին անոնսավորել է, որ ամենամոտ ապագայում կհանդիպի Մեծ Բրիտանիայի վարչապետին և հատկապես կարեւորել է «հակաբալիստիկ դաշինքի ստեղծումը»։ Խոսքը մի ծրագրի մասին է, որին մասնակցության պատրաստակամություն են հայտնել եվրոպական մեկ տասնյակից ավելի երկրներ։ Այդ համաձայնությունը կայացել է, երբ Սթարմերը Մեծ Բրիտանիայի վարչապետի պաշտոնում վերջին օրերն էր անցկացնում։
Էնդի Բըրնհեմի առաջին քայլերից կարելի է հասկանալ, որ նա Ուկրաինային «անսասան և վճռական աջակցելու» հարցը նախապես համաձայնեցրել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հետ։ Ուկրաինային աջակցության հարցում Վաշինգտոնի և Լոնդոնի դիրքորոշումների մերձեցումը սկզբունքային նշանակություն ունի։
Պաշտոնական Մոսկվան Մեծ Բրիտանիայի նորընտիր վարչապետի առաջին քայլերը դեռևս չի մեկնաբանել։ Ռուսաստանը ուկրաինական կարգավորման հարցում պաշտոնական Լոնդոնին մեղադրում է դեռևս 2022թ․ ապրիլին Ստամբուլում «նախաստորագրված պայմանավորվածություններից Կիևին տարհամոզելու» մեջ։ Երևում է, այդ դիրքորոշումը առնվազն Լեյբորիստական կուսակցության համար անփոփոխ է։

Позиция Великобритании по вопросу Украины «непоколебима и решительна»
1in.am  26 июля 56-летний Энди Бернхэм официально занял пост премьер-министра Великобритании. В прошлую пятницу он был избран лидером Лейбористской партии, сменив Кира Стармера. Бернхэм объявил о вступлении в должность премьер-министра после встречи с королем Великобритании Чарльзом.
У резиденции на Даунинг-стрит он сказал журналистам, что у него будут первые международные контакты с президентами США и Украины. В тот же день он провел телефонный разговор сначала с Дональдом Трампом, а затем и с Владимиром Зеленским. Подробности о первом телефонном разговоре пока не известны.
Президент Украины Зеленский сообщил о телефонном разговоре с новоизбранным премьер-министром Великобритании лично, в формате записи в социальной сети. Согласно этому, Энди Бернхэм заверил, что поддержка Украины со стороны Великобритании «непоколебима и решительна», и он «лично будет» рядом с Украиной.
Зеленский анонсировал, что в ближайшее время встретится с премьер-министром Великобритании и особенно подчеркнул важность «создания противоракетного альянса». Речь идет о программе, к участию в которой выразили готовность более десяти европейских стран. Это соглашение было достигнуто, когда Стармер проводил последние дни на посту премьер-министра Великобритании.
Из первых шагов Энди Бернхэма можно понять, что он заранее согласовал вопрос «непоколебимой и решительной поддержки» Украины с президентом США Дональдом Трампом. Сближение позиций Вашингтона и Лондона по вопросу поддержки Украины имеет принципиальное значение.
Официальная Москва пока не прокомментировала первые шаги новоизбранного премьер-министра Великобритании. Россия обвиняет официальной Лондон в том, что он еще в апреле 2022 года в Стамбуле «убедил Киев в предварительно подписанных договоренностях». Видимо, эта позиция по меньшей мере остается неизменной для Лейбористской партии.