6.7 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
21-07-2026 11:40 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

The pre-trial investigation regarding the person who committed a computer theft amounting to 6.7 million drams has been completed.
21-07-2026 11:40 Armenia Human Rights
The preliminary investigation into the case of particularly large-scale computer theft initiated by the Cybercrime and High Technologies Investigation Department of the Main Investigation Department of the RA Investigative Committee has been completed regarding one individual:
During the preliminary investigation, evident factual data was obtained indicating that K.M., having learned about a technical flaw in the electronic application of the company that prevents the verification of account balances while making transfers between accounts, with the direct intent to commit theft of another's property, illegally—without permission provided by law, contract, or any other legal basis—entered data into the computer system regarding the transfer of allegedly available amounts of money from his bank account opened in his name to the company's account during the period from March 30 to April 8, 2024.
Subsequently, due to the aforementioned technical flaw, an amount of 6 million 714 thousand AMD was generated in the balance of his electronic wallet and the account opened in his name, which was stolen through the method of transferring to other bank cards.
The criminal proceedings against K.M. have been sent to the supervising prosecutor with an accusatory conclusion.
Notice: The person accused of the crime is considered innocent until proven guilty in accordance with the procedure established by the Criminal Procedure Code by a legally binding court decision.