6.7 մլն դրամի համակարգչային հափշտակություն կատարած անձի մասով քրեական վարույթի նախաքննությունն ավարտվել է
21-07-2026 11:40 Հայաստան Իրավունք
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության կիբեռհանցագործությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտում կատարված հանցագործությունների քննության վարչությունում ավարտվել է առանձնապես խոշոր չափերով համակարգչային հափշտակության դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի նախաքննությունը՝ 1 անձի մասով:
Նախաքննության ընթացքում առերևույթ փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել այն մասին, որ Խ․Մ․-ն տեղեկանալով ընկերության էլեկտրոնային հավելվածի միջոցով հաշիվների միջև փոխանցումներ իրականացնելիս հաշվի մնացորդի ստուգման գործառույթ չիրականացնելու տեխնիկական խոտանի մասին, ուրիշի գույքի հափշտակություն կատարելու ուղղակի դիտավորությամբ, 2024 թվականի մարտի 30-ից ապրիլի 8-ն ընկած ժամանակահատվածում, ապօրինի՝ առանց օրենքով, պայմանագրով կամ իրավաչափ այլ հիմքով նախատեսված թույլտվության, համակարգչային համակարգում՝ իր անվամբ բացված բանկային հաշվում մուտքագրել է իբր առկա տարբեր չափերի գումարներ դեպի ընկերության իր հաշվեհամար փոխանցելու վերաբերյալ տվյալներ:
Այնուհետև, վերը ներկայացված տեխնիկական խոտանով պայմանավորված՝ ընկերության իր էլեկտրոնային դրամապանակի և իր անվամբ բացված հաշվեհամարի հաշվեկշռին գեներացվել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 6 մլն 714 հզր ՀՀ դրամ գումար, որն այլ բանկային քարտերի փոխանցելու եղանակով հափշտակվել է։

Завершено предварительное следствие по уголовному делу в отношении лица, совершившего кражу компьютеров на сумму 6,7 млн драм.
21-07-2026 11:40 Армения Право
Главное управление по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершило предварительное расследование уголовного дела по факту кражи в особо крупном размере с использованием компьютера в отношении 1 лица:
В ходе предварительного расследования были получены очевидные фактические данные о том, что Х.М., узнав о техническом сбое, не позволяющем осуществлять проверку остатка счета при переводах между счетами через электронное приложение компании, с прямым намерением совершить кражу чужого имущества, в период с 30 марта по 8 апреля 2024 года незаконно, без разрешения, предусмотренного законом, договором или иным законным основанием, ввел в компьютерную систему данные о переводе якобы имеющихся денежных средств различных сумм на свой расчетный счет компании.
Затем, в результате указанного технического сбоя, на балансе его электронного кошелька и расчетного счета, открытого на его имя, была сгенерирована сумма в особо крупном размере — 6 млн 714 тыс. драмов РА, которая была похищена путем перевода на другие банковские карты.
Уголовное дело в отношении Х.М. с обвинительным заключением направлено прокурору для надзора.
Уведомление: лицо, обвиняемое в совершении преступления, считается невиновным, пока его вина не будет доказана в порядке, установленном Уголовно-процессуальным кодексом, решением суда, вступившим в законную силу.