Ռուսաստանի Դաշնությունում Իտալիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ երկու իտալացի դիվանագետների պատասխան անցանկալի անձ հայտարարելու կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։«Հուլիսի 20-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել է Իտալիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջովաննի Սկոպան՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության ռազմածովային և ռազմաօդային կցորդին և ռազմածովային կցորդի օգնականին Իտալիայի տարածքը լքելու՝ իտալական կողմի ավելի վաղ ներկայացրած անհիմն պահանջների կապակցությամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հետևելով փոխադարձության սկզբունքին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունն անցանկալի անձինք է հայտարարում Ռուսաստանում Իտալիայի դեսպանության պաշտպանության հարցերով կցորդի օգնական Վիտորիո Պարելլային և կցորդ Դավիդե Դ'Ապրիլեին։ Նրանք, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները պետք է լքեն Ռուսաստանը երեք օրվա ընթացքում, հայտնել են դիվանագիտական գերատեսչությունում։
ՌԴ դիվանագետների դեմ ուղղված ցանկացած թշնամական կամ սադրիչ գործողության կհետևի պատշաճ պատասխան, ընդգծել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում:Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին հուլիսի 9-ին հայտարարել էր, որ Հռոմն արտաքսել է Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպանատան երկու ռազմական կցորդների, որոնք, ենթադրաբար, ներգրավված են եղել լրտեսական գործունեության մեջ։

The Russian Foreign Ministry has obliged Italian diplomats to leave Russia within three days.
The temporary chargé d'affaires of Italy has been summoned to the Ministry of Foreign Affairs in the Russian Federation in connection with the declaration of two Italian diplomats as undesirable persons.
According to “Armenpress”, this is stated in the message from the Russian Ministry of Foreign Affairs. “On July 20, the temporary chargé d'affaires of the Republic of Italy, Giovanni Scoppa, was summoned to the Ministry of Foreign Affairs of Russia regarding the earlier unfounded demands presented by the Italian side for the naval and air attaché of the Russian Embassy and the assistant to the naval attaché to leave the territory of Italy,” the message states.
Following the principle of reciprocity, the Russian Federation declares as undesirable persons the assistant military attaché for defense issues at the Italian Embassy in Russia, Vittorio Parella, and attaché Davide D'Aprile. They, along with their family members, must leave Russia within three days, the diplomatic office has reported.
Any hostile or provocative actions directed against Russian diplomats will be met with an appropriate response, emphasized the Russian Ministry of Foreign Affairs. On July 9, Italy's Foreign Minister Antonio Tajani announced that Rome had expelled two military attachés of the Russian Embassy in Italy, who were allegedly involved in espionage activities.