Ռուսաստանի Դաշնությունում Իտալիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը կանչվել է Արտաքին գործերի նախարարություն՝ երկու իտալացի դիվանագետների պատասխան անցանկալի անձ հայտարարելու կապակցությամբ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասվում է Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության հաղորդագրության մեջ։«Հուլիսի 20-ին Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարություն է կանչվել է Իտալիայի Հանրապետության գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Ջովաննի Սկոպան՝ Ռուսաստանի Դաշնության դեսպանության ռազմածովային և ռազմաօդային կցորդին և ռազմածովային կցորդի օգնականին Իտալիայի տարածքը լքելու՝ իտալական կողմի ավելի վաղ ներկայացրած անհիմն պահանջների կապակցությամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Հետևելով փոխադարձության սկզբունքին՝ Ռուսաստանի Դաշնությունն անցանկալի անձինք է հայտարարում Ռուսաստանում Իտալիայի դեսպանության պաշտպանության հարցերով կցորդի օգնական Վիտորիո Պարելլային և կցորդ Դավիդե Դ'Ապրիլեին։ Նրանք, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների անդամները պետք է լքեն Ռուսաստանը երեք օրվա ընթացքում, հայտնել են դիվանագիտական գերատեսչությունում։
ՌԴ դիվանագետների դեմ ուղղված ցանկացած թշնամական կամ սադրիչ գործողության կհետևի պատշաճ պատասխան, ընդգծել են Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում:Իտալիայի արտաքին գործերի նախարար Անտոնիո Տայանին հուլիսի 9-ին հայտարարել էր, որ Հռոմն արտաքսել է Իտալիայում Ռուսաստանի դեսպանատան երկու ռազմական կցորդների, որոնք, ենթադրաբար, ներգրավված են եղել լրտեսական գործունեության մեջ։

МИД России обязал итальянских дипломатов покинуть страну в течение трех дней
Временно поверенный в делах Италии в Российской Федерации был вызван в Министерство иностранных дел в связи с объявлением двух итальянских дипломатов персонами нон грата.
По информации «Арменпрес», об этом говорится в сообщении Министерства иностранных дел России. «20 июля в Министерство иностранных дел России был вызван временный поверенный в делах Итальянской Республики Джованни Скопан в связи с ранее представленными итальянской стороной необоснованными требованиями о покидании территории России военным атташе и помощником военного атташе посольства России», - говорится в сообщении.
Следуя принципу взаимности, Российская Федерация объявляет персонами нон грата помощника военного атташе по вопросам защиты посольства Италии в России Виторио Пареллу и атташе Давиде Д'Априли. Они, а также члены их семей должны покинуть Россию в течение трех дней, сообщили в дипломатическом ведомстве.
На любые враждебные или провокационные действия в отношении российских дипломатов последует соответствующий ответ, подчеркнули в Министерстве иностранных дел России. Министр иностранных дел Италии Антонио Таяни 9 июля заявил, что Рим выдворил двух военных атташе посольства России в Италии, которые, предположительно, были вовлечены в шпионскую деятельность.