Ջրային կոմիտեում քննարկվել են «Վեոլիա Ջրի» անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրի դրույթները
21-07-2026 11:05 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Այսօր Ջրային կոմիտեում քննարկվել են «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի 2022-2031 թվականների կատարողական ցուցանիշների գնահատման նպատակով անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրի մի շարք դրույթներ։ Այդ մասին հայտնում են Ջրային կոմիտեից:
Քննարկումը վարել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ջրային կոմիտեի նախագահի տեղակալները, մասնագիտական ստորաբաժանումների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների իրականացման նպատակով ընտրված «Դեկոն Ինթերնեյշնել» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Ինգո Թյովսը, ընկերության ղեկավարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանը և ֆինանսական մասնագետ Հասմիկ Հովսեփյանը։
Անկախ տեխնիկական աուդիտի միջոցով հնարավոր կլինի առավել համապարփակ գնահատել «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից մատուցվող ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների որակը և դրանց համապատասխանությունը սահմանված կատարողական ցուցանիշներին։
Գնահատման հիմնական կատարողական ցուցանիշներն են՝
մատակարարվող ջրի որակը,
ջրամատակարարման շարունակականությունը,
չհաշվառվող ջրի մակարդակը և բաժանորդների
գոհունակության մակարդակը։
Վերջինիս գնահատման նպատակով տեխնիկական աուդիտի շրջանակում, ի թիվս այլ գործառույթների, նախատեսվում է իրականացնել բաժանորդների գոհունակության պատահական ընտրանքով հարցումներ, որոնց արդյունքները կներառվեն «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի գործունեության գնահատման հիմնական ցուցանիշների շարքում։
Վարձակալության պայմանագրով սահմանված կատարողական ցուցանիշների չապահովման դեպքում անկախ տեխնիկական աուդիտի արդյունքները հիմք են հանդիսանալու պայմանագրով նախատեսված տույժերի և պատասխանատվության այլ միջոցների կիրառման համար։

The provisions of the contract for the acquisition of independent technical auditing services from "Veolia Water" have been discussed at the Water Committee.
21-07-2026 11:05 Armenia Press release
Today, a number of provisions of the contract for the procurement of independent technical auditing services aimed at assessing the performance indicators of "Veolia Water" LLC for the years 2022-2031 were discussed at the Water Committee. This was reported by the Water Committee.
The discussion was led by the Chairman of the Water Committee, Aramazd Ghalamkaryan. The meeting was attended by the Deputy Chairmen of the Water Committee, representatives of professional divisions, as well as the Executive Director of "Decon International" LLC, selected for the implementation of independent technical auditing services, Ingo Tyovs, the Deputy Head of the company, Hovhannes Harutyunyan, and financial specialist Hasmik Hovsepyan.
Through independent technical auditing, it will be possible to comprehensively assess the quality of water supply and drainage services provided by "Veolia Water" LLC and their compliance with established performance indicators.
The main performance indicators for assessment are:
the quality of supplied water,
the continuity of water supply,
the level of non-revenue water, and the
level of customer satisfaction.
To assess the latter, within the framework of the technical audit, among other functions, random surveys of customer satisfaction are planned to be conducted, the results of which will be included in the main indicators for evaluating the activities of "Veolia Water" LLC.
In case of failure to meet the performance indicators stipulated in the lease agreement, the results of the independent technical audit will serve as the basis for the application of penalties and other measures of liability provided for in the contract.