Ջրային կոմիտեում քննարկվել են «Վեոլիա Ջրի» անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրի դրույթները
21-07-2026 11:05 Հայաստան Մամլո հաղորդագրություն
Այսօր Ջրային կոմիտեում քննարկվել են «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի 2022-2031 թվականների կատարողական ցուցանիշների գնահատման նպատակով անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների ձեռքբերման պայմանագրի մի շարք դրույթներ։ Այդ մասին հայտնում են Ջրային կոմիտեից:
Քննարկումը վարել է Ջրային կոմիտեի նախագահ Արամազդ Ղալամքարյանը։ Հանդիպմանը մասնակցել են Ջրային կոմիտեի նախագահի տեղակալները, մասնագիտական ստորաբաժանումների ներկայացուցիչները, ինչպես նաև անկախ տեխնիկական աուդիտորական ծառայությունների իրականացման նպատակով ընտրված «Դեկոն Ինթերնեյշնել» ՍՊԸ-ի գործադիր տնօրեն Ինգո Թյովսը, ընկերության ղեկավարի տեղակալ Հովհաննես Հարությունյանը և ֆինանսական մասնագետ Հասմիկ Հովսեփյանը։
Անկախ տեխնիկական աուդիտի միջոցով հնարավոր կլինի առավել համապարփակ գնահատել «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի կողմից մատուցվող ջրամատակարարման և ջրահեռացման ծառայությունների որակը և դրանց համապատասխանությունը սահմանված կատարողական ցուցանիշներին։
Գնահատման հիմնական կատարողական ցուցանիշներն են՝
մատակարարվող ջրի որակը,
ջրամատակարարման շարունակականությունը,
չհաշվառվող ջրի մակարդակը և բաժանորդների
գոհունակության մակարդակը։
Վերջինիս գնահատման նպատակով տեխնիկական աուդիտի շրջանակում, ի թիվս այլ գործառույթների, նախատեսվում է իրականացնել բաժանորդների գոհունակության պատահական ընտրանքով հարցումներ, որոնց արդյունքները կներառվեն «Վեոլիա Ջուր» ՓԲԸ-ի գործունեության գնահատման հիմնական ցուցանիշների շարքում։
Վարձակալության պայմանագրով սահմանված կատարողական ցուցանիշների չապահովման դեպքում անկախ տեխնիկական աուդիտի արդյունքները հիմք են հանդիսանալու պայմանագրով նախատեսված տույժերի և պատասխանատվության այլ միջոցների կիրառման համար։

В Комитете по водным ресурсам обсуждены условия контракта на приобретение независимых технических аудиторских услуг «Veolia Water».
21-07-2026 11:05 Армения Пресс-релизы
Сегодня в Водном комитете обсуждены ряд положений договора на приобретение независимых технических аудиторских услуг с целью оценки показателей деятельности компании «Веолия Вода» за 2022-2031 годы. Об этом сообщает Водный комитет:
Обсуждение вел председатель Водного комитета Арамазд Галамкарян. В встрече приняли участие заместители председателя Водного комитета, представители профессиональных подразделений, а также генеральный директор выбранной для реализации независимых технических аудиторских услуг компании «Декон Интернешнл» Инго Тевс, заместитель руководителя компании Геворг Харутюнян и финансовый специалист Хасмик Ховсепян.
С помощью независимого технического аудита будет возможно более всесторонне оценить качество предоставляемых компанией «Веолия Вода» услуг по водоснабжению и водоотведению, а также их соответствие установленным показателям деятельности.
Основные показатели оценки:
качество поставляемой воды,
непрерывность водоснабжения,
уровень неучтенной воды и уровень удовлетворенности
абонентов.
С целью оценки последнего в рамках технического аудита, наряду с другими функциями, планируется провести случайные опросы абонентов о степени их удовлетворенности, результаты которых будут включены в ряд основных показателей оценки деятельности компании «Веолия Вода».
В случае неисполнения показателей, установленных арендным договором, результаты независимого технического аудита станут основанием для применения штрафов и других мер ответственности, предусмотренных договором.