Ռուս-թուրքական «միությանը երբեք չի կարելի երբեք ասել»
1in.am Թուրքիայի «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի նախաձեռնությամբ հուլիսի 18-19-ին Անկարայում «Ընդդեմ մեծ պատերազմի միություն» խորագրով միջազգային խորհրդաժողով է անցկացվել։ Տեղեկությունը ֆեյսբուքյան գրառումով հրապարակայնացրել է Բաքվի «Ատլաս» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Էլխան Շահինօղլուն։
Խորհրդաժողովին մասնակցել են տասնյոթ երկրից ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանից։ Քննարկման է դրվել Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Չինաստանի և Իրանի մասնակցությամբ ռազմավարական միություն ստեղծելու գաղափարը։ Ըստ Շահինօղլուի, խորհրդաժողովի մասնակիցները «համաձայնել են, որ եվրասիական չորս պետությունների միությունը միակ ուժն է, որ կարող է կայունություն ապահովել և կանխել համաշխարհային աղետալի պատերազմը»։
Խորհրդաժողովին մասնակցել է եվրասիականության գաղափարախոս, ռուսաստանցի քաղաքագետ Ալեքսանդր Դուգինը։ Նա հայտարարել է, որ «Ղազախստանը և Ադրբեջանը պետք է Ռուսաստանին կապված լինեն»։ Շահինօղլուն չի մասնավորեցրել, թե Անկարայի խորհրդաժողովին Ադրբեջանից ով կամ քաղաքական ինչ ուժի ներկայացուցիչներ են մասնակցել։ Նա միայն ընդգծել է, որ «Դուգին-Փերինչեք տանդեմի գաղափարները Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերին դեմ» են։
Այդպես է իրականում, թե ոչ, բարդ է միաանշանակ ասել։ Էական է, որ եվրասիական չորս պետությունների միություն ստեղծելու գաղափարը դրվել է շրջանառության։ Ընդ որում, խորհրդաժողովը գումարվել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների առաջնորդների երկօրյա քննարկումներից հետո, որոնց արդյունքում ընդունված ամփոփիչ փաստաթղթում Ռուսաստանը գնահատվել է «երկարաժամկետ սպառնալիք»։
Անկարայում ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների բանակցություններից հետո Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը այցելել է Կիև։ Ուկրաինացի պաշտոնակցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսից ժամեր հետո «Ռոսելխոզնադզորը» հայտարարել է թուրքական հինգ ընկերություններից կորիզավոր մրգերի Ռուսաստան ներմուծումը «ժամանակավորապես դադարեցնելու» մասին։ Ըստ տեղեկությունների, Ռուսաստանը դեռևս համաձայնություն չի տվել, որպեսզի Թուրքիան C 400 ՀՕՊ համակարգը երրորդ երկրի վաճառի։
Այս իրավիճակում Փերինչեք-Դուգին տանդեմի կազմակերպած խորհրդաժողովը, իհարկե, տեսանելի հեռանկարում հազիվ թե գործնական հետեւանքներ ունենա, բայց որտեղ կա գաղափար, այնտեղ հնարավոր է առնվազն երկկողմ քննարկումների համար նպաստավոր միջավայր ստեղծել։ Իսկ քաղաքականության մեջ ընդունված է «երբեք մի ասա երբեք» սկզբունքը։

Русско-турецкому «союзу никогда нельзя говорить никогда»
1in.am По инициативе лидера турецкой партии «Отечество» Догу Перинчека 18-19 июля в Анкаре прошла международная конференция под названием «Союз против великой войны». Информацию об этом опубликовал в Facebook руководитель аналитического центра «Атлас» в Баку Эльхан Шахиноглу.
В конференции приняли участие представители из семнадцати стран, в том числе из Азербайджана. На обсуждение была вынесена идея создания стратегического союза с участием России, Турции, Китая и Ирана. По словам Шахиноглу, участники конференции «согласились, что союз четырех евразийских государств является единственной силой, способной обеспечить стабильность и предотвратить глобальную катастрофическую войну».
В конференции участвовал идеолог евразийства, российский политолог Александр Дугин. Он заявил, что «Казахстан и Азербайджан должны быть связаны с Россией». Шахиноглу не уточнил, кто именно из Азербайджана или представители какой политической силы участвовали в анкарской конференции. Он только подчеркнул, что «идеи тандема Дугин-Перинчек противоречат интересам Турции и Азербайджана».
Так это на самом деле или нет, сложно однозначно сказать. Существенно, что идея создания союза четырех евразийских государств была вынесена на обсуждение. При этом конференция была проведена в Анкаре после двухдневных обсуждений лидеров стран-членов НАТО, по итогам которых в принятом итоговом документе Россия была оценена как «долгосрочная угроза».
После переговоров президентов США и Турции министр иностранных дел Турции Хакан Фидан посетил Киев. Через несколько часов после совместной пресс-конференции с украинским коллегой «Россельхознадзор» объявил о «временном приостановлении» импорта косточковых фруктов из пяти турецких компаний в Россию. По имеющимся данным, Россия пока не дала согласие на продажу Турцией ЗРК С-400 третьей стране.
В этой ситуации конференция, организованная тандемом Перинчек-Дугин, конечно, в обозримом будущем вряд ли даст практические результаты, но где есть идея, там можно создать как минимум благоприятную среду для двусторонних обсуждений. А в политике принято следовать принципу «никогда не говори никогда».