Ռուս-թուրքական «միությանը երբեք չի կարելի երբեք ասել»
1in.am Թուրքիայի «Հայրենիք» կուսակցության առաջնորդ Դողու Փերինչեքի նախաձեռնությամբ հուլիսի 18-19-ին Անկարայում «Ընդդեմ մեծ պատերազմի միություն» խորագրով միջազգային խորհրդաժողով է անցկացվել։ Տեղեկությունը ֆեյսբուքյան գրառումով հրապարակայնացրել է Բաքվի «Ատլաս» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Էլխան Շահինօղլուն։
Խորհրդաժողովին մասնակցել են տասնյոթ երկրից ներկայացուցիչներ, այդ թվում՝ Ադրբեջանից։ Քննարկման է դրվել Ռուսաստանի, Թուրքիայի, Չինաստանի և Իրանի մասնակցությամբ ռազմավարական միություն ստեղծելու գաղափարը։ Ըստ Շահինօղլուի, խորհրդաժողովի մասնակիցները «համաձայնել են, որ եվրասիական չորս պետությունների միությունը միակ ուժն է, որ կարող է կայունություն ապահովել և կանխել համաշխարհային աղետալի պատերազմը»։
Խորհրդաժողովին մասնակցել է եվրասիականության գաղափարախոս, ռուսաստանցի քաղաքագետ Ալեքսանդր Դուգինը։ Նա հայտարարել է, որ «Ղազախստանը և Ադրբեջանը պետք է Ռուսաստանին կապված լինեն»։ Շահինօղլուն չի մասնավորեցրել, թե Անկարայի խորհրդաժողովին Ադրբեջանից ով կամ քաղաքական ինչ ուժի ներկայացուցիչներ են մասնակցել։ Նա միայն ընդգծել է, որ «Դուգին-Փերինչեք տանդեմի գաղափարները Թուրքիայի և Ադրբեջանի շահերին դեմ» են։
Այդպես է իրականում, թե ոչ, բարդ է միաանշանակ ասել։ Էական է, որ եվրասիական չորս պետությունների միություն ստեղծելու գաղափարը դրվել է շրջանառության։ Ընդ որում, խորհրդաժողովը գումարվել է Անկարայում ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրների առաջնորդների երկօրյա քննարկումներից հետո, որոնց արդյունքում ընդունված ամփոփիչ փաստաթղթում Ռուսաստանը գնահատվել է «երկարաժամկետ սպառնալիք»։
Անկարայում ԱՄՆ և Թուրքիայի նախագահների բանակցություններից հետո Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Հաքան Ֆիդանը այցելել է Կիև։ Ուկրաինացի պաշտոնակցի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսից ժամեր հետո «Ռոսելխոզնադզորը» հայտարարել է թուրքական հինգ ընկերություններից կորիզավոր մրգերի Ռուսաստան ներմուծումը «ժամանակավորապես դադարեցնելու» մասին։ Ըստ տեղեկությունների, Ռուսաստանը դեռևս համաձայնություն չի տվել, որպեսզի Թուրքիան C 400 ՀՕՊ համակարգը երրորդ երկրի վաճառի։
Այս իրավիճակում Փերինչեք-Դուգին տանդեմի կազմակերպած խորհրդաժողովը, իհարկե, տեսանելի հեռանկարում հազիվ թե գործնական հետեւանքներ ունենա, բայց որտեղ կա գաղափար, այնտեղ հնարավոր է առնվազն երկկողմ քննարկումների համար նպաստավոր միջավայր ստեղծել։ Իսկ քաղաքականության մեջ ընդունված է «երբեք մի ասա երբեք» սկզբունքը։

The Russian-Turkish "union should never be said never."
1in.am  An international conference titled "Union Against Great War" was held in Ankara on July 18-19, initiated by Doğu Perinçek, the leader of Turkey's "Homeland" party. The information was made public through a Facebook post by Elxan Şahinoglu, the head of the "Atlas" analytical center in Baku.
Representatives from seventeen countries participated in the conference, including Azerbaijan. The idea of creating a strategic alliance involving Russia, Turkey, China, and Iran was discussed. According to Şahinoglu, the participants of the conference "agreed that the union of the four Eurasian states is the only force that can ensure stability and prevent a global catastrophic war."
The conference featured the Eurasian ideologue, Russian political scientist Alexander Dugin. He stated that "Kazakhstan and Azerbaijan should be connected to Russia." Şahinoglu did not specify who from Azerbaijan or which political forces participated in the Ankara conference. He only emphasized that the ideas of the "Dugin-Perinçek tandem" are against the interests of Turkey and Azerbaijan.
Whether this is true or not, it is difficult to say definitively. It is significant that the idea of creating a union of four Eurasian states has been put into circulation. Moreover, the conference was held in Ankara following two days of discussions among the leaders of NATO member countries, during which Russia was assessed as a "long-term threat" in the adopted final document.
After the negotiations between the presidents of the USA and Turkey in Ankara, Turkey's Foreign Minister Hakan Fidan visited Kyiv. Hours after a joint press conference with his Ukrainian counterpart, "Rosselkhoznadzor" announced the "temporary suspension" of the import of core fruits from five Turkish companies to Russia. According to reports, Russia has not yet agreed to allow Turkey to sell the C 400 air defense system to a third country.
In this situation, the conference organized by the Perinçek-Dugin tandem is unlikely to have practical consequences in the visible future, but where there is an idea, it is at least possible to create a favorable environment for bilateral discussions. In politics, the principle of "never say never" is accepted.