Թրամփը հայտնել է Բրիտանիայի նոր վարչապետի հետ առաջիկա հանդիպման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի նորանշանակ վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի հետ հեռախոսազրույցի մասին, որի ընթացքում քննարկվել են տարբեր թեմաներ։ Նա նաև հայտնել է, որ իրենք մոտ ապագայում կհանդիպեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը գրառում է արել Truth Social հարթակում։«Ես շատ լավ զրույց ունեցա Միացյալ Թագավորության նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի հետ։
Մենք քննարկեցինք բազմաթիվ թեմաներ, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի հետ մեր հիանալի հարաբերությունները։ Մենք կհանդիպենք ոչ շատ հեռու ապագայում՝ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաները», - գրել է Թրամփը։Նա հավելել է, որ Բրիտանիայի վարչապետը մեծ աշխատանք ունի կատարելու, և նա կկարողանա դա անել, իսկ ԱՄՆ-ն նրա կողքին կլինի և կօգնի։
«Մենք քննարկեցինք Հյուսիսային ծովի նավթը, առևտուրը, ռազմական դաշինքը, Հորմուզի նեղուցի ականազերծումը և շատ այլ թեմաներ։ Հեռախոսազրույցը հետաքրքիր էր և շատ լավ անցավ։ Ես վարչապետ Բըրնհեմին մաղթեցի հաջողություն», - եզրափակել է Թրամփը։
Քիր Սթարմերի պաշտոնական հրաժարականից և Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի կողմից վարչապետ նշանակվելուց հետո Բըրնհեմը հայտարարել էր, որ առաջին օտարերկրյա ղեկավարները, որոնց հետ հեռախոսազրույցներ կունենա, կլինեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։

Президент США Дональд Трамп объявил о телефонном разговоре с новым премьер-министром Великобритании Энди Бернхемом, в ходе которого были обсуждены различные темы. Он также сообщил, что они встретятся в ближайшем будущем.
«Арменпресс»- по информации которого, после телефонного разговора Трамп сделал запись на платформе Truth Social. «У меня был очень хороший разговор с новым премьер-министром Соединенного Королевства Энди Бернхемом.
Мы обсудили множество тем, включая наши замечательные отношения с Великобританией. Мы встретимся не так далеко в будущем, чтобы обсудить вопросы, представляющие взаимный интерес», - написал Трамп. Он добавил, что у премьер-министра Великобритании много работы, и он сможет это сделать, а США будут рядом и помогут.
«Мы обсудили нефть в Северном море, торговлю, военный альянс, разминирование Ормузского пролива и многие другие темы. Разговор был интересным и прошел очень хорошо. Я пожелал премьеру Бернхему удачи», - заключил Трамп.
После официального отставки Кира Стармера и назначения премьер-министром королем Великобритании Чарльзом III, Бернхем заявил, что первыми иностранными лидерами, с которыми он проведет телефонные разговоры, будут президент США Дональд Трамп и президент Украины Владимир Зеленский.