Թրամփը հայտնել է Բրիտանիայի նոր վարչապետի հետ առաջիկա հանդիպման մասին
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայի նորանշանակ վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի հետ հեռախոսազրույցի մասին, որի ընթացքում քննարկվել են տարբեր թեմաներ։ Նա նաև հայտնել է, որ իրենք մոտ ապագայում կհանդիպեն։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցից հետո Թրամփը գրառում է արել Truth Social հարթակում։«Ես շատ լավ զրույց ունեցա Միացյալ Թագավորության նոր վարչապետ Էնդի Բըրնհեմի հետ։
Մենք քննարկեցինք բազմաթիվ թեմաներ, այդ թվում՝ Մեծ Բրիտանիայի հետ մեր հիանալի հարաբերությունները։ Մենք կհանդիպենք ոչ շատ հեռու ապագայում՝ քննարկելու փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաները», - գրել է Թրամփը։Նա հավելել է, որ Բրիտանիայի վարչապետը մեծ աշխատանք ունի կատարելու, և նա կկարողանա դա անել, իսկ ԱՄՆ-ն նրա կողքին կլինի և կօգնի։
«Մենք քննարկեցինք Հյուսիսային ծովի նավթը, առևտուրը, ռազմական դաշինքը, Հորմուզի նեղուցի ականազերծումը և շատ այլ թեմաներ։ Հեռախոսազրույցը հետաքրքիր էր և շատ լավ անցավ։ Ես վարչապետ Բըրնհեմին մաղթեցի հաջողություն», - եզրափակել է Թրամփը։
Քիր Սթարմերի պաշտոնական հրաժարականից և Մեծ Բրիտանիայի թագավոր Չարլզ 3-րդի կողմից վարչապետ նշանակվելուց հետո Բըրնհեմը հայտարարել էր, որ առաջին օտարերկրյա ղեկավարները, որոնց հետ հեռախոսազրույցներ կունենա, կլինեն ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։

Trump has announced an upcoming meeting with Britain's new Prime Minister.
U.S. President Donald Trump has announced a phone conversation with newly appointed British Prime Minister Andy Burnham, during which various topics were discussed. He also stated that they will meet in the near future.
According to "Armenpress", after the phone call, Trump made a post on the Truth Social platform. "I had a very good conversation with the new Prime Minister of the United Kingdom, Andy Burnham."
"We discussed many topics, including our wonderful relationship with Great Britain. We will meet not too far in the future to discuss issues of mutual interest," Trump wrote. He added that the British Prime Minister has a lot of work to do, and he will be able to do it, while the U.S. will be by his side and will help.
"We discussed North Sea oil, trade, military alliances, the demining of the Strait of Hormuz, and many other topics. The phone conversation was interesting and went very well. I wished Prime Minister Burnham success," Trump concluded.
Following Keir Starmer's official resignation and the appointment of Prime Minister by King Charles III of Great Britain, Burnham announced that the first foreign leaders he would have phone conversations with would be U.S. President Donald Trump and Ukrainian President Volodymyr Zelensky.