Ապօրինի արդյունահանման դեպք է բացահայտվել․ պետությանը պատճառվել է խոշոր չափերի վնաս
Համայնքային ոստիկանության Եղեգնաձորի բաժնի ծառայողները ստացել էին տեղեկություն, որ Վայք քաղաքի 70-ամյա բնակիչը Մալիշկա գյուղի բնակիչ 49-ամյա տղամարդու աջակցությամբ, առանց լիցենզիայի և համապատասխան թույլտվության, կազմակերպել է ապօրինի արդյունահանում։
«Տեղեկությունը ստուգվեց ու հաստատվեց։ Պարզվեց, որ Մալիշկա գյուղի համայնքային նշանակության հողատարածքում ապօրինի արդյունահանում են հրաբխային բազալտ, քարը տեղափոխում Վայքում գտնվող՝ 70-ամյա տղամարդուն պատկանող մշակման արտադրամաս և վաճառում։
Հունիսի 20-ին Եղեգնաձորի համայնքային ոստիկանները մեկնեցին բազալտի արդյունահանման տարածք, որտեղ ձերբակալեցին և բաժին տեղափոխեցին աջակցող 49-ամյա տղամարդուն ու ևս չորս հոգու։ Նրանց շահագործած ավտոկռունկն ու բազալտի հանքաքարով բարձած բեռնատարը տեղափոխվեցին պահպանվող հատուկ տարածք։
Կազմված փաստաթղթերը ներկայացվել են Վայոց ձորի մարզային քննչական վարչություն, որտեղ նախաձեռնվել է քրեական վարույթ։

Обнаружен случай незаконной добычи: государству причинен крупный ущерб
Служители муниципальной полиции Ехегнадзора получили информацию о том, что 70-летний житель города Вайк с помощью 49-летнего мужчины из деревни Малишка организовал незаконный добычу без лицензии и соответствующего разрешения.
«Информация была проверена и подтверждена. Выяснилось, что на земельном участке местного значения в деревне Малишка незаконно добывают вулканический базальт, который затем перевозят в производственный цех, принадлежащий 70-летнему мужчине в Вайке, и продают.
20 июня муниципальные полицейские Ехегнадзора выехали на место добычи базальта, где задержали и доставили в отделение 49-летнего мужчину, оказавшего помощь, и еще четырех человек. Их использованный автокран и грузовик, нагруженный базальтовым сырьем, были перемещены на охраняемую специальную территорию.
Составленные документы были представлены в региональное следственное управление Вайоц Дзора, где было возбуждено уголовное дело.