Մեղրաշատում կաթնամթերքի արտադրամասի գործունեություն է կասեցվել
Սննդամթերքի անվտանգության տեսչական մարմնի կողմից «Հյուսիսի պանիր» գյուղատնտեսական կոոպերատիվի կաթնամթերքի արտադրամասում (Շիրակի մարզ, գյուղ Մեղրաշատ) իրականացված ստուգման ընթացքում պարզվել է, որ խախտվել են «Սննդամթերքի անվտանգության մասին» Մաքսային միության տեխնիկական կանոնակարգի պահանջները: Այդ մասին հայտնում են ՍԱՏՄ-ից:
- արտադրական շինությունների նախագծումը, կառուցվածքը, դասավորվածությունը և չափսերը չեն բացառել պարենային հումքի և սննդամթերքի, աղտոտված և մաքուր գույքի խաչաձևվող հոսքերը,
- արտադրական շինությունները սարքավորված չեն եղել բնական և մեխանիկական օդափոխության միջոցներով, որոնց քանակը կամ հզորությունը, կառուցվածքը և գործարկումը թույլ են տալիս խուսափել սննդամթերքի աղտոտումից,
- արտադրական շինությունների հատակների մակերևույթների որոշ հատվածներ պատրաստված չեն եղել անջրանցիկ, լվացվող, ախտահանվող նյութերից։
Տեսչական մարմնի ղեկավարի որոշմամբ՝ կասեցվել է կաթնամթերքի արտադրամասի արտադրական գործունեությունը մինչև հայտնաբերված խախտումները վերացնելը:

В Меграшате приостановлена деятельность молочного завода.
В ходе проверки, проведенной инспекционным органом по безопасности пищевых продуктов, в молочном производстве сельскохозяйственного кооператива «Северный сыр» (Ширакская область, село Меграшат), было установлено, что нарушены требования технического регламента Таможенного союза «О безопасности пищевых продуктов». Об этом сообщает САТП.
- проектирование, конструкция, планировка и размеры производственных зданий не исключают перекрестные потоки загрязненного и чистого имущества, пищевого сырья и продуктов питания,
- производственные здания не были оборудованы средствами естественной и механической вентиляции, количество или мощность, конструкция и эксплуатация которых позволяют избежать загрязнения пищевых продуктов,
- некоторые участки поверхностей полов производственных зданий не были выполнены из водонепроницаемых, моющихся, дезинфицируемых материалов.
По решению руководителя инспекционного органа приостановлена производственная деятельность молочного производства до устранения выявленных нарушений.