ՄԻՊ ներկայացուցիչները «Աբովյան» ՔԿՀ-ում առանձնազրույց են ունեցել Արեգնազ Մանուկյանի հետ
Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանի հանձնարարությամբ հուլիսի 13-ին Պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են ՀՀ արդարադատության նախարարության «Աբովյան» քրեակատարողական հիմնարկ։
Այցի շրջանակում Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույցներ են ունեցել ազատությունից զրկված անձանց, այդ թվում՝ ՀՀ Ազգային ժողովի 8-րդ գումարման պատգամավոր Արեգնազ Մանուկյանի հետ։
Այցի ընթացքում դիտարկվել է ազատությունից զրկված անձանց իրավունքների ապահովման վիճակը։ Նրանց կողմից բարձրացված հարցերը քննարկվել են նաև քրեակատարողական հիմնարկի վարչակազմի ներկայացուցիչների հետ։
Ազատությունից զրկման վայրերում մարդու իրավունքների ապահովման հարցերը մշտապես գտնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական ուշադրության կենտրոնում։ Այցի շրջանակում ազատությունից զրկված անձանց կողմից ներկայացված հանգամանքները, ինչպես նաև վերհանված խնդիրները, մանրամասն կամփոփվեն և կհասցեագրվեն իրավասու մարմիններին։

Представители ОМП посетили учреждение уголовно-исполнительной системы «Абовян» Министерства юстиции РА
13-07-2026 15:06 Армения Право
По поручению защитника прав человека Анаит Манасян 13 июля представители Защитника посетили учреждение уголовно-исполнительной системы «Абовян» Министерства юстиции РА. Об этом сообщает Iravaban.net со ссылкой на ОМП.
В рамках визита представители Защитника провели индивидуальные беседы с лишенными свободы лицами, в том числе с депутатом Национального собрания РА 8-го созыва Арегназ Манукяном.
Во время визита была рассмотрена ситуация с обеспечением прав лиц, лишенных свободы. Поднятые ими вопросы также были обсуждены с представителями администрации уголовно-исполнительного учреждения.
Вопросы обеспечения прав человека в местах лишения свободы постоянно находятся в центре внимания Защитника прав человека. В рамках визита обстоятельства, представленные лишенными свободы лицами, а также выявленные проблемы будут подробно обобщены и направлены в компетентные органы.