Սևանա լճի՝ բացարձակ նիշից ցածր 68 հողամասերում ապամոնտաժվել է 201 շենք- շինություն
Դատախազության միջնորդագրերի կատարման արդյունքում, 2025 թվականի դեկտեմբերից մինչև 2026 թվականի հուլիսի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում,  Սևանա լճի ափամերձ՝ բացարձակ նիշից ցածր 68 հողամասերում ապամոնտաժվել (քանդվել) է ապօրինի կառուցված՝ հիմնական և ոչ հիմնական 201 շենք-շինություն, «Սևան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի կողմից լուծվել (դադարեցվել) է 2 պայմանագիր: Ապամոնտաժման աշխատանքները կշարունակվեն լողափնյա սեզոնի ավարտից հետո:
Հիշեցնենք, որ Դատախազությունը 2025 թվականի դեկտեմբերի 11-ին հայտարարել էր, որ մեկնարկել են Սևանա լճի ափամերձ տարածքներում՝ բացարձակ նիշից ցածր հողամասերում ապօրինի կառուցված շենք-շինությունների ապամոնտաժման աշխատանքները: Դատախազությունը միաժամանակ տեղեկացրել էր, որ ապօրինի շինությունների քանդման աշխատանքները շարունակվելու են 2026 թվականին:
Դատախազի միջնորդագրերի հիման վրա, ի թիվս այլնի, ապամոնտաժվել են՝
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանին փաստացի պատկանող առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպները և թեքահարթակը (Դատախազությունն առանձնատան վերաբերյալ հայց է ներկայացրել իրավասու դատարան),
ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին նախագահ Սամվել Նիկոյանի որդու կողմից ապօրինի կառուցված առանձնատունը,
ՀՀ կրթության և գիտության նախկին նախարար Արմեն Աշոտյանի եղբոր կողմից ապօրինի կառուցված քոթեջը,
Գեղարքունիքի նախկին մարզպետ Ռաֆիկ Գրիգորյանի որդու՝ Կարեն Ռաֆիկի Գրիգորյանի կողմից ապօրինի կառուցված քոթեջը,
ՀՀ ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատան՝ բացարձակ նիշից ցածր հատվածում գտնվող պարիսպը, բետոնե հենապատերը, թեքահարթակը և այլ շինություններ (Դատախազությունը, ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման հայցով, ի թիվս այլնի, պահանջում է Վլադիմիր Գասպարյանից ու նրան փոխկապակցված անձանցից բռնագանձել այս առանձնատունը):
Հիշեցնենք, որ վերոնշյալ միջնորդագրերից բացի, Դատախազության կողմից դատարան են ներկայացվել հայցեր, որոնք, ի թիվս այլոց, վերաբերում են.
Ոստիկանության նախկին պետ Վլադիմիր Գասպարյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 97 հասցե),
«Հարսնաքար» հյուրանոցի վարչական համալիրին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 50 հասցե), «Հարսնաքար» հյուրանոցի քոթեջներին (Սևան քաղաքի Երևանյան խճուղի 48/6 հասցե),
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախկին նախագահ, ՀՀ Ազգային ժողովի նախկին պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Սևան քաղաքի Հանգստի գոտի 3-րդ փողոց 38 հասցե),
ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոցի 71 հասցե),
«Կապավոր» ՍՊ ընկերության տնօրենների խորհրդի նախագահ Արման Հակոբջանյանի կողմից ապօրինի կառուցված Սևանի առանձնատանը (Գեղարքունիքի մարզի Դրախտիկ համայնքի 1-ին փողոց 88 հասցե):
Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության և Գեղարքունիքի մարզի դատախազության կողմից պետական շահերի պաշտպանության հայց հարուցելու լիազորության շրջանակներում կատարված ուսումնասիրությունների արդյունքում, հանցագործության մասին հաղորդումներ են ուղարկվել նախաքննական մարմիններ, նախաձեռնվել են քրեական վարույթներ:
Դատախազությունը 2026 թվականի մայիսի 12-ին, հուլիսի 6-ին և 7-ին տեղեկացրել էր նաև, որ Գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունը միջնորդագրեր է ուղարկել «Սևան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի (այսուհետ՝ ՊՈԱԿ) տնօրենին և Շրջակա միջավայրի նախարարության գլխավոր քարտուղարին՝ ՊՈԱԿ-ի և Նազիկ Ամիրյանի միջև, ՊՈԱԿ-ի և Վարշամ Ղարիբյանի միջև, ՊՈԱԿ-ի և Արայիկ Հայրապետյանի միջև, ՊՈԱԿ-ի և «Ռաֆիկ և Գոռ Գասպարյաններ» ՍՊԸ-ի միջև, ՊՈԱԿ-ի և «Սեդրակյան Հուսիկ և ընկերներ» ՍՊԸ-ի միջև, ՊՈԱԿ-ի և Խոսրով Ավետիսյանի միջև կնքված՝ Սևանա լճի ափամերձ հողամասերի վարձակալության կամ կառուցապատման իրավունքը դադարեցնելու ուղղությամբ միջոցներ ձեռնարկելու վերաբերյալ:
Ի պատասխան քաղաքացիների այն մտահոգության, թե «ինչո՞ւ եք ապամոնտաժում շենքը, եթե այն կարելի է տալ սոցիալապես անապահով ընտանիքներին», տեղեկացնենք, որ Սևանա լճի 1905.0 մետր բացարձակ նիշից ցածր տարածքները հանդիսանում են ջրածածկման ենթակա և ափամերձ պահպանության գոտի։ Կառավարության՝ 2008 թվականի դեկտեմբերի 18-ի 1563-Ն որոշմամբ սահմանված է, որ Սևանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով` Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված ջրածածկման և ողողման ենթակա տարածքները ներառում են «Սևան» ազգային պարկի լճի ջրային սահմանից մինչև 1905.0 մետր բացարձակ նիշը:
Այսպիսով՝ ապամոնտաժվող կառույցներն «այլ նպատակով փոխանցելու» առաջարկներն իրավական հիմք չունեն, քանի որ՝

На 68 земельных участках, находящихся ниже абсолютной отметки озера Севан, демонтировано 201 здание.
09-07-2026 16:06 Армения Право
В результате исполнения ходатайств прокуратуры, в период с декабря 2025 года по 1 июля 2026 года, на 68 земельных участках, расположенных на берегу озера Севан ниже абсолютной отметки, было демонтировано (разрушено) 201 незаконно построенное здание и сооружение, как основных, так и неосновных, а также Государственным учреждением «Национальный парк Севан» было расторгнуто (приостановлено) 2 договора. Работы по демонтажу будут продолжены после окончания пляжного сезона:
Напоминаем, что прокуратура 11 декабря 2025 года объявила о начале работ по демонтажу незаконно построенных зданий и сооружений на земельных участках, расположенных на берегу озера Севан ниже абсолютной отметки. Прокуратура также сообщила, что работы по сносу незаконных строений будут продолжены в 2026 году:
На основании ходатайств прокурора, среди прочего, были демонтированы:
Стенки и пандус, находящиеся на участке, фактически принадлежащем бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну, расположенные на низком участке ниже абсолютной отметки (прокуратура подала иск в компетентный суд по поводу этого дома),
Незаконно построенный дом, принадлежащий сыну бывшего председателя Национального собрания РА Самвела Никояна,
Коттедж, незаконно построенный братом бывшего министра образования и науки РА Армена Ашотяна,
Коттедж, незаконно построенный сыном бывшего губернатора Гегаркуникской области Рафика Григоряна, Кареном Рафиком Григоряном,
Стенка, бетонные подпорные стены, пандус и другие сооружения, находящиеся на участке дома, незаконно построенного бывшим начальником полиции РА Владимиром Гаспаряном, ниже абсолютной отметки (прокуратура требует, среди прочего, вернуть этот дом от Владимира Гаспаряна и связанных с ним лиц по иску о конфискации имущества незаконного происхождения):
Напоминаем, что помимо вышеупомянутых ходатайств, прокуратурой в суд были поданы иски, которые, среди прочего, касаются:
Незаконно построенного дома в Севане (адрес: 1-й переулок, 97, село Драхтик, Гегаркуникская область),
Административного комплекса гостиницы «Харснакар» (адрес: 50, Ереванская улица, город Севан), коттеджей гостиницы «Харснакар» (адрес: 48/6, Ереванская улица, город Севан),
Незаконно построенного дома в Севане (адрес: 38, 3-й переулок, зона отдыха, город Севан), принадлежащего бывшему президенту Федерации футбола Армении, бывшему депутату Национального собрания РА Рубену Айрапетяну,
Незаконно построенного дома в Севане (адрес: 71, 1-й переулок, село Драхтик, Гегаркуникская область), принадлежащего бывшему министру обороны РА Сейрану Оганяну,
Незаконно построенного дома в Севане (адрес: 88, 1-й переулок, село Драхтик, Гегаркуникская область), принадлежащего председателю совета директоров компании «Капавор» Арману Хачатряну.
В результате проведенных исследований в рамках полномочий по защите государственных интересов Главной прокуратуры и прокуратуры Гегаркуникской области, сообщения о преступлениях были направлены в органы предварительного следствия, начаты уголовные производства:
Прокуратура также сообщила 12 мая, 6 и 7 июля 2026 года, что Управление по защите государственных интересов Главной прокуратуры направило ходатайства директору Государственного учреждения «Национальный парк Севан» (далее - ГУ) и главному секретарю Министерства окружающей среды о принятии мер по прекращению права аренды или застройки земельных участков на берегу озера Севан, заключенных между ГУ и Назик Амирян, ГУ и Варшамом Гharibyan, ГУ и Араиком Айрапетяном, ГУ и «Рафик и Гор Гаспаряны» ООО, ГУ и «Седракян Хусик и партнеры» ООО, ГУ и Хосровом Аветисяном.
В ответ на беспокойство граждан о том, «почему вы сносите здание, если его можно передать социально незащищенным семьям», сообщаем, что территории ниже абсолютной отметки 1905.0 метров озера Севан подлежат затоплению и являются прибрежной охраняемой зоной. Постановлением правительства РА № 1563-Н от 18 декабря 2008 года установлено, что в результате повышения уровня озера Севан, затопляемые и затопляемые территории, определенные законодательством Республики Армения, включают в себя территорию от водного предела озера «Севан» до абсолютной отметки 1905.0 метров:
Таким образом, предложения о «передаче» демонтируемых сооружений не имеют юридической основы, поскольку:
Они находятся под риском затопления и могут оказаться под водой,
На них не может быть зарегистрировано никакое право собственности, это запрещено законодательством РА,